Příběh zmařených referend: mnohé radnice ovládlo hnutí nepřátel demokracie
Vratislav DostálLetošní pokusy o vyvolání referend spolu s komunálními volbami ukázaly, že politici se jim většinou brání a prakticky vždy jsou v tom úspěšní. Bez vstřícnosti zastupitelů je téměř nemožné referendum vyhlásit. Právní úprava je nefunkční.
Letošní rok se mohl u nás stát rokem referend. Už na jaře bylo evidentní, že lidé usilují o vypsání rekordního počtu referend. Doposud se jich konalo jedenáct. To hlavní mělo ale přijít až na podzim v termínu komunálních voleb.
Nejpatrnější a nejhlasitěji zaznívající hlasy ve veřejném prostoru byly ty, které volaly po referendech o zrušení hazardu. V polovině února totiž iniciativa Občané proti hazardu zahájila sběr podpisů pro vyvolání místních referend o zákazu hazardních automatů kromě jiného v Praze 1, 7, 8, 9, 13, Náchodě, Znojmě, Ústí nad Labem, v Karlových Varech a v Teplicích.
Aktivisté tehdy avizovali, že chtějí vyvolat více než deset referend, a to v termínu konání podzimních komunálních voleb, kdy je nejvyšší pravděpodobnost, že se k urnám dostaví dostatečný počet voličů.
Jak to dopadlo? Tento týden oznámili, že se jim podařilo referendum vyvolat v pouhých pěti případech. „V mnoha případech zhatily konání referenda obstrukce politiků, úřadu a ministerstva vnitra,“ uvedli v úterý.
Z šestnácti pokusů vyvolat referendum o hazardu se v souběhu s volbami budou konat čtyři, z toho pouze jedno bez rozhodnutí soudu. Příkladně se zachovali politici ve Žďáru nad Sázavou a v Chomutově, tamní zastupitelstva totiž namísto vyhlášení referenda schválila vyhlášku, kterou s okamžitou platností provoz automatů ve městě zakázala. Problémem nicméně může být, že vyhlášku lze narozdíl od výsledků referenda, které by byly pro zastupitele závazné, kdykoliv změnit.
Jedno referendum — v Ústí nad Orlicí — vyhlásilo město samo. Celkově se tedy bude o hazardu spolu s komunálními volbami hlasovat v Ústí nad Orlicí, v Ústí nad Labem, ve Štětí, v Lovosicích a na Praze 8.
Občanských pokusů vyvolat referendum byla ovšem celá řada i k jiným tématům. Bohužel neexistuje instituce, která by tu vedla centrální evidenci zmařených referend. Ministerstvo vnitra evidenci vede, avšak pouze od roku 2006 a pouze u těch případů, kdy se referendum konalo.
Obsáhlá rešerše Deníku Referendum ukázala, že ze sedmatřiceti letošních pokusů vyvolat referendum spolu s komunálními volbami se to proti vůli místního zastupitelstva podařilo pouze ve čtyřech případech. Jednou měli lidé podpisy už na jaře a v dalších třech případech zvolilo zastupitelstvo chybnou obstrukční strategii.
Jen s mírnou nadsázkou by bylo možné říct, že zastupitelé v Ústí nad Labem, ve Štětí a v Lovosicích jsou tak nekompetentní, že nedokážou ani zmařit referendum. Příklady napříč republikou totiž ukazují, že je to ve skutečnosti hračka.
Důležitým faktorem ale také mohlo být, že o ve všech třech případech rozhodoval ústecký krajský soud, který zřejmě byl v posuzování sporů mezi občany a zastupitelstvy občanům nakloněn více nežli soudy v jiných krajích.
Tak vy byste chtěli rozhodovat, holoubkové?
Celkový obraz dostaneme ale teprve tehdy, prozkoumáme-li všechny případy, nikoli pouze ty úspěšné. Bohužel se potvrdilo, že tam, kde zastupitelé referendum odmítali, takřka vždy dosáhli obstrukčním jednáním svého cíle. Buď vypsání referenda zcela zmařili, případně se jim podařilo zdržovací taktikou jeho vypsání posunout na termín po komunálních volbách.
Spolu s volbami mohlo být vyhlášeno celkem sedmatřicet referend. Konat se jich nakonec ale bude jen patnáct, dvaadvacet jich z rozličných důvodů vypsáno v souběhu s volbami nebylo.