Evropský summit rozhodl o přísné pomoci pro Řecko
Lenka Purteková„Regulace spekulací je otázkou kolektivu,“ řekl na summitu EU řecký premiér George Papandreou. Členské státy mu daly za pravdu a na společné hospodářské strategii se shodly i ve vlastním zájmu.
Čelní představitelé evropských zemí se ve čtvrtek ráno shodli na řešení řecké dluhové krize. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy řekl novinářům v Bruselu, že při jednáních dohodu prodiskutovali.
„Členské státy eurozóny v případě potřeby připraví a zkoordinují plán k zajištění stability v eurozóně jako celku. Řecká vláda nepožadovala žádnou finanční podporu,“ řekl Van Rompuy, aniž by uvedl jakékoliv podrobnosti.
„Nenecháme v tom Řecko samotné, ale existují pravidla, která musí být dodržena. Na tomto základě se shodneme na prohlášení,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová pod tlakem domácích oponentů, kteří prosazují, aby si Řecko udělalo doma pořádek samo.
Prohlášení evropských činitelů mělo přesvědčit představitele ekonomik, že dnešní summit vedoucích představitelů Evropské unie v Bruselu krizi, která zachvátila eurozónu na počátku roku, vyřeší.
Řecký premiér George Papandreou řekl, že je důležité, aby členské země eurozóny společně jednaly o řešení této krize. Dále dodal, že očekává od ostatních evropských představitelů podporu svého úsilí o snížení řeckého dluhu, který letos dosáhne až stodvaceti procent HDP. Pro francouzské noviny ministerský předseda Řecka dodal, že Evropa by měla říci: „Ano, Řecko je spolehlivé. Máme záruku, že jeho program je realistický.“ Británie již vyloučila jakýkoliv příspěvek na pomoc jihoevropskému státu. Ministr financí Alistair Darling odmítnutí vysvětlil tím, že země neplánuje použít peníze daňových poplatníků k podpoře Řecka.
Za současné finanční krize obchodníci spekulují, že se Řecku jeho potíže nepodaří vyřešit. Papandreou tvrdí, že už proto je zvláště důležité, aby zbytek Evropy dohodu vyjednal. „Pokud spekulace pokračují, není to jen záležitostí Řecka, ale eurozóny i celé Evropy. Regulace spekulací je otázkou kolektivu,“ dodal. Dále deníku Le Monde řekl, že neočekává zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF) do záchrany země.
Rakouský kancléř Werner Faymann přitom předznamenal, že MMF by měl spolu s půjčkami od členů EU tvořit významnou část výpomoci. „Nevím zatím, jak pomoc zorganizujeme, ale myslím, že to bude spolupráce zemí Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu,“ řekl Faymann.
„Nemluvíme zde o daru nebo dotacích. Hovoříme o úvěrech s úroky, které poskytneme na pomoc zemi, aby se zabránilo podráždění finančních trhů a krizi, kterou už by nikdo nemohl zvládnout,“ dodal rakouský kancléř.
Středeční summit je oficiálně určen k jednání o střednědobém horizontu evropské hospodářské strategie. V diskuzích ale dominuje řecká krize. V úterý se ukázalo, že Německo a Francie by mohly stát při sobě a zavázat se k pomoci Athénám tím, že zaručí řeckou solventnost.
Ve středu se euro vůči dolaru i libře mírně zvedlo. Místní odborníci přesto varovali, že krize bude mít rozhodující vliv na dluhopisné trhy i na hodnotu měny. „Evropská unie nyní musí prokázat svou jednotnost,“ řekl David Buik z BGC Partners. Podle něj by byl málokdo překvapený, kdyby se do této rovnice přidal MMF. „Existuje reálná hrozba domino efektu, který by se rozšířil po celém regionu," dodal.
Ministři financí eurozóny, stejně jako prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet a eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn, projednávali možnosti řešení krize prostřednictvím videokonference.
Další informace:
The Guardian Greek bailout deal reached at EU summit
The Independent Sick man of Europe seeks remedy from wary neighbours