Uhájí levice většinu v Senátu? Díl 2.
Vratislav DostálPředpovídat výsledky senátních voleb je zase o něco složitější. V roce 2008, kdy se konaly volby ve stejných obvodech jako letos, neexistovaly TOP 09 a hnutí ANO. Tato okolnost ovlivní výsledek pravicových formací. Dokáže toho ČSSD využít?
Deník Referendum i před letošními senátními oslovil experty, kteří jsou obeznámeni s obvody, v nichž se letos volby konají, se dvěma dotazy: jak vidí šance kandidátů ČSSD uspět a kterého z kandidátů považují v daném volebním obvodě za favorita.
Ve středu jsme zveřejnili první díl soustředěný na Prahu a pět českých obvodů. Dnes se posouváme více na východ a nabízíme rozbor druhé třetiny obvodů. Analýza prochází jeden obvod po druhém a s přihlédnutím k celostátním faktorům hodnotí situaci především z hlediska lokální politicko-společenské konstelace. Současně zohledňuje výsledky z předešlých dvou senátních voleb.
Kladno
Na Kladensku letos kandiduje celkem deset kandidátů, tak jako téměř ve všech ostatních obvodech, i tady svůj mandát obhajují sociální demokraté, konkrétně Jiří Dienstbier. Nejsilnějším soupeřem mu nejspíš bude kandidát hnutí ANO Jiří Landa. O hlasy levicových voličů se pak spolu s Dienstbierem bude ucházet Rudolf Carvan z KSČM.
Za občanské demokraty kandiduje Lenka Kohoutová, za TOP 09 pak Michaela Vojtová. O přízeň voličů se bude dále ucházet Josef Hausmann (Národní demokraté), Otto Chaloupka (Republika), Karel Kasal (SD-SN) či Radek Stehlík (ANEO) a Jana Šrámková (KAN).
„Na Kladensku se, tak jako v mnoha jiných obvodech, rozhodne mezi kandidátem sociální demokracie a hnutí ANO,“ uvedl komentátor Deníku Referendum Patrik Eichler. Kampaň se v regionu vede na pozadí tradičních témat, tedy okolo nezaměstnanosti, exekucí a tématu soužití majority s romskou minoritou.
Eichler zároveň upozorňuje na to, že do Kladenského obvodu spadá Praha západ, lidé z těchto satelitních městeček budou nepochybně inklinovat k volbě některých pravicových kandidátů. Podle informací Deníku Referendum přímo z kampaně se tu ale lidé ve výrazně masovějším měřítku účastní akcí sociálních demokratů.
Přestože je Landa civilním povoláním lékař, údajně se netěší tak dobré pověsti, jak by se mohlo zdát. „Přesto nejspíš postoupí do druhého kola společně s Jiřím Dienstbierem,“ předpovídá Eichler.
Pro výsledek druhého kola bude klíčové rozložení hlasů v tom prvním. „Pokud Dienstbier postoupí s výrazným náskokem, obhajoba mandátu by mu neměla uniknout. V případě, že dopadne první kolo těsným výsledkem, bude záležet na tom, jak dokáží oba politici před druhým kolem mobilizovat své voliče,“ tvrdí Eichler, „a zároveň, jak se jim podaří oslovit ty, kteří je v prvním kole nevolili.“
Na Kladensku zvítězil v senátních volbách v roce 2008 Jiří Dienstbier starší. Přestože byl jeho souboj po prvním kole s Danem Jiránkem z ODS těsný (Jiránka porazil o pouhých 231 hlasů), druhé kolo vyhrál s pohodlným náskokem, svůj hlas mu nakonec dalo 56,14 % voličů.
Po smrti Jiřího Dienstbiera se v Kladně v březnu roku 2011 konaly doplňující volby. Dienstbierův mandát tehdy získal jeho syn Jiří. Také on měl před třemi roky ve druhém kole za soupeře Dana Jiránka z ODS.
Jejich tehdejší souboj dopadl ještě jednoznačnějším výsledkem pro Dienstbiera. Již v prvním kole tehdy Dienstbier získal 44,27 % hlasů (Jiránek jen 27,18), ve druhém kole pak Dienstbiera volilo celkem 65,14 % voličů.
