Senátoři projednají ekology kritizovaný odpadový zákon
Vratislav DostálPokud Senát zákon, který směřuje komunální odpady do spaloven, vrátí zpět poslancům s úpravami, dá podle ekologů koalici ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL šanci napravit chybu a na druhý pokus splnit důležitý bod svého vlastního vládního programu.
Návrh zákona o odpadech, který nedávno prošel sněmovnou a dnes jej projedná Senát, směřuje komunální odpady do spaloven. Česká republika by jeho schválením ztratila jednu z příležitostí srazit svoji závislost na dovozu ropy.
Ekologové upozorňují, že recyklace tuny plastů ekonomice ušetří přibližně sedm až dvanáct barelů ropy. Spalovna ze stejné tuny vyrobí energii odpovídající pouze třem až pěti barelům a vyplýtvá tedy 300 až 1400 litrů ropy na každou tunu plastu.
Podle informací Deníku Referendum bude senátní klub ČSSD navrhovat vrácení zákona poslancům. Pokud by byl zákon schválen v podobě navržené poslanci, přesměroval by do deseti let dnes na skládky ukládaný komunální odpad do spaloven. Tím by zabránil tomu, aby se ČR dostala v recyklaci na úroveň západních zemí. Spalovací lobby přiznala, že na takový zákon čeká, a na jeho schválení poslanci má lví podíl.
Vláda ovšem s takovou podobou odpadového zákona nemá šanci splnit svoje vlastní programové prohlášení, kde slibuje nejen snížit skládkování, ale zejména „zvýšit úroveň recyklace odpadů, včetně odpadů biologických, na úroveň vyspělých evropských zemí“.
Chaos vládní odpadové politiky podtrhuje fakt, že ministerstvo životního prostředí si do návrhu Plánu odpadového hospodářství na roky 2015 - 2025 stanovilo pro recyklaci komunálních odpadů nižší cíl, než je obsažen v současném Plánu odpadového hospodářství 2003 — 2013.
Německo a další západní země recyklují pětašedesát procent komunálního odpadu, u nás je to pouze třicet procent. Statisíce tun kvalitních recyklovatelných materiálů proto končí na skládkách nebo se pálí.
Česká republika tak zbytečně plýtvá energií a závisí na dovozu surovin z ciziny i se všemi negativními ekologickými dopady. Evropská komise navíc na začátku července zveřejnila plán, podle něhož by všechny členské země měly do roku 2030 recyklovat sedmdesát procent komunálního odpadu.
„Zbytečně plýtváme energií i miliony tun materiálů, které musíme nahrazovat například ropou dováženou z Ruska. Pokud senát schválí odpadový zákon v podobě nedávno přijaté poslanci, kterou ve skutečnosti prosadili teplárníci a spalovnáři, tak tento neblahý stav zpečetí,“ uvedl Ivo Kropáček z Hnutí DUHA.
Pokud však senátoři a senátorky zákon vrátí zpět poslancům s úpravami, dají podle něj koalici šanci napravit chybu a na druhý pokus důležitý bod svého vlastního vládního programu splnit. „Pokud ne, tak bude muset vláda přijít s další novelou, která recyklaci odpadů opravdu rozhýbe,“ doplňuje odpadový expert.