Množství prachu v brněnském ovzduší lze od listopadu zjistit na webu i v rozhlase
Vratislav DostálOd listopadu mohou obyvatelé Brna zjistit, kolik je polétavého prachu v ovzduší. Téměř aktuální informace najdou na webu iniciativy Dejchej Brno a několikrát denně ve zpravodajství Českého rozhlasu Brno.
Od začátku mohou Brňané i Brňanky snadno zjistit, kolik je polétavého prachu v ovzduší. Téměř aktuální informace najdou na webu iniciativy Dejchej Brno a třikrát denně ve zpravodajství Českého rozhlasu Brno. Do hlášení bude začleněno i doporučení, jak se při špatné a velmi špatné situaci ovzduší zachovat a naplánovat si tak den s ohledem na zdraví.
V Brně se měří polétavý prach na deseti stanicích. Radnice provozuje webové stránky, kde jsou čtyři hodiny stará data, Český hydrometeorologický ústav data stará jednu hodinu. „Data se však na webu www.chcmi.cz složitě hledají,“ tvrdí zástupci iniciativy Dejchej Brno. Proto se iniciativa rozhodla zveřejňovat na svých stránkách tři stupně kvality ovzduší z dat ČHMÚ.
Ti, kteří nemají přístup k internetu, se mohou nově tyto údaje dozvědět ve zpravodajství Českého rozhlasu Brno, který je jediným mediálním partnerem iniciativy Dejchej Brno. Informace proběhnou v pořadu Dobré ráno v časech 5:40, 6:40 a 7:40 v návaznosti na informace o počasí. V odpoledních hodinách budou uváděny informace o stavu ovzduší v Brně pouze v případě velmi nepříznivé situace.
Ročně přeslimitní stavy polétavého prachu v ovzduší zabijí v České republice přes 5000 lidí. Denní limit je padesát mikrogramů na metr krychlový. Povolených je pětatřicet takových dnů v roce. V Brně na Svatoplukově ulici je to k dnešnímu dni téměř jedenašedesát výskytů v roce 2013. V jihomoravské metropoli jsou limity polétavého prachu překračovány zpravidla v již prvním kvartále kalendářního roku posledních deset let.
„Brněnská radnice znečištěné ovzduší nevnímá jako významný problém. Vyvozujeme to z toho, že dlouhodobě a systematicky podporuje rozvoj individuální dopravy, která je z 90% zodpovědná za emise polétavého prachu," popisuje dlouhodobý stav v Brně jedna z iniciátorek Hana Chalupská. „V plánu je stavba dalších parkovacích domů v centru, nákupní centra, parkoviště ve vnitroblocích, nezpoplatňuje parkování v centru, výměna vozidel MHD jde pomalu, plány na plynofikaci zastrčili do spodních šuplíků," připomíná.
„ Na trolejbusových linkách 25 a 26 je kromě řady měřicích stanic i spousta škol a školek, hřišť pro děti. Chtěli jsme po radnici, aby data zveřejňovali v trolejbusech na obrazovkách, ale odpověděli nám, že to není technicky možné. Chceme touto kampaní upozornit rodiče na nezbytnost chránit děti před astmatem a dalšími zdravotními komplikacemi. Podle aktuálních dat, která zveřejňuje náš web a rozhlas, si mohou naplánovat pobyt venku, větrání," uvedla Kristýna Rytířová, která žije se svými třemi dětmi na Úvoze.
Iniciativa také ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví definovala tři úrovně polétavého prachu ovzduší a doporučení, jak se zachovat: (1) dobrá — podnikejte, co jste zvyklí dělat; (2) špatná — omezte fyzickou aktivitu ve vnějším prostředí, větrejte v noci; (3) velmi špatná situace — větrejte v noci, omezte pobyt venku, vyhýbejte se fyzické námaze
„Ocenily bychom, kdyby stavu ovzduší přizpůsobily pobyt venku školní družiny, školky a nemocní a starší lidé. Jsou to nejrizikovější skupiny lidí. A to v celém Brně. Ačkoliv stanice hlásí různé úrovně, modelové studie ukazují, že polétavý prach se nesnáší na silnice, ale chová se jako aerosol a jeho výskyt je pak možný všude ve městě v závislosti na počasí," uzavírá další z členek iniciativy Hana Černochová.