Také v roce 2002 získal na Kladensku mandát sociální demokrat, a to Ladislav Svoboda, který ve druhém kole porazil občanského demokrata Jindřicha Syberu. Svoboda přitom prohrál první kolo, na Syberu ztrácel 1453 hlasů. Ve druhém kole ale těžil z disciplinovanosti voličů KSČM, kandidáta ODS nakonec porazil o 1820 hlasů, volilo ho 52,63 % voličů.
Jednoznačným favoritem voleb na Kladensku je ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier. Pouze mimořádná souhra špatných okolností by mohla způsobit, že mandát neobhájí. Pravděpodobnější je už varianta, že se tak stane po prvním kole.
Odhad DR pro druhé kolo: Dienstbier (ČSSD) x Landa (ANO). Mandát získá Dienstbier.
Děčín
Dalším obvodem, kde bude letos sociální demokracie obhajovat mandát, je Děčín. O hlasy voličů se tu v jejích barvách bude ucházet současný senátor Jaroslav Sykáček. Komunisté tu do voleb vyslali Václava Šenkýře, Strana práv občanů pak Petra Šmída.
O hlasy středových a pravicových voličů se na Děčínsku podělí Marcela Dvořáčková na kandidátce hnutí ANO, Josef Holub (ODS), Vladimír Gregor (Svobodní), Jaroslav Kuba za Národní demokraty či Zbyněk Linhart, kterého do voleb vyslali Starostové a nezávislí.
Děčínsko je přitom dalším obvodem, kde nekandiduje TOP 09. Svého kandidátu tu naopak mají Piráti (Martin Zíka) a lidovci v koalici se stranou zelených (Josef Zoser).
„Děčínský volební obvod je geografickým prostorem bez výraznějších politických afér, na rozdíl od nedalekého Ústí nad Labem. Snad s výjimkou protiromských nálad na Šluknovsku a nedávno i Děčíně,“ připomíná v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Petr Bláha.
Podle něj se dá ve druhém kole očekávat souboj mezi stávajícím senátorem Jaroslavem Sykáčkem z ČSSD a jeho předchůdcem Josefem Zoserem „Toho do voleb nominovali lidovci a Strana zelených, nicméně je i krajským zastupitelem za Hnutí PRO!Kraj, díky čemuž se těší podpoře i elektorátu Volby pro město Děčín, jež je na komunální úrovni tradičně úspěšnou formací,“ připomněl Bláha.
Podle něj není také bez zajímavosti, že oba favorité pocházejí ze Šluknovského výběžku a nikoliv přímo z Děčína. „Byť lze samozřejmě spekulovat nad tím, jaký stín na volby vrhne aféra rumburské nemocnice a tamní ČSSD, která je domovskou organizací Sykáčka,“ dodává politolog pro Deník Referendum.
„V kontextu celého regionu se pak tradičně nedaří bodovat pravicovým stranám, takže Josef Holub z ODS nemá moc velké šance, navíc v porovnání s minulým kandidátem Vladimírem Raškou jde o vcelku neznámou postavu, byť jde o bývalého poslance,“ uvedl Bláha.
Nepředpokládá také úspěch Martina Zíky z Pirátské strany, což odůvodňuje tím, že tu jsou lidé zatíženi spíše jinými problémy, než které prezentuje tato strana. „Jen těžko pak lze předpokládat úspěch kandidáta KSČM, která sice bodovala v krajských volbách, ale do senátu je prakticky bez šance,“ myslí si Bláha.
Za kuriozitu a bizarnost pak označuje kandidaturu ústavního právníka Jaroslava Kuby na kandidátce Národních demokratů. „Ti se nedávno v rámci protiromských nálad pokusili o prosazení obskurního programu zahrnujícího například zavedení domovského práva. Bude jistě zajímavé sledovat, jestli se tato strana dočká vůbec nějakého ohlasu a případně, jak bude velký,“ uzavírá Bláha.
V minulých volbách v roce 2008 tu volby vyhrál i letos kandidující Jaroslav Sykáček. Do druhé kola s ním tehdy postoupil Vladislav Raška z ODS.
Zatímco po prvním kole je dělil rozdíl necelé tisícovky hlasů, druhé kolo dopadlo jednoznačně pro sociálního demokrata. Svůj hlas mu dalo 61,65 % voličů. Sociální demokracie tu nejspíš podobně jako v mnoha jiných obvodech těžila z disciplinovanosti komunistických voličů, jejichž kandidát získal v prvním kole přes 15 % hlasů.
