Cíle v Jemenu bombardují už i lodě, mrtvých přibývá
Petr JedličkaNoční nálety saúdské koalice na povstalecké cíle trvají už více než týden. Ani na zemi přitom boje neustávají. Nejprudší střety jsou hlášeny stále z Adenu, kde se ve čtvrtek vylodilo několik oddílů neznámých ozbrojenců.
Na 115, 120 či až 250 vzrostl dle různých zdrojů počet obětí bombardování, kterým likviduje saúdskoarabská koalice kapacity šíitských povstalců v Jemenu. Děje se tak už od 26. března. Faktické cíle operace s oficiálním zadáním „bránit legitimní vládu a jemenský lid“ a „zastavit povstaleckou agresi“, jsou přitom stále nejasné.
„Podle jedné skupiny pozorovatelů chce intervenční koalice přimět povstalce k jednání, dle jiné k ústupu od Adenu a ke stažení do severních oblastí země. Třetí skupina pozorovatelů trvá pak na tom, že si útočníci připravují půdu pro pozemní invazi,“ uvedl ve svém posledním pásmu Richard Gizbert, renomovaný kanadský novinář, jenž nyní pracuje pro Al-Džazíru.
Letounům, a od úterka i několika lodím koalice se zatím podařilo zničit neupřesněné množství těžké techniky, neupřesněný počet stanovišť protiletecké obrany, vozy, z nichž se odpalují rakety Scud, řadu skladů zbraní a munice a několik skladů s potravinami. Zřejmě omylem byl zasažen také uprchlický tábor Mazrak, při čemž zemřelo 45 lidí, a mlékárna v Hodaidě, kde bylo zabito 25 dělníků.
Do rovněž nejasné míry poničily nálety dále obytné domy v některých čtvrtích měst Saná, Sadí a Járim. Počet zraněných civilistů je odhadován na několik set.
Souběžně s bombardováním ze strany saúdské koalice pokračují v Jemenu i vnitřní boje, nyní nejprudší v přístavním městě Aden. I zde je situace nepřehledná, a to i proto, že zemi opustila v posledním týdnu drtivá většina novinářů, diplomatů a pracovníků agentur OSN, kteří doposud informovali o dění alespoň kuse na Twitteru.
Zprávy z pátku 3. dubna mluví o „neustávající střelbě“, „ústupu povstalců z centra“ a „stovkách mrtvých těl“ na ulicích. Zdá se nicméně, že v Adenu mají navrch stále povstalci, které podporuje část armády a republikánská garda věrná bývalému autokratickému prezidentovi Alímu Abdulláhovi Sálihovi.
„Našim problémem nejsou ani tak Hútíové (povstalci), jako právě Sálihovy síly. Zatímco povstalci mají jen pušky a samopaly jako většina Jemenců, Sálihovy věrné jednotky disponují všemi druhy zbraní až po těžké dělostřelectvo. To ony se musejí vzdát,“ uvedl pro Al-Džazíru Rijád Jásín, ministr zahraničí jemenské vlády, proti níž povstalci bojují.
Kontext konfliktu
Jemenští šíitští povstalci ze skupiny Ansar Alláh (Boží partyzáni), známí též jako Hútíové či Húsiové podle rodiny Hútí, jež stojí v čele povstání, bojují proti centrální vládě od roku 1992. V různých fázích svého boje tak ovšem činili v různých počtech a v různých podobách.
Současná fáze je specifická jednak povstaleckou úspěšností — již loni v září ovládli metropoli Saná a letos v únoru vyrazili k jihu na Aden — , jednak zmiňovaným spojením exprezidentem-autokratem Sálihem, pro ti němuž řadu let také bojovali, a jednak mezinárodními souvislostmi.
Šíitské povstalce totiž do velké míry podporuje Írán — hlavní mocenský rival Saúdské Arábie v oblasti. Saúdům asistují v současné intervenci další arabské a převážně sunnitské země. Prokazatelně jde zatím o Egypt, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Súdán, Katar, Bahrajn, Kuvajt a Maroko. Logisticky a informacemi podporují intervenci také Spojené státy.
Írán poslal v končícím týdnu poprvé Hútíům pomoc i oficiálně. Dle státní agentury IRNA šlo o 19 tun léků a zdravotnických potřeb a dvě tuny potravin. Dodávky zbraní či finančních prostředků Teherán stále popírá.
Podle agenturních zpráv se vylodilo v Adenu ve čtvrtek několik oddílů ozbrojenců. Dosud se ovšem nepodařilo objasnit, o koho šlo.
Saúdská koalice mezitím vyhlásila jemenský vzdušný prostor za bezletovou zónu a deklarovala blokádu hlavních přístavů.
V Jemenu působí kromě hlavních aktérů i separatistické a kmenové milice. Ve východních částech země má své základny Al-Káida. Káidisté o sobě dali vědět i v posledních dnech, a to když využili bojů v Adenu k osvobození tří set trestanců z vězení v jihojemenském přístavu Mukallá. Dle dosud úplně nepotvrzených zpráv byl mezi nimi i Chálid Batarfí, jeden z káidistických předáků.
Další informace:
Al-Džazíra Houthis 'pushed out' of PM Hadi's palace in Aden
Al-Džazíra Missile kills Yemen factory workers in Hodaida
Al-Džazíra Q&A: Yemen: 'This is not a sectarian war'
Yemen Times Coalition forces strike Abyan from the sea
Yemen Times Coalition strikes demolish military infrastructure
CommonDream.org Bombs Continue to Fall On Yemen As Arab States Announce New Military Force
CommonDream.org Calls for Diplomacy Unheeded as Saudi-Led Assault Pummels Yemen