Spolana sníží emise dioxinů do konce roku, se rtutí musí skončit v roce 2017
Vratislav DostálVýrobu chlóru za použití rtuti musí Spolana Neratovice ukončit v polovině roku 2017. Do konce roku 2013 musí navíc skončit s úpravou odpadů z výroby chlóru, při níž vznikají dioxiny, které unikají do ovzduší opouštějí brány chemičky v odpadech.
Spolana Neratovice musí nejpozději v polovině roku 2017 ukončit výrobu chlóru za použití rtuti. Do konce letošního roku musí navíc skončit s úpravou odpadů z výroby chlóru, při níž vznikají dioxiny, které unikají do ovzduší a opouštějí brány chemičky v odpadech. Zastavení emisí dioxinů byl požadavek sdružení Arnika, aby bylo možné jednat o kompromisu v otázce rtuti.
Spolana bude muset navíc sledovat dioxiny v odpadech a rtuť v rybách. Vše vyplývá z aktuálně doručeného písemného rozhodnutí o integrovaném povolení k výrobě rtuti, které vydal středočeský krajský úřad.
„K dohodě mohlo dojít už v dubnu letošního roku, kdyby polské vedení společnosti Anwil netrvalo na tom, že chce provozovat zastaralou technologii až do konce roku 2020,“ uvedl vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky, který byl zároveň hlavním vyjednavačem nevládní organizace.
Připomněl, že Arnika jako kompromis navrhovala termín ukončení provozu amalgámové elektrolýzy na konci roku 2016. „Už tehdy jsme žádali, a nyní na to Spolana přistoupila, lepší monitoring životního prostředí. Ustoupit o další půlrok bychom bez dalších podmínek ochotní nebyli,“ zdůraznil.
Proto podle něj musela neratovická chemička slíbit, že ukončí provoz zařízení, u kterého dochází k únikům dioxinů. Spolana Neratovice přitom v srpnu loňského roku původně žádala o prodloužení lhůty, kdy má ukončit provoz zastaralé amalgámové elektrolýzy využívající rtuť k výrobě chloru a louhu sodného, do konce roku 2020. Původní termín z roku 2007 přitom měla stanoven na rok 2014.
Takto prodlouženou lhůtu krajský úřad Středočeského kraje odmítl a potvrdil původní termín — tedy rok 2014 podle znění integrovaného povolení z roku 2007. Proti němu se odvolaly Spolana Neratovice a město Neratovice. Někdejší ministr zemědělství Petr Bendl z ODS spolu se senátorkou Vrecionovou (taktéž z ODS) pak navštívil Spolanu a oba slíbili, že svolají jednání všech zúčastněných stran včetně občanských sdružení.
„Žádnou schůzku nesvolali, namísto toho ale ministerstvo životního prostředí těsně před odchodem ministra Chalupy (ODS) z funkce vyhovělo odvolání Spolany. Chalupovi podřízení to odůvodnili tak, že dohoda zúčastněných stran údajně není vyloučena. Jediné jednání svolal náměstek hejtmana Středočeského kraje,“ připomněl Petrlík.
Ministerstvo nicméně mělo možnost původní verdikt Krajského úřadu Středočeského kraje potvrdit.