Saúdská koalice v Jemenu ohlásila změnu taktiky, boje pokračují
Petr JedličkaLetecká kampaň států Zálivu proti šíitským povstalcům navzdory úternímu avízu nekončí. Má se jen začít více bojovat s Al-Káidou a intenzivněji vyjednávat. Otázkou je nyní jak a s kým.
Ne zastavení úderů, ale změnu taktiky mělo na mysli saúdskoarabské vedení intervenční koalice, když oznámilo v úterý konec čtyřtýdenní letecko-námořní operace na podporu polosvržené, leč stále mezinárodně uznávané vlády prezidenta Hádího v Jemenu. Shoduje se na tom většina agenturních analytiků, kteří hodnotí ve středečních a čtvrtečních výstupech poslední vývoj krize.
Mluvčí intervenční koalice generál Ahmad Asírí v úterý uvedl, že dosavadní vojenskou operaci Rozhodná bouře vystřídá kampaň Obnovení naděje. Ta měla být podle Asíríových slov zaměřená především na „ochranu civilistů“, „boj s terorismem“, „humanitární pomoc“ a „hledání politického řešení“.
Hned v noci na středu ale koaliční letouny opět bombardovaly jednotky a techniku protivníka — šíitského povstaleckého hnutí Ansar Alláh (Boží partyzáni), známějšího dle vůdčí rodiny jako Hútíové či Husíové, které podporuje přímo v Jemenu část někdejších republikánských gard a armády exprezidenta-autokrata Sáliha a zvnějšku podle všech indicií Írán.
„Není překvapením, že (saúdské) údery na Hútíe pokračují,“ četl ze svého komentáře ve středečním vysílání BBC Jeremy Bowen, blízkovýchodní expert stanice. „Z reakcí USA a Íránu je zjevné, že se v zákulisí vyjednává. Avšak Hútíové se stali v posledním roce v Jemenu dominantní silou (...) dosavadní útoky je nezlomily, a pokud má případné kompromisní ujednání respektovat saúdský cíl vtělený do rezoluce Rady bezpečnosti OSN ze 14. dubna — to jest stažení všech povstaleckých jednotek z letos dobytých území i vydání hlavního města Saná —, musí být jednání podepřeno změnou poměru sil,“ uvedl Bowen a ještě doplnil:
„Dosavadní taktika k uvedenému cíly nevedla. Je tak čas na změnu (...) Což ovšem neznamená konec útoků.“
Podle detailnějšího vyjádření z vedení intervenční koalice přestali být povstalci díky čtyřtýdenní operaci „bezpečnostní hrozbou pro okolní státy“ — byly zničeny jejich těžké zbraně, letectvo i taktické balistické střely, jimž údajně disponovali.
Intervenční koalice dále uzavřela námořní blokádu všech přístavů, které povstalci ovládli, a zřejmě vysadila na souš i několik speciálních jednotek. Saúdskoarabské oficiální zdroje v reakci na příslušná podezření uvedly, že žádné „pravidelné“ vojsko vysláno na jemenskou půdu nebylo.
Situaci na bojišti údery nijak očitě neproměnily — spíše jen zpomalily povstalecký postup. Ostré střety stále pokračují v Adenu, Taizzu, Máribu a správních oblastech na jihu země.
V severním regionu Al-Džauf a centrálním Al-Bajdá ovšem využila situace k postupu Al-Kádia, která v Jemenu válčí s oběma znesvářenými stranami — jak s povstaleckými Hútíi a Sálihovými loajalisty, tak jednotkami polosvržené vlády a vyhnaného prezidenta Hádího, s jejichž požehnáním saúdská koalice intervenuje.
Co dál
Pozorovatelé se stále rozcházejí v odpovědi na základní otázku: zda chystá intervenční koalice i plnohodnotnou invazi, nebo zda hodlá spíše přesvědčit/uplatit část povstaleckých sil, aby hútíovské jádro zradila, anebo jestli chce jenom leteckou a námořní kampaní bránit tomu, aby v Jemenu zavládl stabilní proíránský režim.
Shoda ale už panuje na tom, že intervence neskončí alespoň do doby, než se podaří povstalce přimět k odchodu z jižního Jemenu — tou, nebo obou cestou.
Podle čtvrtečních zpráv z prosaúdských zdrojů se vyjednávání interventů zaměřuje na síly věrné exprezidentovi Sálihovi a Sáliha osobně. Přímo s povstalci pak vyjednávají diplomaté z Ománu, jejichž země se k interventům nepřipojila.
I sami povstalci přitom už otevřeně vyzývají k mírovým rozhovorům. Země je neustálými boji zcela vyčerpaná. Nelze spolehlivě říci, kolik lidí zabily přímo intervenční údery, avšak dle odhadů WHO zemřelo násilně od začátku intervence 950 Jemenců. Dalších 3500 bylo zraněno.
OSN navíc již třetí týden varuje, že válka a námořní blokáda působí humanitární katastrofu. Ceny jídla v zemi jsou nyní na dvojnásobku březnových a ceny paliv na čtyřnásobku. Humanitární pracovníci hlásí akutní nedostatek léků a pitné vody.
Letecké údery zároveň poničily civilní infrastrukturu v osmnácti z celkových pětadvaceti jemenských správních oblastí. Zasaženo bylo i několik nemocnic, výroben na zpracování potravin či uprchlický tábor.
Role USA
Intervenční koalici tvoří především saúdskoarabské síly doplněné o letouny sunnitsko-arabských států v Zálivu, Jordánska, Maroka a Súdánu. Na blokádě pak participují i egyptské lodě.
Spojené státy poskytují již od počátku koalici logistickou a zpravodajskou podporu, v současné chvíli však mají v oblasti také 17 válečných plavidel. Podle pondělních zpráv zamířila k jemenským břehům i letadlová loď Theodore Roosevelt.
Část pozorovatelů se domnívá, že USA posilují přítomnost v zóně kvůli íránským transportům, jež mají oficiálně humanitární povahu, ale dle podezření Američanů vozí povstalcům zbraně.
Jiná část pozorovatelů ovšem tvrdí, že Spojené státy celou intervenci podněcují, ne-li řídí. Prokázaný je nicméně zatím jen fakt, že Američané dodávají intervenčním stranám informace a další výzbroj.
Letectvo USA a CIA využívaly donedávna jemenské základny k operacím proti místní odnoži Al-Káidy. V reakci na ofenzívu povstalců však musely svoje vojáky i techniku v březnu evakuovat.
Další informace:
BBC News Yemen conflict: Saudi-led coalition resumes air strikes
BBC News Saudis halt Yemen air campaign with goals unfulfilled
Al-Džazíra Fresh Saudi-led air strikes reported in Yemen
CommonDreams.org Escalation or Cease Fire? Saudi Arabia Claims Pause in Attack on Yemen
CommonDreams.org As Humanitarian Crisis Mounts, Explosion Tears Through Residential Area of Yemen's Capital
Reuters Exclusive: Shipping lines pull back from Yemen as conflict escalates
Reuters U.S. expedites arms shipments to coalition bombing Yemen
HRW Saudi Coalition/US: Curb Civilian Harm in Yemen
Oxfam.org Prices rocket as Oxfam warns of a major food and fuel crisis in Yemen