Jurečka: Haška si ve vládě podporované lidovci představit neumím
Vratislav DostálPrvní místopředseda KDU-ČSL hodnotí v rozhovoru pro Deník Referendum volební výsledky své strany, povolební situaci v ČSSD a vyhlídky na vznik koalice, jejíž by byli lidovci součástí. Tvrdí, že potřebujeme stabilní vládu postavenou na konsensu.
Přestože KDU-ČSL patří mezi tradiční subjekty české politiky, její parlamentní existence není samozřejmá. O tom se strana přesvědčila v roce 2010. Poté, co lidovci před třemi lety radikálně obměnili vedení strany, se jim letos podařil návrat do Sněmovny. Navíc se ocitli v roli, kterou KDU-ČSL sehrála již mnohokrát v minulosti. Společně s hnutím ANO je stranou, která může být součásti levostředové i pravicové vlády.
O prioritách lidovců, ale i o sváru v sociální demokracii, jsme hovořili s prvním místopředsedou KDU-ČSL a členem jejich vyjednávacího týmu Marianem Jurečkou.
KDU-ČSL se po více než třech letech vrátila do Sněmovny. Jak jste si ve straně vyhodnotili volební výsledky?
Ten výsledek je pro nás historický, protože jsme první strana u nás, která se dokázala vrátit zpět do Poslanecké sněmovny. Náš volební výsledek co do procent není na první pohled nějak velký, ale na počet získaných mandátů je nejlepší od roku 2002. Máme více poslanců než v roce 2006, když byl předsedou Miroslav Kalousek, a to nám v Praze další mandát unikl o tři tisíce hlasů.
Sice jste se vrátili do dolní komory, avšak volilo vás jen 336 970, o padesát tisíc lidí méně, než v roce 2006, kdy jste se naposledy do Sněmovny dostali. Jinak řečeno, do budoucna nemusí být vaše parlamentní příslušnost samozřejmá. Jak chcete dosáhnout stabilní podpory voličů, případně jaké společenské segmenty byste chtěli na svou stranu získat?
Protože jsem v KDU-ČSL od roku 1999 a jako řadový člen jsem si prožil při pomoci v kampaních jen porážky, včetně té fatální v roce 2010, tak moc dobře vím, že po výsledku z krajských voleb v minulém roce a po tomto výsledku, kdy nám lidé dali velkou důvěru a druhou šanci, že je nesmíme zklamat.
Tedy chceme dělat politiku jako službu, nikam se nehrneme, prioritou pro nás je program, ale také víme, že jeho prosazování chceme spojit s takovou variantou, která bude pozitivním přínosem pro tuto zemi.
Nyní se také chceme soustředit na práci dovnitř strany, na práci a vzdělávání našich členů a příznivců, především mladých lidí, které chceme aktivně připravovat pro jejich zapojení do veřejného života na všech úrovních.
KDU-ČSL a hnutí ANO jsou jediné dva subjekty, které jsou součástí dvou realistických většin ve sněmovně. Spolu s ČSSD máte 111 poslanců, spolu s TOP 09 a ODS 103. Která varianta je vám osobně bližší?
Já chci nejdříve se všemi aktéry, které zmiňujete, jednat a chci slyšet jejich názor na současnou situaci a jejich představu o tom, jak tuto zemi příští čtyři roky dobře vést. Nikdo nemůže dnes říkat já nic já muzikant, jsem v opozici.
To si zodpovědný politik, který svoji práci pro tuto zemi bere vážně, nemůže dovolit. Dokud tedy nebudeme mít za sebou minimálně první jednání, při kterých se musí především říci programové pohledy na příští čtyři roky, nebudu říkat, co je mi bližší, protože od nedělního odpoledne je mnoho věcí naprosto jinak.
K tomu se dostaneme. Chci se ještě vrátit k variantě pravicové vlády. Váš předseda Pavel Bělobrádek v úterý pro ČTK uvedl, že lidovci budou příští týden jednat o vládě i s místopředsedkyní ODS Miroslavou Němcovou. Rádi byste se podle něj sešli také se zástupci TOP 09. Znamená to, že KDU-ČSL upřednostňuje „stotrojkovou“ variantu?
