Zemanovci zveřejnili lídry kandidátek. Na Vysočině je povede Švihlíková

Vratislav Dostál

SPOZ jako jedna z posledních politických stran zveřejnila lídry kandidátek. Miroslav Šlouf nakonec jejich kandidátku v Praze nepovede. Na Vysočině povede SPOZ do voleb ekonomka Ilona Švihlíková. Za stranu kandiduje pět ministrů Rusnokovy vlády.

Strana práv občanů — Zemanovci (SPOZ) v pátek zveřejnila seznam lídrů kandidátek předčasných voleb. Učinila tak jako jedna z posledních politických stran. Ještě ve čtvrtek média spekulovala o kandidatuře lobbisty Miroslava Šloufa, původně měl být lídrem pražské kandidátky SPOZ. Vedení strany ho ale nakonec nahradilo Zdeňkem Žákem.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo na kandidatuře domluvit s lidmi, které pokládám za skutečné osobnosti a odborníky. S lidmi, kteří pro tuto zemi již mnoho dobrého udělali a pevně věřím, že ještě udělají,“ uvedl Vratislav Mynář, lídr kandidátky ve Zlínském kraji.

Mezi kandidáty je i pět ministrů Rusnokovy vlády. Současný ministr dopravy Zdeněk Žák bude lídrem v Praze, ministr zemědělství Miroslav Toman povede kandidátku Zemanovců v Ústeckém kraji. František Lukl, ministr pro místní rozvoj, bude kandidovat jako jednička v kraji Jihomoravském.

Martin Pecina, který řídí ministerstvo vnitra, bude lídrem v Moravskoslezském kraji. Ministr práce a sociálních věcí František Koníček bude jako dvojka na kandidátce Středočeského kraje, lídrem bude lékař, specialista na transplantace, profesor Miloš Adamec.

Jedničkou ve Zlínském kraji bude Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, v Olomouckém kraji povede kandidátku Radek Augustin, vedoucí Úřadu vlády České republiky. V Jihočeském kraji bude lídrem bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, v Karlovarském kraji právník Josef Kvasnička a v Plzeňském kraji Jaroslav Seemann, který je předsedou odborové organizace Škoda Power.

Lídrem Pardubického kraje bude předseda Zemanovců Zdeněk Štengl, prvním na kandidátce Královéhradeckého kraje pak zpěvák Daniel Hůlka. V Libereckém kraji povede Zemanovce do voleb Jan Nezmar, sportovní ředitel FC Slovan Liberec. Na Vysočině bude jedničkou ekonomka Ilona Švihlíková.

  Diskuse
  September 14, 2013 v 11.48
  Překvapení
  To, že Ilona Švihlíková, která je určitě jedna z našich nejzajímavějších, kriticky myslících ekonomek povede kandidátku Zemanovců na Vysočině mě hodně překvapilo. Jednak mě překvapilo, že se rozhodla vstoupit do politiky, jednak že tímto způsobem výrazně podpoří přímo Zemanovce a nepřímo mocenskou politiku Miloše Zemana. Ona nám to jistě vysvětlí sama. Tak nehodnoťmě předčasně, ale počkejme si na její argumenty.
  ??
  September 14, 2013 v 14.38
  Pořád Vám to opakuji p.Šimsa, spousta vzletných slov, ale realitu nevidíte.
  Že se rozhodla vstoupit do politiky, není překvapením, je to logický krok v jejím vývoji. Ona má zjevně zájem a schopnosti něco dělat. Že vedení ČSSD nevidí tyto přirozené vůdce a nenabízí jim možnost uplatnění, je důkazem bídy tohoto vedení. Nemyslím si (patrně na rozdíl od Vás), že by se nám musela omlouvat. Omluvit by se měla ta "košér levice" Iloně Švihlíkové za své ignoranství. Doufám, že nám to její vůdci vysvětlí.
  September 14, 2013 v 16.38
  Nežádám omluvu, ale vysvětlení a odůvodnění
  a to je rozdíl. Nevím, proč na mě pořád útočíte, p.Kuchejdo. Pokud někdo vstoupí do veřejného prostoru, tak musí být připraven své kroky odůvodňovat a vysvětlovat, v tom není nic negativního. Nic jsem nekritizoval, jen vyjádřil své překvapení.
  TT
  September 14, 2013 v 21.34
  Nabídka a odmítnutí
  Vedení ČSSD nejprve Iloně kandidaturu nabídlo, ale nebylo schopno ji prosadit proti radikálnímu odporu straniček a straníků v Praze.

  Strana zelených odmítla se kandidaturou Ilony Švihlíkové vůbec zabývat.

  ...
  OH
  September 14, 2013 v 22.20
  Jediný přijatelný vysvětlení tohoto kroku vidím v tom,
  že doc. Švihlíková rozpoznala nebezpečí této strany a rozhodla se ji zničit zevnitř, taková pátá kolona.
  Vše ostatní považuju za totální zatmění rozumu doc. Švihlíkové.
  MT
  September 15, 2013 v 8.51
  pro překvapení není důvod ...

  Je to tak, jak napsal T.Tožička.

  Vřískot některých pražských "přítelkyň" (asi aby nebyly kroužkováním přeskočeny) byl příliš veliký.

  Forum DR mě - musím říci - vcelku příjemně překvapilo - očekával jsem lamentování nad Ilonou, případně její proklínání ... a vida: reakce je vcelku uměřená.

  Co mě ovšem překvapilo - je to překvapení (např.) pana Šimsy.

  Zřejmě považoval Ilonu za součást (nebo dokonce snad určité "rodinné stříbro"?) toho segmentu levice, který reprezentuje on sám ... ale i ti, co DR řídí a reprezentují navenek.