V roce 2002 tu naopak sociální demokracie druhé kolo voleb prohrála. Annu Briestenskou tehdy porazil Josef Zoser, který letos kandiduje s podporou zelených a lidovců. Svůj hlas nu ve druhém kole dalo 59,15 % voličů.
Na Děčínsku svůj mandát nejspíš obhájí sociální demokracie. Soupeřem Sykáčka z ČSSD bude ve druhém kole pravděpodobně jeho předchůdce Josef Zoser na kandidátce lidovců a zelených.
Odhad DR pro druhé kolo: Sykáček (ČSSD) x Zoser (KDU-ČSL-SZ). Mandát získá Sykáček.
Česká Lípa
Dalším obvodem, ve kterém se letos konají volby, je Česká Lípa. Sociální demokracie tu do voleb vyslala svého současného senátora Karla Kapouna, spolu s ním se bude o hlasy levicových voličů ucházet Jan Dvořák z KSČM a Miroslav Coufal na kandidátce SPO.
Také na Českolipsku nekandiduje nikdo za TOP 09. Občanští demokraté tu do voleb vyslali Karla Tejnoru, hnutí ANO Milana Adamca a Svobodní Oldřicha Voženílka.
Lidovci na Českolipsku kandidáta nenasadili, zelení naopak ano: Josefa Jadrného. O hlasy voličů se tu bude ucházet jako nezávislý kandidát ředitel FC Slovan Liberec Libor Kleibl. Podle Bláhy se obvod Česká Lípa může v lecčems podobat sousednímu Děčínu, kde v podstatě největší událostí je dodnes rezonující mačetový útok v Novém Boru.
„Nelze očekávat, že by došlo k výraznějším změnám v oblasti voličské podpory. Pravděpodobně tak i zde dojde k souboji dvou kandidátů se zkušeností ze senátorského křesla. Prvním bude stávající Karel Kapoun z ČSSD a druhým Karel Tejnora z ODS, jeho předchůdce v senátorské lavici,“ myslí si Bláha.
Podle něj první kolo dokonce dopadne tak, že tito dva politici výrazně odskočí zbytku kandidátů a postoupí do dalšího kola se spolehlivým náskokem. „Jan Dvořák z KSČM pravděpodobně výraznější podporu ve volebním obvodu získá, ale rozhodně mu to nebude stačit na postup a Miroslav Coufal za SPO nejspíše skončí kdesi na chvostu kandidátů,“ odhaduje výsledek prvního kola politolog.
Také nezávislý kandidát Libor Kleibl je podle něj bez větších šancí, neboť pozice ředitele fotbalového Slovanu Liberec není dostatečným argumentem ani v Liberci, natož v jiném městě.
„Stejně tak Milan Adamec z hnutí ANO pravděpodobně neuspěje s programem, který je v nadsázce postaven na tom, že je dobrý plavec. Podpora kandidátů SZ a SSO pak bude již jen marginální,“ uzavírá Bláha.
I zde se druhé kolo senátních voleb před šesti lety odehrálo ve znamení souboje občanského a sociálního demokrata. Z prvního místa po prvním kole sice postupoval Petr Skokan z ODS se ziskem 32,11 % hlasů, avšak po druhém kole mandát slavil Karel Kapoun z ČSSD, kterého v prvním kole volilo 27,76 % voličů.
Kapoun na svou stranu dokázal před druhým kolem přetáhnout většinu voličů ostatních kandidátů z prvního kola, nakonec obdržel 59,63 % hlasů.
V roce 2002 tu pak mandát získal Karel Tejnora z ODS, když ve druhém kole porazil Miroslava Coufala z ČSSD. Tejnora šel do druhého kola s pohodlným náskokem, Coufala porazil v prvním kole o deset procent hlasů. Nakonec se ale rozdíl mezi nimi ztenčil, Tejnoru ve druhém kole volilo jen 52,73 % voličů.
Na Českolipsku bude druhé kolo ve znamení souboje dvou posledních senátorů v obvodě. Druhé kolo ale vyhraje spíše kandidát ČSSD.
Odhad DR pro druhé kolo: Karel Kapoun (ČSSD) x Karel Tejnora (ODS). Mandát získá Kapoun.
Trutnov
Na Trutnovsku se letos o hlasy voličů uchází celkem osm kandidátů. Za ČSSD tu mandát obhajuje Pavel Trpák, komunisté do voleb vyslali Slavomila Brádlera, Strana práv občanů pak Jaroslavu Hamerkovou.
