Sněm ANO uzavíraly projevy ministrů. Válková děkovala Zemanovi
Redakce DRSněm ANO končí vystoupeními ministrů, kteří stranu reprezentují ve vládě. Vynikl příslib ministrů Ťoka a Šlechtové „zjednodušit“ účast veřejnosti na rozhodování o dopravních stavbách a kritické vystoupení končící ministryně Válkové.
Programovou debatu na sněmu do značné míry nahradila vystoupení ministrů za ANO. Promluvila zde kompletní pětka — tedy s výjimkou předsedy hnutí Babiše, jemuž patřil včerejšek — včetně odcházející Heleny Válkové.
Právě její vystoupení se spojovalo s největším očekáváním možných kontroverzí. A ministryně si skutečně postěžovala na malou podporu vedení strany.
V kontrastu s tím naopak okázale děkovala poslaneckému klubu. Po revoltě poslanců, kteří odmítli sesadit poslance Zlatušku z vedení sněmovního školského výboru, to signalizuje další možnou štěpnou linii v Babišově politické organizaci: a to právě mezi vedením a poslaneckým klubem.
Válková se také silně opřela do Hany Marvanové: „Jmenování první náměstkyně bylo fatální chybou, za kterou jsem zaplatila i s úroky.“ Válková se odlišila od celkové atmosféry sněmu také tím, že pochválila koaliční spolupráci. S partnery ve vládě se jí prý dařilo problémy řešit.
A raritou byla i v tom, že neděkovala Babišovi, nýbrž Zemanovi, a to vcelku vřele: za rady a trvalou podporu. Skoro to působilo, jako by si říkala o nominaci na ústavní soudkyni.
Mezi ostatními vystoupeními vynikl ministr dopravy Dan Ťok. V rezortu dopravy pro ANO dostal šanci ukázat své schopnosti: „Může stavět dálnice, železnice a vodní díla ve prospěch občanů České republiky.“ Která vodní díla by tu mohla občanům prospět, neupřesnil.
Ministr se pochlubil, že se letos začnou stavět další úseky dálnice D3 k Českým Budějovicím, u Veselí nad Lužnicí a u Příbrami. Letos se podle něj začne stavět celkem sto kilometrů nových komunikací, a příští rok to má být ještě víc.
Ťok ohlásil, že v roce 2016 chce začít stavět projekty metodou PPP neboli public private partnership. Je to metoda, kterou sociálně-ekologicky orientované občanské organizace podrobily rozsáhlé kritice jako metodu systematické privatizace zisků a socializace nákladů.
Ťok v projevu otevřeně ignorujícím jakékoli ekologické ohledy také přislíbil, že ve spolupráci s dalšími rezorty, jež kontroluje hnutí ANO, ministerstvem životního prostředí a ministerstvem pro místní rozvoj zkusí zrychlit povolovací řízení dopravních i dalších staveb. Ministryně Šlechtová mu v tom přizvukovala.
Podle Daniela Vondrouše ze Zeleného kruhu se ekologické organizace účastní mezirezortní skupiny a principiálně nejsou proti návrhu sloučit jednotlivá řízení. Obavy ale panují v tom, aby se „zjednodušení“ nevyužilo k omezení práv občanů se k zamýšleným stavbám plnoprávně vyjadřovat.
Ministr životního prostředí Brabec obratně využil toho, že ač byl jako bývalý ředitel chemičky v čele rezortu životního prostředí vítán s nevolí, nastupoval po ministrech za ODS, po nichž bylo možno věci v jeho rezortu ve všech ohledech jen zlepšovat. Brabec jako hlavní úspěch svého resortu podal, že Česká republika nemusela „vracet peníze do Bruselu“, neboť se mu podařilo ve zrychleném tempu čerpat dotace na zateplování školek, výstavbu kanalizací a podobně.
Ministr obrany Martin Stropnický své vystoupení využil především ke kritice svých předchůdců. K problémům ministerstva podle něj patří podfinancovanost. Rozpočet ale nyní bude podle něj pomalu růst. „Našli jsme skuliny i rokle, kam mizely peníze. Prověřili jsme všechny smlouvy nad 100 milionů korun. Za rok 2014 jsme ušetřili 1,4 miliardy korun,“ vyjmenoval Stropnický.
Ani v jeho projevu nechyběla šťouchnutí do sociálních demokratů, tentokrát šlo o zrušení vojenského újezdu v Brdech: „Jeden poslanec z ČSSD mi na to, že provoz Brd stojí sedmdesát milionů ročně, řekl: Co to pro váš resort je? Tak jsem mu navrhl, aby to šel říct lidem někam na náměstí.“
Po vystoupení ministrů měla následovat diskuse, namísto ní ovšem vystoupili odborní mluvčí pro jednotlivé oblasti a spořádaně, jeden po druhém kritizovali výkony ministrů spravujících rezorty koaličních partnerů. Podtrhuje se tím celkový dojem do detailu režírované akce.