Škromach oznámil rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD
Vratislav DostálZdeněk Škromach odstoupí z pozice místopředsedy ČSSD. Uvedl to ve čtvrtek večer v přímém přenosu Hydeparku na ČT24. Dle svých slov chce uklidnit situaci v sociální demokracii. Nařčení z vnistrostanického puče ale nadále odmítá.
Zdeněk Škromach oznámil rezignaci na pozici místopředsedy ČSSD. Uvedl to v Hydeparku České televize ve čtvrtek večer s tím, že se tak chce přihlásit ke spoluodpovědnosti za volební výsledek strany v předčasných volbách a zároveň chce svým krokem uklidnit situaci ve straně. Opakovaně také zdůraznil, že schůzka pěti vrcholných politiků ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem několik hodin po ukončení voleb nebyla pučem.
„Jsem si vědom podpory, kterou nyní vyjadřují členové strany předsedovi ČSSD,“ uvedl Škromach. Pokud jde o rezignaci na místopředsednické funkce dalších účastníku schůzky, nechtěl Škromach spekulovat. Zdůraznil pouze, že Jeroným Tejc na pozici předsedy sněmovního klubu bude zárukou jeho jednoty.
Vyjádřil se také k případné kandidatuře na místopředsednický post na jarním mimořádném sjezdu. „Bude-li zájem o to, abych i nadále pracoval pro ČSSD, kandidaturu zvážím,“ upřesnil Škromach. V pátek dopoledne se má uskutečnit tisková konference Michala Haška a Jeronýma Tejce. Zda taktéž oznámí rezignaci, není zatím jasné.
Škromach se také vrátil k dlouhodobému sporu dvou křídel uvnitř ČSSD, jehož počátek datoval prezidentskou volbou v roce 2003. Upozornil přitom, že nejednotnost strany sociální demokraty oslabuje v politickém boji. Podle něj se to projevilo i ve výsledku sněmovních voleb. Přesto dle svých slov věří, že se Sobotkovi podaří sestavit stabilní vládu.
Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a Milan Chovanec se v sobotu vzápětí po zveřejnění volebních výsledků zúčastnili schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Škromach pro ČT24 uvedl, že ho o schůzce informoval první místopředseda ČSSD Michal Hašek.
Jejich původní plán byl, že zůstane utajená. Druhý den vyzvalo vedení ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci a odvolalo ho z vyjednávacího týmu ČSSD. Hašek a další nicméně nakonec schůzku přiznali, a to v polovině minulého týdne.
„Chceme pro naše voliče úspěch ČSSD v povolebním vyjednávání. Na dnešním jednání grémia jsme podpořili mandát předsedy Bohuslava Sobotky k zahájení povolebních konzultací a rozšíření vyjednávacího týmu o zástupce poslaneckého a senátorského klubu po zasedání ÚVV ČSSD 10. listopadu," uvedla trojice politiků, která se zúčastnila dlouho utajované schůzky s prezidentem, ve čtvrtek minulý týden.
Hašek se zároveň omluvil za lhaní. Prý chce být i nadále platným členem ČSSD. Sobotka nicméně již v polovině minulého týdne uvedl, že ve vedení strany skončí buď on, anebo Hašek. „Jsem si vědom spoluodpovědnosti za vedení sociální demokracie a chyb, které se v posledních dnech staly. Omluvil jsem se kolegům za to, že jsem je uváděl v omyl ohledně lánské schůzky,“ uvedl Hašek před novináři.
Zdůraznil přitom, že lhát se nemá ani v politice ani v životě. „Považuji to za svou osobní chybu a bude to součást mého zvažování,“ doplnil Hašek s tím, že v žádném případě nelpí na funkci místopředsedy strany. Své definitivní rozhodnutí o dalším setrvání ve vedení ČSSD dle svých slov sdělí Ústřednímu výkonnému výboru příští pátek.
„Jsem loajální člen ČSSD patnáct let, vždy jsem byl loajální ke značce a respektoval jsem rozhodnutí orgánů. Tak tomu bude i po příštím jednání ÚVV,“ dodal. Spolupráci s Bohuslavem Sobotkou ve vedení strany ale spíše vyloučil.
„Možná to nebude spolupráce na bázi vedení strany, ale rozhodně chci zůstat platným členem sociální demokracie a hodlám pracovat pro sociální demokracii i v příštích letech, samozřejmě pokud o to ČSSD bude mít zájem,“ uvedl už minulý týden Hašek.