Svého kandidátu tu nemají lidovci, zelení a ani Piráti. O středové a pravicové voliče se tak podělí Jiří Hlavatý, jehož do voleb vyslalo hnutí ANO, Pavel Káňa na kandidátce občanských demokratů a Adolf Klepš z TOP 09. Na Trutnovsku kandiduje také známý aktivista Stanislav Penc.
„Od roku 1990 tu téměř vždy ve volbách všeho typu zvítězila ODS. To se letos nezopakuje,“ tvrdí komentátor Deníku Referendum Patrik Eichler. Důvodů je podle něj několik. „Do Senátu letos nekandiduje oblíbený a úspěšný starosta Trutnova Ivan Adamec, který je také poslancem,“ vysvětluje Eichler.
„Učitel gymnázia Pavel Káňa by mohl představovat budoucnost strany, letos ale zcela jistě neuspěje. V potaz je třeba vzít celorepublikový kontext, ODS už delší čas není v kondici a projeví se to také na jejich výsledku v senátních volbách,“ doplňuje komentátor.
„Podle mého názoru do druhého kola postoupí současný senátor Pavel Trpák, soupeřem mu tam bude Jiří Hlavatý, který se o hlasy voličů uchází na kandidátce hnutí ANO,“ myslí si Eichler.
Hlavatý je ředitelem textilky ve Dvoře Králové nad Labem, podle Eichlera tak může v očích mnoha voličů splňovat požadavek úspěšného podnikatele, který se zároveň prezentuje jako zastánce zájmů lidí v regionu.
Pokud jde o druhé kolo, Eichler odhaduje, že mandát nakonec ČSSD neobhájí. „Blíže k vítězství má podle mého soudu Hlavatý. Trutnovsko je spíše pravicový region, Hlavatý bude ve druhém kole nepochybně právě z této okolnosti těžit. Bude to on, kdo přetáhne elektorát pravice,“ předpovídá Eichler.
Stejně jako na Českolipsku také na Trutnovsku postoupili před šesti lety do druhého kola zástupci ODS a ČSSD. A také tu vyhrál první kolo kandidát ODS, mandát ale nezískal.
Ivana Adamce z ODS volilo v prvním kole 30,67 % voličů, sociálního demokrata Pavla Trpáka pak 27,56 % voličů. Druhé kolo ale nakonec vyhrál Trpák, svůj hlas mu dalo 52,86 % voličů.
V roce 2002 ve volbách naopak zvítězil Ivan Adamec. Již první kolo pro něj tehdy dopadlo jednoznačně, druhého Pavla Trpáka z ČSSD porazil prakticky o dvacet procent hlasů. Ve druhém kole mu pak svůj hlas dalo 57,05 % voličů.
Trutnovsko je pravicový obvod. Tato jeho charakteristika je pro předpověď výsledku senátních voleb klíčová. Hnutí ANO tu navíc postavilo kandidáta, který splňuje všechny předpoklady pro to, aby dokázal pravicového voliče oslovit. Je tudíž pravděpodobné, že tu Babišovo hnutí získá mandát.
Odhad DR pro druhé kolo: Trpák (ČSSD) x Hlavatý (ANO). Mandát získá Hlavatý.
Kolín
V Kolíně letos kandiduje pouhých sedm kandidátů. Mandát tu obhajuje Pavel Lebeda, avšak nikoli na kandidátce ČSSD, za kterou byl do Senátu před šesti lety zvolen, nýbrž na kandidátce Republiky. Sociální demokracie do voleb vyslala Emilii Třískovou, komunisté Františka Švarce.
Hnutí ANO tu nasadilo Reginu Davídkovou, za TOP 09 se o hlasy voličů uchází Pavel Kárník a za ODS Milan Rak. Svého zástupce má v tomto obvodu také hnutí Úsvit, a to Romana Škrabánka.
„Mezi kandidáty kolínského obvodu žádná výrazně silná osobnost nefiguruje, proto zde podle mého soudu bude stranická příslušnost hrát silnější roli,“ odhaduje politolog Jan Outlý.
Podle jeho názoru lze proto předpokládat, že volby zde budou mít druhé kolo a utkají se v něm zástupci dvou aktuálně nejsilnějších subjektů, tedy ČSSD (Emilie Třísková) a hnutí ANO (Regina Davídková). „Do hry však může výrazněji promluvit také stávající senátor Pavel Lebeda,“ myslí si Outlý.
