Škromach není v předsednictvu ČSSD. Změna mocenských poměrů je završena, tvrdí
Vratislav DostálO víkendu proběhlo první zasedání Ústředního výkonného výboru po sjezdu ČSSD. Jeho delegáti mimo jiné zkompletovali složení předsednictva strany. Vesměs byli zvoleni lidé Bohuslava Sobotky. Mezi neúspěšnými kandidáty je třeba Zdeněk Škromach.
V sobotu se konalo první zasedání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) ČSSD po březnovém sjezdu. Klíčovým bodem programu byla dovolba členů předsednictva strany. Zvoleno jich bylo celkem deset, z toho tři ženy. Většinou jde o politiky, které lze označit za spojence Bohuslav Sobotky. Zvoleni byli ale také například Jaroslav Foldyna či Jiří Zimola.
Zimola byl přitom jedním z aktérů Lánské schůzky podobně jako další z kandidátů do předsednictva Zdeněk Škromach. Místopředseda Senátu a dlouholetý místopředseda ČSSD se ale do nejužšího vedení strany nedostal, zájmy jihomoravské ČSSD v něm bude reprezentovat dlouholetý poslanec Jiří Petrů, který patří narozdíl od Škromacha k lidem blízkým Sobotkovi.
„Koalice vítězných krajů doporučila deset svých vzájemně dohodnutých lidí a ty byli zvoleni. Skoro dvouletý proces změny mocenských poměrů v ČSSD byl završen. Přeji novému vedení úspěšné volební výsledky v dalším období, za něž nyní převzalo plnou zodpovědnost,“ komentuje pro Deník Referendum volbu Zdeněk Škromach.
Sobotka po jednání ÚVV v rozhovoru pro ČTK uvedl, že jde o rozhodnutí více než sta přítomných členů výboru. „Je to jejich personální volba. Mým cílem je silná a sjednocená sociální demokracie, která bude schopná hájit a prosazovat náš program," zdůraznil předseda ČSSD.
„Pro mě osobně to znamená určité dovršení procesu, který započal v roce 2005, kdy jsem se postavil jako protikandidát Stanislavu Grossovi. Lidé, kteří ho tenkrát podpořili, dnes mají vedení strany pod kontrolou. Očekávám příklon spíše k tradici Blairismu, tedy posun programově více ke středu až pravému středu,“ dodal Škromach.
Prý je přesto připraven pracovat na úspěchu ČSSD a prosazení tradičního sociálně demokratického programu. „Důležité je taky pohlídat, abychom v zápalu boje s Babišem nepodlehli iluzi, že Miroslav Kalousek s Karlem Swarzenbergem jsou snad naši spojenci,“ zdůraznil Škromach v rozhovoru pro Deník Referendum.
Do předsednictva byli zvoleni Jaroslav Foldyna (Ústecký kraj), Alena Gajdůšková (Zlínský Kraj), Hana Hozmanová (Karlovarský kraj), Marcel Chládek (Středočeský kraj), Lumír Palyza (Moravskoslezský kraj), Jiří Petrů (Jihomoravský kraj), Irena Ropková (Praha), Jaroslav Špaček (Královéhradecký kraj), Milan Štěch (kraj Vysočina), Jiří Zimola (Jihočeský kraj).
Kromě zbytku předsednictva zvolili delegáti ÚVV ženy a sociální demokraty do 30 let tak, aby byly naplněny kvóty pro jejich zastoupení mezi členy ÚVV. Po dnešním jednání jsou už tak příslušné výbory na celostátní úrovni v ČSSD kompletní.
V nejvyšším orgánu ČSSD mezi sjezdy musí být zastoupeno pětadvacet procent žen a deset procent mladých lidí do třiceti let. Protože z nominací okresů a krajů požadované složení ÚVV nevzešlo, delegáti ÚVV tak o víkendu volili 26 žen a 17 mladých sociálních demokratů ve věku do 30 let.