Poslanecké obstrukce hrozí i po volbách, varují politologové
Vratislav DostálJiž několik týdnů je ochromena práce Poslanecké sněmovny a vše nasvědčuje tomu, že se to v brzké době nezmění. ODS tvrdí, že nenechá do květnových voleb projednat kterýkoli z navržených zákonů levice. Proč by se to mělo změnit po volbách?
Při pátečním jednání Poslanecké sněmovny byl na jejím pořadu opět jeden z návrhů levice. Tentokrát o proplácení nemocenské i v prvních třech dnech. A jak se stává pomalu folklórem, nepodařilo se jej prosadit, neboť ODS již několik týdnů práci poslanců blokuje.
Místopředseda ODS Petr Nečas se ujal po deváté ráno na dvě a čtvrt hodiny slova s detailní přednáškou o historii a současnosti systému nemocenské. Na závěr poslance s pobaveným úsměvem ubezpečil, že je i kdykoliv v budoucnu připraven se k této debatě vrátit a pokračovat v ní. Jeho cílem je přesvědčit všechny stůj co stůj, že levicí navržený zákon je špatný, a proto by neměl být schválen.
Občanským demokratům se tak s poslanci TOP 09 obstrukcemi daří — navzdory aritmetické menšině — zabránit schválení prakticky všech zákonů navržených sociálními demokraty či komunisty. Argumentují snahou nenechat projít jediný zákon, jenž by navýšil schodek státního rozpočtu. „Nejsem pro žádný další výdaj ve státním rozpočtu,“ řekl Deníku Referendum například Miroslav Kalousek.
Vše nasvědčuje tomu, že osmina volebního období stávající Sněmovny přijde vniveč. Levice se přitom pokouší pouze vracet do původního stavu zákony, které prosadila vláda Mirka Topolánka, jež sama postrádala demokratickou legitimitu, neboť nezískala většinu ve volbách.
Nabízí se tedy otázka, zda by se i po květnových volbách nemohli voliči dočkat ochromení Sněmovny — třeba na celé volební období — obstrukčním jednáním opozičních poslanců.
Politolog Jiří Pehe k tomu pro Deník Referendum uvedl: „Čistě teoreticky to možné je. Pravice tímto vykopala válečnou sekeru, které se pro příště mohou ujmout například komunisté a obstruovat tak donekonečna. Toto jednání je sice samozřejmě legální a do jisté míry i legitimní, avšak problematickým se stává v momentě, je-li jej využíváno systematicky na všechny zákony, a nikoli jen výběrově a občas.“
I politolog Lukáš Jelínek si myslí, že v případě podobně vyostřeného politického boje se i po volbách můžeme dočkat obstrukčního jednání, aniž by bylo v silách vítězné koalice s tím cokoli udělat. „Absolutně zabránit obstrukcím nejde. Menšina může vždy blokovat harmonogram jednání, vždy může blokovat projednávání vládních návrhů."
Podle Jelínka obstrukcím nahrává i současná podoba jednacího řádu, kdy se zákony ve třetím čtení projednávají pouze ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin. „Pak skutečně záleží na rétorických schopnostech opozičních politiků, kteří si mohou vzít slovo na libovolně dlouhou dobu a jednání prostě zablokovat,“ řekl Deníku Referendum.
Politolog Pavel Šaradín, působící na olomoucké univerzitě, má nicméně za to, že u nás není strana, která by si dovolila blokovat Poslaneckou sněmovnu dlouhodoběji. „V situaci, kdy se u nás konají každoročně některé z voleb, by ta strana na systematické a dlouhodobé obstrukce nepochybně doplatila poklesem preferencí a nižší volební podporou."
Šaradín se domnívá, že i současný pokles podpory ODS, který naznačují některá data, může být způsoben její současnou politikou.
Nicméně není-li v silách Poslanecké sněmovny učinit přítrž obstrukcím, nehrozí přece jen, že ji takto bude po volbách blokovat opozice znovu?
„Jednou z možností, jak se po volbách obstrukcím vyhnout, je maximální konsenzus všech parlamentních stran při hledání programu Poslanecké sněmovny," myslí si Lukáš Jelínek.
„Další možností by bylo utvoření velké koalice, avšak ani ta by nemusela zabránit obstrukcím z řad malých stran. V každém případě se zdá, že za současné vyostřené politické situace jsou obě možnosti značně utopické,“ poznamenal Jelínek.
A Jiří Pehe doplnil: „Jedinou možností je pokusit se o změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Avšak nepochybně by vznikla situace, kdy by se ODS obstrukcemi snažila této změně zabránit. Tím bychom se dostali do absurdní situace, která by paralyzovala běh demokratického státu. V takovém případě by nezbývalo asi nic jiného než podat stížnost k Ústavnímu soudu.“
Plyne z toho, že se občané skutečně mohou dočkat situace, kdy bude ochromena jedna ze stěžejních institucí parlamentní demokracie.
Ostatně sociální demokraté si již nyní uvědomují svou bezmocnost se obstrukcím jakkoliv vyhnout. Nezbývá jim než se smířit s faktem, že do voleb — a jak plyne z výše napsaného, možná nejen do nich — nebudou kvůli obstrukcím ODS a TOP 09 ze svého programu s to prosadit už vůbec nic.