Kolínsko je dalším v řadě obvodů, kde do druhého kola před šesti lety postoupili kandidáti dvou tehdy dominantních sil české politiky. A také tady bral nakonec mandát kandidát ČSSD.
První kolo skončilo vyrovnaně, zvítězil Pavel Lebeda z ČSSD, svůj hlas mu dalo 25,53 % voličů. Druhého Jiřího Buřiče z ODS volilo 24,60 % voličů. Tak jako v mnoha jiných obvodech, i tady ale dopadlo druhé kolo jednoznačně, voliče jiných uskupení dokázal lépe oslovit Lebeda, nakonec mu svůj hlas ve druhém kole dalo 59,96 % voličů.
V roce 2002 tu volby vyhrál také kandidát ČSSD, tehdy to byl Jan Rakušan. I on se střetl ve druhém kole s občanským demokratem. Vladislava Maláta porazil jednoznačně: ve druhém kole jej volilo 60,91 % voličů.
V Kolíně dojde tak jako v mnoha jiných obvodech ve druhém kole k souboji mezi zástupci ČSSD a hnutí ANO.
Odhad DR pro druhé kolo: Třísková (ČSSD) x Davídková (ANO). Mandát získá Davídková.
Hradec Králové
Východočeská metropole patří mezi obvody, kde se o hlasy voličů uchází vysoký počet kandidátů, celkem jich je jedenáct. Za jistých okolností tu tak může k postupu stačit relativně nízký počet hlasů. Mandát tu obhajuje bývalý sociální demokrat Vladimír Dryml, letos ovšem kandiduje za uskupení DOMOV.
Za sociální demokraty se o hlasy voličů uchází Jaroslav Malý, komunisté tu do voleb vyslali Lubomíra Štěpána, lidovci Annu Maclovou a Strana zelených Pavla Křížka.
Na pravici se o hlasy voličů podělí Jiří Hejhálek, který kandiduje za Svobodné, Ladislav Minařík na kandidátce hnutí Úsvit, Přemysl Škácha, kterého do voleb nominovalo hnutí ANO, Jiří Oliva z TOP 09 a Oldřich Vlasák na kandidátce ODS.
„Pokud jde o Hradec Králové, má nejvyšší šance postoupit do druhého kola kandidát ČSSD Jaroslav Malý. Považuji jej také za nejpravděpodobnějšího celkového vítěze voleb,“ uvedl pro Deník Referendum politolog Jan Outlý.
Důvodem podle něj v tomto případě není ani tak jeho stranická afiliace, je totiž nestraníkem, nýbrž skutečnost, že je jako lékař fakultní nemocnice a současně profesor hradecké lékařské fakulty je ve městě známou a uznávanou osobností.
Srovnatelně silný kandidát podle Outlého v hradeckém senátním obvodu není. „Jeho soupeř v případném druhém kole volby se patrně rekrutuje z dvojice Oldřich Vlasák a Přemysl Škácha,“ dodává Outlý.
„Pozice jeho ODS je sice i v Hradci Králové výrazně oslabena, ale sám Vlasák má ve městě stále řadu stoupenců. Pokud jde Škáchu, nejeví se sice jako nijak výrazný kandidát, avšak v jeho případě může dojít k tomu, že se sveze s vlnou podpory pro hnutí ANO,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro Deník Referendum.
Také výsledek senátních voleb v roce 2008 ve východočeské metropoli odpovídá průběhu tehdejších voleb v okolních regionech. Do druhého kola postoupili kandidáti občanských a sociálních demokratů, mandát tu získala ČSSD.
Za ODS tehdy jako nestraník kandidoval pozdější ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger, za ČSSD zase pozdější přeběhlík k SPOZ Vladimír Dryml. Dryml Hegera porazil již v prvním kole, svůj hlas mu dalo 38,44 % voličů, Heger oslovil 32,51 % účastníků voleb.
Ani jeden z jejich protikandidátů nezískal v prvním kole více jak deset procent hlasů. Ve druhém kole Drymla volilo 53,66 % voličů, v absolutních číslech Hegera porazil o více než tři tisíce hlasů.
