Olomouckého hejtmana stíhá policie, je obviněn z podplácení
Vratislav DostálProtikorupční policie obvinila v rámci rozsáhlé akci čtyři lidi. Kromě hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila z ČSSD jde o dva důstojníky policie a vlivného podnikatele Ivana Kyselého, který bývá označován za blízkého přítele Ivana Langra.
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD je obviněn z podplácení. Informuje o tom ČTK v souvislosti se středeční rozsáhlou akcí protikorupční policie. Podle zjištění Deníku Referendum sociální demokraté počítali s tím, že Rozbořil bude přítí rok opět lídrem jejich kandidátky do krajských voleb na Olomoucku. Kromě něj kriminalisté stíhají také dva policejní důstojníky a Ivana Kyselého. Ten bývá označován za blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langra.
„Vyšetřovatel Útvaru odhalování organizovaného zločinu obvinil čtyři zadržené osoby. Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.
Podle zjištění serveru Neovlivní.cz jsou v případu klíčové dvě osoby: Langerův obchodní partner Ivan Kyselý a náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec. Odposlechy prý ukazují, že důstojník vynášel podnikateli informace z vyšetřování a společně ovlivňovali některé kauzy ovlivňovali.
„Od letošního února se Kadlec s Kyselým podle policejních záznamů sešli nejméně pětačtyřicetkrát. Většinou v kavárně Cafe Delux olomouckého hotelu Janiš. Netušili, že policie jejich schůzky monitoruje, odposlechy byly namontované i v kanceláři 433 na policejním ředitelství. Ta patří právě Kadlecovi,“ uvedl ve čtvrtek server.
Obvinění Rozbořila potvrdil pro deník Mf Dnes jeho advokát Petr Konečný. „Obvinění ale jednoznačně odmítá a podal proti němu stížnost. Stíhaný je na svobodě, návrh na jeho vzetí do vazby ani nebyl podáván,“ uvedl Konečný s tím, že je Rozbořil okrajovou postavou celého případu.
„Je jen její okrajovou záležitostí. Prostě se vyskytl v nesprávný čas na nesprávném místě. Kauza není o hejtmanovi. Je možná tam osobou nejznámější, ale nejméně významnou," uvedl obhájce pro iHned.cz. Server Neovlivní.cz píše, že disponuje policejními záznamy, ze kterých plyne, že Rozbořil komunikoval s ústřední postavou případu z řad policie Karlem Kadlecem, náměstkem krajského policejního ředitele.
„S Kadlecem řešil mimo jiné podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu Lazce. Právě olomoucký hejtman měl dotace na starost z titulu své funkce šéfa výboru regionální rady Regionálního operačního programu, přes který do kraje tečou miliardy korun,“ napsal server.
Obvinění již komentují sociální demokraté. Všeobecně se očekává, že v řádu hodin složí všechny funkce. Samotný hejtman není již několik hodin k zastižení, má vypnutý telefon a nechodí do práce. „Vyšetřování Jiřího Rozbořila je plně v kompetenci Policie České republiky. Sociální demokracie nemá ke kauze žádné podrobnější informace,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Přestože dle svých slov ctí presumpci neviny, očekává od hejtmana Olomouckého kraje rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce. „O případném provinění Jiřího Rozbořila musí rozhodnout policie, státní zastupitelství a eventuálně soud,“ dodal Sobotka.
Rozbořil je jako jediný z obviněných stíhán na svobodě. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci uvedlo, že policisté ve středu provedli domovní prohlídky a prohlídky v kancelářích Policejního prezidia ČR, Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje ČR, na Krajském úřadě Olomouckého kraje či na územním pracovišti Generální inspekce bezpečnostních sborů v Olomouci.
Postupně bylo zadrženo nebo k podání vysvětlení předvedeno několik osob. Mimo jiné policisté vyslýchali také Ivana Langra. Akci podle policistů předcházelo přibližně roční prověřování, na jehož počátku byly poznatky o možné protiprávní činnosti konkrétních osob.