Ropákem roku je Mládek, Zelenou perlu pronesl Zeman
Radek KubalaEkologická organizace Děti Země vyhlásila vítěze ankety Ropák roku a Zelená perla. Antiekologický výrok loňského roku pronesl prezident Miloš Zeman, nejvíc antiekologických činů udělal v minulém roce ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Ekologická organizace Děti Země v pátek vyhlásila výsledky anket Ropák roku a Zelená perla. Zelenou perlu za antiekologický výrok roku dostal prezident Miloš Zeman, Ropákem se za antiekologické činy stal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
O vítězích rozhodla devadesátičlenná komise, mezi nimi například europoslanec Jan Keller, filozof Erazim Kohák nebo teatrolog Vladimír Just.
Mládek Ropákem
Ropákem roku se stal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD, o prvenství v anketě se zasloužil několika antiekologickými počiny. Mládek v loňském roce například prosazoval Státní energetickou koncepci s podporou jaderné energetiky a hnědého uhlí, podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech, podpořil výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně a připravoval těžbu uranu u Jihlavy.
Mládek je tak čtvrtým Ropákem z ministerstva průmyslu a obchodu. Před ním získali cenu Miroslav Grégr, náměstek Martin Pecina a Vladimír Tošovský.
Podle předsedy Dětí Země Miroslava Patrika je Mládkovo počínání symbolem bezmoci mocných. „Ministr Mládek se snaží prosazovat antiekologická rozhodnutí navzdory tomu, že ekologové opakovaně upozorňují na rizikovost těchto témat. Například rozšíření těžby hnědého uhlí na Ústecku rozvrátí krajinu i sociální vazby a nepřinese žádné ekonomické výhody.“
Výsledky ankety okomentovala i předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová. „Není divu, že někdo, kdo tak bezprecedentně prosazuje zájmy uhelné lobby a soukromého byznysu za cenu zbourání více než sto osmdesáti domů a vyhnání obyvatel Horního Jiřetína dostane Ropáka roku. Jeho přístup rozhodně nepředstavuje zájmy všech občanů, ale spíše zájmy některých vlivných skupin."
Druhé místo obsadil senátor a starosta Chýnova Pavel Eybert, který spolu s dalšími devatenácti senátorkami a senátory předložil návrh zákona o Národním parku Šumava, který by umožnil například výstavbu lyžařského areálu na vrchu Hraničník, lov zvěře v celém parku nebo jeho lesnické využití.
Třetí místo získal starosta Cerhenic a náměstek hejtmana Středočeského kraje Marek Semerád, a to za podporu výstavby přehrady na řece Berounce v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Přehrada má údajně zabránit povodním. Podle Dětí Země by však bylo lepším řešením revitalizovat povodí hlavních přítoků řeky a vybudovat protierózní opatření.
Další místa obsadili například předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ministr dopravy Antonín Prachař nebo poslanec Milan Urban.
Zelenou perlu získal Zeman
Z osmnácti finalistů získal cenu prezident Miloš Zeman za výrok, který pronesl v květnu loňského roku v rozhovoru pro Deník. „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly,“ uvedl prezident. Zeman bral antiekologickou cenu i loni, vyhrál Ropáka roku.
Zeman obsadil i druhé místo, a to za výrok: „Jsem rád, že je nové vedení parku. To předchozí v čele s panem Krejčím přesunulo pramen Vltavy, pomocí plošiny a pily přepůlili kmeny, aby si turisté mysleli, že je to věc polomu, v noci pilně vysazovali stromky a říkali, že probíhá přirozené ozelenění.“
Prezident tak navazuje na svého předchůdce Václava Klause, který získal zelené perly v roce 2000, 2005 či 2007 a Ropáka v roce 1993. „Je zřejmé, že oba prezidenti vycházejí ze stejného východiska, že je lepší přírodu zničit a nahradit ji ,příropou',“ uvedl Miroslav Patrik.
Na třetím místě se umístil europoslanec za ODS Jan Zahradil. Ten v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl tuto perlu: „V Evropském parlamentu je třeba zastavit takovou tu vlnu zeleného šílenství, kdy si Evropský parlament klade různé závazky jako snížení emisí do roku 2030, 2040 nebo 2050 o deset, dvacet, třicet a více procent, protože to právě zdraží energii způsobem, jaký pocítí i naši občané.“
Další místa obsadili například senátor Jan Veleba, europoslankyně Kateřina Konečná nebo bývalý náměstek primátora Brna Robert Kotzian.