Zajímavý tu byl výsledek voleb v roce 2002: do druhého kola se totiž nedostal ani jeden zástupce některé z tradičních a etablovaných politických stran, voliči preferovali místní nezávislé kandidáty. ČSSD tehdy ve volbách zcela propadla, její kandidát Jaroslav Bartoš získal v prvním kole pouhých 9,90 % hlasů.
V Hradci Králové je jednoznačným favoritem voleb Jaroslav Malý. Mandát mu unikne pouze na mimořádně nepříznivé souhry okolností.
Odhad DR pro druhé kolo: Malý (ČSSD) x Škácha (ANO). Mandát získá Malý.
Rychnov nad Kněžnou
V Rychnově nad Kněžnou obhajuje mandát senátora Miroslav Antl, který byl před šesti lety zvolen do horní komory na kandidátce ČSSD. Komunisté do voleb vyslali Josefa Lukášeka, Strana práv občanů Soňu Hlavovou. Svého kandidáta tu mají také Piráti, je jím Roman Kučera.
Na Rychnovsku naopak nekandiduje zástupce ODS. Hnutí ANO do voleb vyslalo Petra Sadovského, za TOP 09 tu kandiduje Václav Cempírek, lidovci pak nominovali Luboše Řeháka.
Rychnovsko je prvním z obvodů, které lze aspoň z části označit za baštu lidovců. Minulé volby to sice nepotvrdily, v každém případě se tu s KDU-ČSL musí počítat více, než ve středočeských či dokonce zápodočeských obvodech.
Tuto tezi nám potvrdil také novinář detailně obeznámený se situací v regionu. „Luboš Řehák nepochybně aspiruje na postup do druhého kola,“ uvedl s tím, že si nepřeje být jmenován. Podle něj ale volby nevyhraje. „Jasným favoritem voleb na Rychnovsku je Antl,“ nepochybuje.
„Dokonce bych nevylučoval, že obhájí mandát již v prvním kole. Antl má nejviditelnější kampaň, je tu oblíbený a v lidech budí přirozený respekt,“ vysvětlil publicista. Překvapit podle něj může také Josef Lukášek z KSČM.
„Je to krajský radní. Navíc je v regionu znám jako autor několika popularizačních publikací o zdejším kraji. Jeho nevýhodou ale je, že má nejméně viditelnou kampaň,“ dodává novinář z Rychnovska. Pokud jde o Sadovského (ANO) a Cempírka (TOP 09), nepředpokládá, že do výsledku voleb výrazněji promluví.
Před šesti lety tu mandát získala ČSSD, konkrétně Miroslav Antl. Ve druhém kole mu přitom nebyl soupeřem občanský demokrat, nýbrž Václava Domšová na kandidátce Evropských demokratů. Antl získal již v prvním kole 43,83 % hlasů, ve druhém kole se k němu přiklonilo 59,60 % voličů.
V roce 2002 tu pak volby vyhrála právě Václava Domšová, která tehdy ve druhém porazila Františka Bartoše z KDU-ČSL. Svůj hlas jí dalo 63,98 % voličů.
V Rychnově nad Kněžnou letošní senátní volby vyhraje současný senátor Miroslav Antl, který kandiduje za ČSSD. Ve druhém kole bude jeho soupeřem nejspíš Luboš Řehák, starosta obce Val, který kandiduje za KDU-ČSL.
Odhad DR pro druhé kolo: Antl (ČSSD) x Řehák (KDU-ČSL). Mandát získá Antl.
Žďár nad Sázavou
Na Žďársku se letos o hlasy voličů uchází dvanáct kandidátů, také tady svůj mandát obhajuje ČSSD, konkrétně Dagmar Zvěřinová. Lidovci tu do voleb vyslali Františka Bradáče, Svobodní Josefa Fendrycha, za TOP 09 kandiduje Jiří Havlíček a za ODS Jaroslav Ptáček. O hlasy voličů se tu uchází také jako nezávislý kandidát Petr Novák, trenér rychlobruslařky a několikanásobné olympijské medailistky Martiny Sáblíkové.
Žďársko je jediným z letošních sedmadvaceti obvodů, kde se o hlasy voličů neuchází kandidát hnutí ANO. O levicové voliče se bude kromě Zvěřinové ucházet Petr Stoček z KSČM a Josef Mička, kterého do voleb vyslala Strana práv občanů. Svého kandidátu tu má také Úsvit či rozličné marginální subjekty (O.K. Strana, SVAZ, STO).