Takto to vůbec není, bohužel média dnes vytváří obraz i tlak: kdokoliv se s někým sejde, jedná prý hned o koalici. Je logické, že se nejprve vyjednávací týmy musí minimálně jednou sejít a zjistit, kdo má jaké představy, protože přes média slyšíme pouze heslovitá vyjádření.
Musíme spolu hovořit a jednat, následně si ty pohledy a názory partnerů vydiskutovat na vnitřní stranické půdě a pak si říci, jaká bude strategie pro další jednání. Bohužel se budeme dostávat pod sílící tlak médií i veřejnosti, že se stále nikam neposunujeme, protože všichni chceme počkat na to, jak se situace vyjasní u ČSSD.
A jak povolební svár v sociální demokracii vlastně hodnotíte?
Jako velice nešťastný. Je velkou chybou v naprostém začátku, že k tomuto došlo. Jednak prezident, který v nedělních OVM deklaroval, že dá politickým stranám třicetidenní lhůtu k jednání, nemluvil pravdu a hned před začátkem do toho všeho vstoupil.
Pro nás je to nepříjemné i v tom ohledu, že nemalá část členské základny má po loňských krajských volbách a vytvoření mnoha koalic ČSSD s KSČM velice rezervovaný vztah k současné sociální demokracii.
A nyní navíc nastala tato situace. Čeká nás jednání, tato země potřebuje stabilní a pracovitou vládu a máme tu partnera, u kterého lidé, kteří mají jednání vést, nehrají férovou hru a první místopředseda strany je schopen lhát celému národu v přímém přenosu. Všichni pánové, co s ním byli v sobotu v Lánech, se chovají jako malí kluci.
Jsme v situaci, kdy máme i s tímto partnerem hledat dobré řešení pro tuto zemi. Pochopte, že to je nejen pro nás těžká a nepřehledná situace.
Ano, ve středu jsme se dozvěděli, že první místopředseda ČSSD Michal Hašek několik dnů lhal veřejnosti o schůzce u prezidenta Miloše Zemana. Považujete ho přesto ze relevantního a spolehlivého partnera do případné vlády?
Myslím, že je každému jasné, že se Michal Hašek dostal do velice těžké situace. Nedovedu si představit, že bychom mohli s člověkem, jehož lhaní viděla většina občanů v přímém přenosu, jednat o vládě a že by mohl být členem nějaké vlády, kterou bychom měli podporovat.
Každý můžeme udělat chybu, to se stane, ale pak je třeba se k tomu jasně postavit, omluvit se a nést důsledky.
Bohuslav Sobotka tvrdí, že ČSSD zahájí jednání o budoucí koalici až po 10. listopadu, kdy proběhne schůze jejich UVV. Ten rozhodne o sporu mezi táborem Michala Haška a táborem Bohuslava Sobotky. Jak spolehlivým partnerem pro vás nyní sociální demokraté vlastně jsou? Ostatně jmenovali už dva vyjednávací týmy a ve čtvrtek by měli určit složení třetího…
ČSSD je stále strana, která má demokratické principy, tedy není to o jednom či několika málo lidech. Znám spoustu poctivých a výborných sociálních demokratů osobně, kterých si nesmírně vážím.
Doufám, že UVV vyhodnotí dobře současnou situaci a že rozhodne naprosto svobodně bez nátlaků zvenčí či nějakého vnitřního soupeření a po jednání UVV bude sociální demokracie partnerem k hledání dobrého řešení.
Zahájila KDU-ČSL s některou ze stran oficiální povolební jednání?
První oficiální jednání proběhne ve čtvrtek s vyjednávacím týmem ANO. V příštím týdnu budeme jednat s Miroslavou Němcovou, zda se potkají vyjednávací týmy, anebo jen pan předseda s paní Němcovou, zatím nevím. A chtěli bychom se setkat také se zástupci TOP 09.
KDU-ČSL chce při těchto jednáních otevřít dialog, neboť bez toho, že budeme všichni vzájemně jednat a naslouchat si, nenajdeme řešení a stabilní vládu, navíc budeme dost těžko řešit i složení Poslanecké sněmovny. Ostatně lidé nás zvolili proto, abychom hledali řešení, praktiky podobné nulové toleranci musí skončit.
Dovolte poslední otázku, jaká je podle vás pravděpodobnost, že skončíte v opozici?
Ta pravděpodobnost je dle mého větší než padesát procent, po posledním dění v neděli je rozhodně větší.