Občanským demokratům mají důvěru vrátit nestraníci
Vratislav DostálODS čelí odlivů voličů i spolustraníků. Obnovit důvěru by jim měli nestraníci, v komunálních volbách jich je na kandidátkách občanských demokratů celá polovina. V úterý to uvedl předseda ODS Petr Fiala.
Občanští demokraté chtějí v blížících se obecních volbách zastavit odliv voličů. Napomoct jim k tomu mají nestraníci, na kandidátkách ODS pro komunální volby jich je přibližně polovina. „Do komunálních voleb jdeme v 947 obcích a stojí za námi více kandidátů než například za TOP 09 nebo za ANO,“ uvedl při zahájení kampaně předseda ODS Petr Fiala. „Máme dobrý program i dobré kandidáty. A nejsme v pozici strany, která o tom jen mluví. Za našimi 520 starosty a místostarosty jsou vidět jasné výsledky práce,“ dodal.
Upozornil také na to, že jednu třetinu osobností na kandidátních listinách ODS tvoří ženy, či že zhruba deset procent kandidátek a kandidátů je mladších třiceti let nebo například na to, že za ODS kandidují čtyři stovky učitelů nebo 350 lékařů. Primátor Olomouce Martin Major připomněl, že Občanská demokratická strana kandiduje v každém statutárním městě.
„Město Olomouc není výjimkou, kandidátní listina nabízí pětačtyřicet velmi kvalitních jmen jak členů Občanské demokratické strany, tak nestraníků, kteří reprezentují naprostou špičku ve svých oborech. Pokud bych měl zmínit jen jedno jméno, pak musím říct trojku na naší kandidátce Čestmíra Neorala, bývalého ředitele Fakultní nemocnice Olomouc a současného přednostu chirurgické kliniky,“ říká Martin Major.
„Starostové jsou pořád v ulicích, neustále něco zařizují. A jestli něco bytostně nesnášejí, pak je to byrokracie. Proto je jedním z témat těchto voleb úklid byrokracie. A proto jsme spustili projekt úklidbyrokracie.cz,“ říká Martin Kupka, místopředseda ODS a starosta Líbeznic. „Rozvoj malých sídel nezaručí sociální inženýrství, ale dobří zastupitelé, kteří jsou schopní podněcovat životy spolků, aktivitu podnikatelů. A takové lidi máme na kandidátkách,“ dodal Kupka.
Občanští demokraté na nedávném kongresu představili čtrnáct programových tezí, zařadili mezi ně například nízké daně či snížení regulací. „Aktivní lidé nepotřebují, aby se o ně stát staral, postarají se o sebe sami. Potřebují naopak, aby je stát nechal co nejvíce na pokoji. To, co musíme především udělat, je nechat je v klidu žít. Je to pro všechny výhodné. Oni budou zaměstnávat sebe a spoustu dalších lidí. Stát ušetří za kontroly, administrativu, byrokraty, úřady. Vše bude fungovat lépe a bude to stát míň,“ tvrdí Fiala.
Doba tápání a nesrozumitelné politiky občanských demokratů je podle něj minulostí. „Odešla z ODS s těmi, kteří upřednostňovali vlastní prospěch před dobrou politikou. Navazujeme na to nejlepší, co ODS v naší zemi hlásala a dokázala. Víme znovu, co chceme, víme, jak toho dosáhnout, a nabízíme jasnou představu o tom, jakou chceme mít Českou republiku,“ zdůrazňuje Fiala.
ODS podle něj musí stát v čele kontrarevoluce slušných lidí. „Mlčící normální většina slušných lidí v této zemi bude stát dříve či později zase za námi. Pokrytectví a hlouposti už bylo dost. Pojďme na to znovu sebevědomě a se zdravým rozumem. Občanští demokraté musí stát v čele kontrarevoluce normálních, slušných a pracovitých lidí. Pro ně tu jsme," uvedl předseda ODS na kongresu.
Co si o jeho výrocích myslí veřejnost, ukážou podzimní senátní a komunální volby. Občanští demokraté obhajují tři křesla v horní komoře, všechna v Praze. Pokud jde o komunální volby, v roce 2010 získala ODS celkem 5112 zastupitelů. Oproti obecním volbám v roce 2006 šlo ale už tehdy o vcelku výrazný propad, ODS ztratila za čtyři roky 834 zastupitelských mandátů, tedy asi patnáct procent.
Bylo by spíše překvapivé, pokud by se občanským demokratům v jejich současné kondici podařilo v říjnu trend zvrátit.