„Jasným favoritem voleb tu je Petr Novák, Sáblíková je ikonou Žďáru, navíc Novák má viditelnou kampaň a je tu mimořádně oblíbený,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum novinář žijící v regionu, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Do druhého kola podle něj Nováka doprovodí zřejmě současná senátorka Dagmar Zvěřinová z ČSSD. „Má slušnou kampaň, snaží se prezentovat jako žena z lidu, myslím, že jí lidé na chvilku odpustí i to, že patří mezi politiky, kteří kumulují funkce,“ vysvětluje zdroj Deníku Referendum.
Pokud jde o ostatní kandidáty, může podle něj překvapit snad jen František Bradáč z KDU-ČSL. „Je to bývalý starosta Velkého Meziříčí, těší se v regionu dobré pověsti. Otázka je, zda mu to bude stačit k postupu do druhého kola.“
Kandidát KSČM Petr Stoček, podobně jako Jiří Havlíček z TOP 09 mají údajně neatraktivní kampaň, Havlíček je navíc považován spíše za politika z Havlíčkobrodska, na Žďársku je prakticky neznámý.
Stejně jako na Rychnovsku i Žďársko zaznamenalo ve druhém kole senátních voleb v roce 2008 souboj sociálních a Evropských demokratů. A také tady zvítězila ČSSD. Dagmar Zvěřinová z ČSSD postoupila již z prvního kola s vysokým náskokem, volilo ji 33,98 % voličů, druhý Josef Novotný (SNK-ED) získal 23,12 % hlasů.
Třetí tu tehdy skončil lidovec Josef Mach se ziskem 14,53 % hlasů, kandidát ODS skončil v prvním kole až čtvrtý. Ve druhém kole zvítězila pohodlně Zvěřinová, svůj hlas jí dalo 59,31 % voličů.
V roce 2002 pak na Žďársku volby do Senátu vyhrál právě Josef Novotný na kandidátce Evropských demokratů. Kandidáti etablovaných stran tehdy v obvodě propadli, ČSSDD tu před dvanácti lety dokonce nepostavila vlastního kandidáta.
Podle všeho to vypadá, že ve Žďáře nad Sázavou vyhraje nezávislý kandidát, pokud tomu tak bude, bude to první podobný případ letošních senátních voleb. Petr Novák se jako trenér mimořádně úspěšné Sáblíkové těší u veřejnosti respektu a oblibě, v tomto mu nejspíš nemůže konkurovat nikdo z jeho protikandidátů.
Odhad DR pro druhé kolo: Novák (NK) x Zvěřinová (ČSSD). Mandát získá Novák.
Znojmo
Znojmo je nejspíš v mnoha ohledech vůbec nejsvéráznějším obvodem letošních voleb, prakticky tu není možné bez tvrdých dat odhadnout chování voličů. Znojemsko je také jediným obvodem, ve kterém svůj mandát obhajují komunisté.
Před šesti lety tu vyhrála Marta Bayerová, o hlasy voličů se uchází i letos. Na levici jí bude soupeřem Pavel Štohl z ČSSD a Petr Michek, který kandiduje za LEV 21. Kromě nich se tu ale o hlasy voličů uchází jako nezávislý kandidát také Petr Krátký, člen KSČM.
Jinak řečeno, ve výrazně levicovém Znojmě kandidují dva komunisté. Zatímco Bayerová kandiduje z vůle centrálního vedení strany, místní komunisté se rozhodli preferovat Petra Krátkého.
„Znojmo je velmi zvláštní letos faktem, že tam kandidují vlastně dva komunističtí kandidáti, což hodně svědčí o tom, že tato strana není takový monolit, ale má své vlastní vnitřní rozpory,“ komentuje situaci politolog Lubomír Kopeček.
Protikandidát Bayerové s komunistickou příslušností jí podle jeho slov může zjevně odebrat některé hlasy. „Patrně ale neohrozí její postup do druhého kola,“ tvrdí politolog.
Pochopitelně ale nelze vyloučit, že dojde k rovnoměrnému rozložení hlasů mezi oba komunisty způsobem, který bude znamenat, že se do druhého kola nedostane ani jeden z nich. To by naopak výrazně zvýšilo šanci na postup Pavlu Štohlovi z ČSSD.
