Odboráři radí budoucí vládě, jak překonat ekonomickou a sociální krizi
Vratislav DostálČeskomoravská konfederace odborových svazů představila plán, jak vyvést zemi ze sociální a ekonomické krize. Odboráři mimo jiné zdůrazňují, že České republice chybí strategická vize hospodářské politiky.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) již několik let systematicky upozorňuje nejdříve na riziko blížící se krize a posléze na její prohlubování a negativní důsledky. Zároveň opakovaně požadovala aktivní protikrizová či prorůstává opatření. V pondělí odboráři představili další z řady doporučení, a to budoucí vládě vzešlé z předčasných voleb. „Již několik let se však naše úsilí míjí účinkem, přesto — či právě proto — je nutné je znovu požadovat i na vládě budoucí,“ tvrdí odbory.
Turbulence odehrávající se na politické scéně podle analytiků ČMKOS překrývají fakt prohlubující se sociální a ekonomické krize v České republice. „To, že představitelé bývalé vládní koalice o krizi nehovořili, neznamená, že není. Neznamená to, že se dále nepropouští, že nepokračuje propad reálných mezd a platů, že 600 tisíc nezaměstnaných nemá reálnou šanci najít si práci a že milion českých občanů živoří pod hranicí chudoby,“ uvedli odboráři v materiálu, který prezentovali v pondělí. Připomněli, že ekonomika nepočká, až se vyřeší aktuální politická krize, až se politické reprezentace opět začnou zabývat problémy, které trápí miliony občanů.
Jedním z klíčových problémů podle odborů je to, že nám chybí strategická vize hospodářské politiky. Není jasné, jaké místo chce zaujímat v evropské, respektive světové ekonomice. „Řečeno velmi zjednodušeně a lapidárně — čím bude Česká republika zajímavá jako hospodářský partner pro ostatní země ve světové či evropské ekonomice? Předchozí pravicové vlády sice předložily různé dokumenty, které jsou nazývány strategiemi, ale tyto dokumenty měly ke skutečným strategiím velmi, velmi daleko,“ tvrdí odboráři.