  To je ale zásadní omyl.

  Bude vhodné nezapomínat - například na roli, kterou segment levice, který reprezentuje pan Šimsa, sehrál v druhém kole prezidentských voleb ...
  Pokud vím, tak od jara tohoto roku je vzdálenost mezi Ilonou Švihlíkovou a tímto segmentem levice snad doslova parseková ...

  Ilona je svébytná radikální aktivistka, která ale ví, že potenciál změn je skládání reálných sil - nikoli hledání ideálu.

  SPOZ je jedna z reálných sil - její démonizace je jí (podobně jako mně) stejně vzdálená jako otrocky se upnout k nějaké osobnosti, jako to předvedli přívrženci Schwarzenberga v časech presidentské volby.

  Obojí jsou dvě stránky téže mince ...

  Ilona, původně skeptická volička ČSSD, se jak jste slyšeli - a je to pravda - skutečně nejprve obrátila na ČSSD a nebyla samozřejmě příliš nadšená z výsledku jednání, které připomněl shora pan Tožička.

  Ano, jistě - mohla se pak obrátit na poslední reálnou NEPRAVICOVOU kandidátku (a dokonce mnohem reálnější než SPOZ) - tedy KSČM.
  Tam by ale podle mého mínění nezužitkovala osobnostní přidanou hodnotu - u ČSSD, což je konglomerát, který kdysi komunisté pohrdavě nazývali Občanské fórum č. 2, by byla její kandidatura užitečnější - a u SPOZ je to v tomto ohledu podobně ...
  ... zemanovský voličský okruh může být napadán sebevíc - ale radikální je, a pravicový - ať už si v tomto ohledu myslíme cokoli o některých AKTIVISTECH SPOZ - není ...

  SPOZ je volba v rámci možného ... a onen "překvapený" segment zdejší levice by si možná měl pracovně položit otázku, jakou stranu si tedy (podle nich) měla vybrat, pokud o kandidaturu stojí a chce něco reálně měnit v orgánech veřejné moci (třebas jako pouhá 1/200tina)?

  Tu "ideální" - která ale zůstane pod 5% s obrovskou mírou pravděpodobnosti?

  Nebo ANO - to je strana, kde platí jen Babišova vůle - Babiš by jí na žádnou kandidátku asi nepustil, ale i kdyby se stal ten div - to by měla být ta lepší varianta než SPOZ?

  ??
  September 15, 2013 v 9.56
  Hluboká poklona p. Tejkl .
  Rovněž děkuji za informaci p. Tožičkovi. Teď jen zbývá, aby se onen "segment levice" o kterém píše p. Tejkl zřekl podpory zelené páté kolony jeho jasnosti Schwanzerberga. Toto je ovšem nerealistický, maximalistický požadavek. Pro začátek by stačilo, kdyby přestali (před volbami) útočit na zemanovce, pokud to se svou levicovostí myslí vážně. Řečeno parafrází K.H. Borovského "kdyby se jim ta levicovost z huby do rukou vraziti ráčila". A ta přemýšlivější část onoho "segmentu" může zvážit zda protestním hlasem podpořit komunisty, či myšlenkově lehce impotentní sociální demokracii. Ta méně přemýšlivá část "segmentu" bude samozřejmě volit "zelenou TOP 09.

  p.s. Pane Šimso ve Vašem textu je požadavek na omluvu I. Švihlíkové vám (té pravé intelektuální levici) "implicitně obsažen".

  Poznáváte ?

  "V reportáži nebylo řečeno, že je odborníkem na romskou problematiku, ale v reportáži to bylo implicitně obsaženo."

  September 15, 2013 v 13.5
  Kdo má vysvětlovat?
  Nevím, proč by měla Ilona Švihlíková cokoli vysvětlovat. Spíš by měla vysvětlovat ČSSD, která není schopna obohatit své kandidátky o zajímavé nezávislé osobnosti.
  ??
  September 15, 2013 v 13.45
  Bu bu bu p. Kolařík chystejte si falešnou identitu.
  Chuck Norris, prý už dostal nabídku, kterou nelze odmítnout ,k likvidaci nějakého informatika v Mnichově. Neomezené konto v Kosovské národní bance mu otevřel LuLukoil a zbraně údajně dodá pátá správa NKVD (útvar pro boj s hloupostí v zahraničí).
  September 15, 2013 v 14.40
  Informace a diskuse
  Děkuji za všechny informaci i diskusi, z níž jsem se s překvapením dověděl, že někoho reprezentuji. Ano, názory některých diskutujících jsou mi bližší, jiné vzdálenější. Ilona Švihlíková je jistě svébytná bytost, která se může rozhodovat podle sebe. Je škoda, že nevyšla její kandidatura za ČSSD. Vedení ČSSD je osvícenější než místní organizace, škoda, že nemá větší sílu. Neřekl bych ani popel či dokonce bych přivítal, kdyby kandidovala za Zelené, Změnu, KSČM (myslím to vážně) či Lidovce. U Zemanovců mě to překvapilo, protože je nepovažuji za politickou stranu, ale fan club Miloše Zemana, jehož úkolem bylo prosadit zvolení MZ, což se jim podařilo a nyní se na něj koukají jako na svatý obrázek a pokoušejí se zvětšovat jeho moc na naší politické scéně. Ale třeba Ilona Švihlíková tuto stranu změní, i když o tom pochybuji. Nedávám panu Kuchejdovi za pravdu v tom, že bych žádal o omluvu, každý může kandidovat za koho chce, ale uznávám, že moje překvapení nebylo zcela hodnotově neutrální, ale bylo to překvapení spíše nepříjemné a dalo se to vycítit, což pan Kuchejda interpretoval jako žádost o omluvu.
  + Další komentáře