Hnutí ANO do voleb vyslalo úředníka v OSN Petra Firbase, jeho výhodou je, že kandiduje za formaci, která je v celorepublikovém ohledu na vzestupu. V jeho neprospěch naopak mluví to, že nemá prakticky žádnou vazbu na region, ve kterém kandiduje.
Lidovci nominovali Jiřího Němce, za ODS se o hlasy voličů uchází Karel Podzimek. V jasně levicovém Znojemsku nenasadila svého kandidáta TOP 09, naopak se tu o návrat do Senátu pokouší bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný.
Před dvanácti lety ve Znojmě suverénně zvítězil, je však otázkou, nakolik je dnes ještě schopný voliče oslovit. Údajně letos zvolil stejnou taktiku jako tehdy, kdy objel většinu obcí na Znojemsku. Bývalý ředitel televize Nova se pomocí aktivní kontaktní kampaně zjevně pokouší navázat na své minulé úspěchy. Podle Kopečka má šanci do druhé kola postoupit.
„Přestože jeho veřejná známost za poslední léta velmi poklesla, pořád jde o člověka, který tady určitě má šanci. Nedá se ale čekat, že by jako v roce 2002 uspěl už v prvním kole. Nejpravděpodobnější dvojice v druhém kole je podle mého soudu Bayerová a Železný,“ uvedl Kopeček v rozhovoru pro Deník Referendum.
Zkrátka, Znojemsko je v dosavadním výčtu ojedinělým obvodem. Nejen, že tu před šesti lety postoupila do druhého kola kandidátka komunistů Marta Bayerová, získala totiž také jako jediná zástupkyně své strany mandát.
Jednalo se zároveň o jeden z mála obvodů, ve kterém se do druhého kola nedostal kandidát ČSSD. Spolu s Bayerovou totiž postoupil Petr Nezbeda z ODS, získal 17,27 % hlasů. Třetí Ladislav Skopal z ČSSD na něj přitom ztrácel pouhých 115 hlasů. Nechybělo tak málo a mohlo tu být druhé kolo čistě levicovým soubojem.
Bayerová by byla nicméně favoritkou druhého kola tak jako tak, v prvním totiž získala 41,39 % hlasů a do druhého kola šla s mimořádným náskokem. Pozici favoritky nakonec také potvrdila, svůj hlas jí ve druhém kole dalo 69,24 % voličů.
Také v roce 2002 tu senátní volby dopadly způsobem, který lze označit za ojedinělý či výjimečný. Již v prvním kole tehdy zvítězil bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný, svůj hlas mu dalo 50,82 % voličů.
Druhý skončil v roce 2002 lidovec Milan Špaček, a to se ziskem 18,25 % hlasů. Sociální demokraté a komunisté tehdy u voleb zcela propadli, kandidát ČSSD Oldřich Kraipl získal jen 8,48 % hlasů, komunista Ludvík Hekrle jen 10,07 %.
Výsledek letošních voleb na Znojemsku je téměř neodhadnutelný. Pravděpodobné ale je, že se tu většina voličů opět přikloní k levicovým kandidátům. Pokud některý z nich projde do druhého kola, bude favoritem celého dvoukolového klání. Dočkat se ve druhém kole můžeme také čistě levicového souboje, ostatně již před šesti lety nebylo k tomuto scénáři daleko.
Odhad DR pro druhé kolo: Bayerová (KSČM) x Štohl (ČSSD). Mandát získá Bayerová.
Celkový odhad DR po osmnácti obvodech: ČSSD 10, ANO 5, KDU-ČSL-SZ 1, KSČM 1, NK 1.
(Budu mluvit z vlastní zkušenosti, žiju v daném obvodě a během kampaně jsem ho jako dobrovolnice různě projížděla.)
Kandidátka TOPky si pověsila na Kladně billboardy s heslem "Zvolte do Senátu Kladeňačku" (nebo tak nějak), což není vhodné heslo pro lidi mimo kladenský okres. Jana Šrámková, bývalá členka Strany zelených a ODA, učitelka na kamenném gymnáziu (a jednu dobu, možná i dosud, na stavební průmce), asi nebude moci spoléhat na svoji známost učitelky v místech, odkud lidé nedojíždějí do školy na Kladně (což je hromada vesnic na Praze-západě, např. Okoř, Úholičky atd.). Na Kladně kandiduje do komunálu a její kampaň se soustředí víceméně výhradně na něj.