ODS představila program a vyzvala ke kontrarevoluci slušných lidí
Vratislav DostálJednodenní kongres občanských demokratů měl být novým začátkem strany, která dominovala české politice od vzniku samostatné České republiky. Podle politologa Milana Znoje to ale spíše vypadá na sestup do politiky nižší cenové skupiny.
Občanská demokratická strana v pátek uspořádala mimořádný kongres, původně tak chtěla mediálně podpořit obraz subjektu, který se očistil od své minulosti a vstupuje do nadcházejícího období s novými lidmi a s novou vizí. A také nadějí. „Svoboda a naděje,“ bylo sjezdové motto, celá akce začala videoklipem, který jeho autoři nazvali ODS stoupá nahoru.
Předseda občanských demokratů Petr Fiala v úvodu svého dlouhého projevu zdůraznil, že ODS je v současné době zdravou pravicovou stranou srovnatelnou s konzervativně-liberálními subjekty v zahraničí. Realita se zdá být ale očividně jiná.
ODS propadla u posledních dvou voleb, v sociologických šetřeních se dlouhodobě pohybuje těsně nad pětiprocentní hranicí zaručující vstup do Poslanecké sněmovny, čelí úbytku nejen voličů, nýbrž i členů strany. Zatímco v komunálních volbách v roce 2010 za ně kandidovalo přes osmnáct tisíc politiků, letos jich je pouhých 10 767.
Podle politologa Milana Znoje občanští demokraté na kongresu v Praze ukázali, že mají jistou vytrvalost. Na obrat to podle něj ale nevypadá. „Spíše na sestup do politiky nižší cenové skupiny. ODS hájí živnostníky a bojuje proti registračním pokladnám, budiž. Jenomže to je omezené téma, a tak se chce navíc stát mluvčím většiny obyčejných lidí,“ uvedl Znoj v rozhovoru pro Deník Referendum.
O současné ODS si lze podle Znoje učinit obrázek na základě úvodního projevu Petra Fialy. „Nemají rádi cizí korporace, homosexuály nesnáší a muslimům by zakázali nejen nošení šátku, nýbrž rovnou pobyt. Na čem to chce ODS stavět? Zároveň ovšem ODS opakuje své mantry. Snižme daně, zrušme státní regulace a braňme svou privátní svobodu. Jediné co z toho ODS vzdala je heslo: trh vše vyřeší. Jinak je ODS nepoučitelná,“ tvrdí Znoj.
ODS na kongresu představila čtrnáct programových tezí, zařadila mezi ně například nízké daně či snížení regulací. „Aktivní lidé nepotřebují, aby se o ně stát staral, postarají se o sebe sami. Potřebují naopak, aby je stát nechal co nejvíce na pokoji. To, co musíme především udělat, je nechat je v klidu žít. Je to pro všechny výhodné. Oni budou zaměstnávat sebe a spoustu dalších lidí. Stát ušetří za kontroly, administrativu, byrokraty, úřady. Vše bude fungovat lépe a bude to stát míň,“ tvrdí Fiala.
Doba tápání a nesrozumitelné politiky občanských demokratů je podle něj minulostí. „Odešla z ODS s těmi, kteří upřednostňovali vlastní prospěch před dobrou politikou. Navazujeme na to nejlepší, co ODS v naší zemi hlásala a dokázala. Víme znovu, co chceme, víme, jak toho dosáhnout, a nabízíme jasnou představu o tom, jakou chceme mít Českou republiku,“ zdůrazňuje Fiala.
ODS podle něj musí stát v čele kontrarevoluce slušných lidí. „Mlčící normální většina slušných lidí v této zemi bude stát dříve či později zase za námi. Pokrytectví a hlouposti už bylo dost. Pojďme na to znovu sebevědomě a se zdravým rozumem. Občanští demokraté musí stát v čele kontrarevoluce normálních, slušných a pracovitých lidí. Pro ně tu jsme," uvedl předseda ODS na kongresu.
Co si o jeho výrocích myslí veřejnost, ukážou podzimní senátní a komunální volby. Občanští demokraté obhajují tři křesla v horní komoře, všechna v Praze. Pokud jde o komunální volby, v roce 2010 získala ODS celkem 5112 zastupitelů. Oproti obecním volbám v roce 2006 šlo ale už tehdy o vcelku výrazný propad, ODS ztratila za čtyři roky 834 zastupitelských mandátů, tedy asi patnáct procent.
Bylo by spíše překvapivé, pokud by se občanským demokratům v jejich současné kondici podařilo v říjnu trend zvrátit.
Tady nelze nežli s určitým podivem položit otázku, k d y to vlastně v minulosti bylo, že by "většina slušných lidí" v této zemi stála za ODS.
Jak jsem podrobněji rozebral v mém komentáři k článku "Pehe: na úpadku ODS mají podíl i česká média", po Listopadové převratu se ODS konstituovala jako shromaždiště především všech těch, kdo se orientují na svůj vlastní osobní prospěch, s odmítnutím jakékoli odpovědnosti vůči zájmům celku, celé společnosti.
Tato preference ryze osobního prospěchu (pokud nechceme použít přímo termínu: egoismu) se i v celém následujícím období stala vůdčí ideou této strany. Jestli by tedy opravdu mělo platit, že za ní stála "většina normálních slušných lidí", pak by bylo nutno položit skutečně zásadní otázku, jaký charakter mají ty hodnoty, které jsou v této zemi považovány za "normální" a "slušné".