Ruští a holandští vyšetřovatelé se částečně shodli: let MH17 sestřelen ze země
Petr JedličkaZpráva Nizozemského bezpečnostního úřadu a vyšetřovaní ruského koncernu Almaz-Antej vyvracejí definitivně teorii, že malajský Boeing loni sestřelila ukrajinská stíhačka. Otázka viny bude zodpovězena snad příští rok.
Týmy vyšetřující loňský pád Boeingu 777 malajských aerolinií na východní Ukrajině se ve výkladu události stále rozcházejí, ve dvou záležitostech ale dospěly nezávisle na sobě ke shodě: že byl let MH17 17. července 2014 skutečně sestřelen a že byl sestřelen protileteckou střelou ze země, s největší pravděpodobností ze systému BUK.
Potvrdili to v úterý jak experti z mezinárodního týmu pracujícího s autoritou Nizozemského bezpečnostního úřadu, tak představitelé ruského státního podniku Almaz-Antej, který protiletecké systémy BUK vyrábí. Zatímco experti z holandského týmu ale tvrdí, že stroj zasáhla raketa s ruskou hlavicí 9N314M, ruští konstruktéři konstatují, že šlo o starší typ střely, který má ve výzbroji pouze ukrajinská armáda.
Spor pokračuje také nad otázkou ze které části východní Ukrajiny byla raketa odpálena — zda-li od obce Snižne kontrolované povstalci, jak tvrdí od začátku vláda v Kyjevě, nebo z území pod kontrolou ukrajinských vojáků.
„Podařilo se nám nade vší pochybnost dokázat, že (let MH17) sestřelila střela 9M38, vypálená ze systému BUK jižně od vesnice Zaroščynske (kontrolované Ukrajinci),“ uvedl na úterní tiskové konferenci ředitel Almaz-Anteje Jan Novikov.
Kdo je vinen?
Experti z holandského týmu se ve svém vyšetřování, jež trvalo patnáct měsíců a jehož závěrečná zpráva připomíná tlustou knihu, otázkou viny nezabývali. Konstalovali pouze, že střela byla odpálena ze systému, jejž vlastnily v dané době separatistické, ukrajinské i ruské armádní síly, přičemž Rusové zacvičovali v užívání BUKu separatisty, a že inkriminovaný systém stál v okruhu 320 kilometrů od místa pádu letadla.
Ruský tým odborníků z koncernu Almaz-Antej naopak dospěl k prý jednoznačnému závěru, že Boeing mohla sestřelit pouze ukrajinská strana, a to na základě studia úlomků pláště letadla zasaženého výbuchem — přesně prý totiž odpovídají zásahu starší a pouze Ukrajinci používanou střelou. Nálož v hlavici 9N314M, respektive střela 9M38M1, jíž používá ruská armáda, by údajně roztrhala plášť jinak.
Aby dokázali svou hypotézu, zničili ruští experti demonstrativně BUKem další dopravní letoun — vyřazený Il-86.
Mezinárodní vyšetřovací tým pracující pod autoritou Nizozemského bezpečnostního úřadu sestával z expertních skupin vedených čtyřiadvaceti vyšetřovateli z Malajsie, Německa, Spojených států, Rakouska, Ruska, Ukrajiny a Velké Británie. Skupinám dále asistovali znalci z Belgie, Francie, Indonésie, Itálie a Švédska.
Různé státy byly zastoupeny různým počtem expertů — Malajsie měla ve skupinách například 133 odborníků, Británie šest. Sestavením závěrečné zprávy byl pověřen přímo Nizozemský bezpečnostní úřad.
Ruské vyšetřování bylo vedeno pouze zástupci podniku Almaz-Antej, kterým asistoval neuváděný počet expertů z ruských ozbrojených složek.
Na palubě letu MH17 cestovalo 298 osob. Všechny při pádu letadla zemřely.
Vyšetřování pokračuje
Západní argentury upozorňují, že vyšetřování pádu letu MH17 stále pokračuje. Otázkou, kdo Boeing 777 sestřelil, se nyní zabývá druhý mezinárodní tým pod vedením holandské policie. Svoje závěry chce představit v příštím roce.
Ruská média si přitom stěžují, že zvláště americká vláda mluví o věci jako už od počátku jasné. Mezinárodní vyšetřovatelé z holandského týmu navíc prý s Ruskem téměř nespolupracují a nezajímají se o jeho nálezy.
Méně už připomínají ruské zdroje dřívější výklady události, například velmi populární hypotézu, že let MH17 sestřelil ukrajinský bitevník Su-25. Příliš se také nepíše, proč Rusko vetovalo letos v červenci vytvoření vyšetřovacího tribunálu s autoritou Rady bezpečnosti OSN.
V týdnech po sestřelu letu MH17 se objevily nahrávky hlasů separatistických bojovníků radujících se ze zasažení „ukrajinského Antonova“ i řada fotografií s BUKem bez jedné rakety stahovaným za ruskou hranici. U několika těchto materiálů se ale prokázalo, že byly účelově upraveny, čímž pak utrpěla i věrohodnost ostatních.
Další informace:
BBC News MH17 Ukraine disaster: Dutch Safety Board blames missile
BBC News MH17 Malaysia plane crash: What we know
BBC News MH17 report: Five key findings from the Dutch Safety Board
The Moscow Times Infowar Continues as Russian, MH17 Investigations Reach Different Conclusions
RT ‘It remains our belief’: US insists rebels downed MH17 with BUK missile, ignores Dutch report
RT BUK producer detonates missiles next to pilot’s cockpit in real-life MH17 experiment