Prezident rozpustil Sněmovnu a vyhlásil termín voleb. Budou 25. a 26. října
Vratislav DostálPrezident Miloš Zeman ve středu podepsal zákon, kterým rozpustil Poslaneckou sněmovnu. Zároveň podepsal zákon o vyhlášení předčasných voleb, uskuteční se 25. a 26. října. Jejich favoritem jsou sociální demokraté.
Prezident republiky Miloš Zeman ve středu stvrdil svým podpisem usnesení Poslanecké sněmovny o svém rozpuštění. Zároveň rozhodl o termínu vyhlášení předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Uskuteční se v pátek 25. října a v sobotu 26. října. Toto rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Jiří Rusnok.
Na předčasné volby se již připravují všechny politické strany. Zatímco komunisté a sociální demokraté již schválili kandidátky, ostatní subjekty jejich podoby finalizují. Například KDU-ČSL je zveřejní příští týden v úterý. To samé, avšak až ve čtvrtek, učiní také TOP 09.
Favoritem voleb je podle všech sociologických šetření ČSSD. Do dolní komory se nejspíš dostane čtyři až šest subjektů. Dva měsíce před volbami nicméně nelze vyloučit překvapení. Za konsolidované subjekty současné české politiky lze označit ČSSD, KSČM a TOP 09. Občanští demokraté procházejí hlubokou krizí identity, KDU-ČSL usiluje o návrat do Sněmovny a bez šancí na úspěch není ani SPOZ.
Například agentura Sanep zveřejnila v polovině srpna výstupy sociologického šetření, z něhož vyplývá dominantní postavení ČSSD. V srpnových hypotetických volbách by se stala vítěznou stranou se ziskem 27,9 % hlasů. Druhá by podle Sanepu skončila KSČM, svůj hlas by ji dalo 16,7%.
Teprve třetí by skončila TOP 09 a až čtvrtá ODS. TOP 09 by v srpnových hypotetických sněmovních volbách získala 13,1 % hlasů, občanští demokraté pak pouhých 7,8 %. Do Poslanecké sněmovny by se v srpnu dostala i SPOZ se 7,2 % hlasů a KDU-ČSL, kterou by volilo 6,4 % voličů.
Podle Sanepu budou pro konečné rozhodnutí voličů v předčasných volbách bezpochyby klíčové jak podoby volebních kampaní jednotlivých stran, oslovení voličů novými politickými subjekty, tak i případné znechucení části zejména pravicových voličů v podobě odevzdání protestních hlasů mezi nové či malé politické strany a hnutí.
Takové tendence podle agentury naznačuje nárůst podpory politickému hnutí Andreje Babiše ANO 2011, které se s aktuálním ziskem 2,6 % blíží tříprocentní hranici. Pravicové voliče a zejména pak euroskeptiky oslovuje i Suverenita Jany Bobošíkové s aktuální podporou 3,2 % voličů.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že především na pravici přinesou volby značné tříštění hlasů.