Evropský pacifismus ohrožuje financování NATO, tvrdí Gates
Petr SalamonVzrůstající pacifismus Evropanů podle amerického ministra obrany Roberta Gatese ohrožuje nejen severoatlantickou alianci, ale i mír ve světě. NATO je podle Guardianu v rozsáhlé systémové krizi.
Obamova vláda obvinila evropské představitele, že jejich vzrůstající pacifismus a neochota dostatečně platit za společnou obranu zacházejí příliš daleko a podle ministra Roberta Gatese ohrožují mír.
Gates požádal na setkání vrcholných struktur NATO o reformu transatlantické aliance. Vyjádřil rovněž nelibost nad byrokratickou strukturou této organizace. Uvedl, že je stále obtížnější dosáhnout společného postupu Spojených států a Evropy při vojenských operacích.
„Demilitarizace Evropy, odpor velké části veřejnosti a politiků k používání vojenské síly díky rizikům, která ji provázejí, se stala překážkou k udržení míru a dosažení skutečné a trvalé bezpečnosti v jednadvacátém století,“ uvedl Gates.
„Nejenže skutečná nebo předstíraná slabost mohou vést agresory k nesprávným odhadům síly a podněcovat zbytečné útoky, ale nedostatečné financování a nízké vojenské schopnosti mohou znamenat velké potíže při společných operacích a bojích proti sdíleným hrozbám,“ řekl Gates.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se připojila k této kritice Evropanů. Požaduje poctivou diskusi ohledně evropských výdajů na obranu. Upozornila, že se aliance může změnit v diskusní klub.
Gates se svou kritikou přišel den po sporech nizozemské vlády ohledně posílení vojenské posádky v Afghánistánu. V jejich důsledku oznámili nizozemští vládní představitelé stažení části ze svých dvou tisíc vojáků z oblasti do srpna. Tím vyvolali obavy, že by se mohly přidat i některé další evropské státy.
Vedle bezprostředních priorit afghánské války Gates naznačil, že nesnáze NATO a Evropy jsou součástí „širší kulturní a politické tendence ovlivňující alianci... ,která čelí velmi vážným a dlouhodobým systémovým problémům.(...) NATO potřebuje vážné, dalekosáhlé a okamžité reformy k vyřešení krize, která trvala léta.“ uvedl Gates.
Zatímco Obama požádal Kongres o rozpočtové výdaje na obranu ve výši sedmi set miliard dolarů, což je celkem pět procent HDP Spojených států, jen čtyři z šestadvaceti spojenců NATO v Evropě dávají na obranu více než dvě procenta HDP svého hospodářství.
Na nedávném setkání ministrů zemí NATO vyšlo najevo, že aliance má mezeru ve svém rozpočtu ve výši šesti set čtyřiceti milionů eur. To je podle Gatese zapříčiněno „podfinancováním kolektivní bezpečnosti po dobu větší než je jedna dekáda.“
Gates naznačil netrpělivost s trvale neuspokojenými evropskými závazky obstarat více nákladních letadel a vrtulníků. „Jejich nepřítomnost má přímý vliv na operace v Afghánistánu...“ NATO podle Spojených států potřebuje rovněž více vzdušných tankovacích cisteren a monitorovacích letadel.
Osmadvacet zemí NATO tak čeká formulace nového poslání aliance. Rozpory nad dalším směřováním panují však nejen mezi Evropou a USA, ale i mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Akutální přístup Washingtonu naznačuje snahu Američanů formulovat klíčové součásti nové doktríny, uvedl redaktor Guardianu Ian Traynor.
Další informace:
Guardian 'Pacification' of Europe is threat to security, US tells Nato
Common dreams US Advice to Europe: Spend More on War-Making