ODS zahájila kamaň. Cílí na mladé rodiny
Vratislav DostálObčanská demokratická strana zahájila ve středu předvolební kampaň. Pokusí se v ní obnovit ztracenou důvěru, v posledních týdnech se její preference pohybují těsně nad deseti procenty. První fáze kampaně má oslovit především mladé lidi.
První byt a první práce je první kapitolou programu, kterou Občanská demokratická strana před sněmovními volbami ve středu představila. Jako jedna z posledních politických stran tak zahájila kampaň před sněmovními volbami, které se uskuteční na sklonku října. ODS v nich bude obhajovat pozici lídra české politiky napravo od středu. Podle výstupů ze sociologických šetření se přitom jejich preference pohybují okolo dvanácti procent a mírně ztrácí na TOP 09.
V první fázi kampaně občanští demokraté nabízejí konkrétní kroky, kterými hodlají v případě svého úspěchu ve volbách podpořit mladé lidi v založení rodiny a usnadnit jim vstup do společného života. ODS svůj program tematicky rozčlenila do příběhu života občanů. Další kapitoly bude představovat postupně v následujících týdnech.
„Díváme se na život kolem sebe pohledem občana a procházíme jeho životní příběh. Začínáme u rodiny, v níž se začíná psát příběh každého z nás. Chceme představit, co by měl podle nás stát udělat, aby právě rodinu povzbudil a v nejlepším slova smyslu vyhecoval mladé lidi k aktivitě a přemýšlení nad základem domu, který chtějí svým příběhem vystavět. První naše téma proto zní První práce, první byt,“ uvedla program ODS do parlamentních voleb lídryně strany Miroslava Němcová.
Podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby chce doposud nejsilnější pravicová strana řešit především vysokou nezaměstnanost mladé generace. „Odmítáme socialistické plány na tvorbu ,umělých' pracovních míst z dotačních titulů. Jsme přesvědčeni, že taková místa musí být vytvářena na trhu práce aktivitou a podnikavostí mladých lidí a motivací firem takové lidi do svých pracovních kolektivů přijímat,“ zdůraznil Kuba.
Občanští demokraté voličům slibují například daňové zvýhodnění v podobě osvobození od daně z příjmu pro všechny absolventy, kteří začnou do tří měsíců po ukončení školy podnikat. Po volbách by chtěli prosadit také odvodové zvýhodnění pro firmy ve výši osmdesát procent platby sociálního pojištění, pokud firma zaměstná absolventa, který je registrován šest a více měsíců na pracovním úřadě.
ODS zároveň slibuje mladým lidem do třiceti let, kteří si pořizují první nemovitost k trvalému bydlení do osobního vlastnictví v hodnotě do tří milionů korun, osvobození od daně z převodu nemovitosti. Za současných podmínek tak prý ušetří čtyři procenta z ceny nemovitosti. Při nákupu nemovitosti v hodnotě tři miliony korun by to znamenalo úsporu ve výši 120 tisíc korun.
Od svých plánů na podporu mladých rodin si ODS slibuje zvýšení investic do osobního vlastnictví jako zabezpečení na stáří. Jejich uvedení do praxe podle občanských demokratů pomůže rozhýbat trh nemovitostí a zvýší celkovou spotřebu domácností.
ODS se před letošními volbami nachází pravděpodobně v nejsložitějším období své historie. Po sedmi letech u vlády a řadě skandálů se předvolební preference občanských demokratů totiž pohybují dokonce níže, než po tzv. Sarajevském atentátu na sklonku roku 1997.
V posledních letech navíc vyrostla občanských demokratům na pravici silná konkurence v podobě TOP 09. O hlasy pravicových voličů se bude navíc v letošních volbách ucházet také Babišovo ANO, Úsvit Tomia Okamury či blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. O návrat do dolní komory usilují také lidovci.
„ODS se nachází ve složité pozici, která je daná dvěma věcmi. Jednak máme za sebou sedm let ve vládě, kdy podle přirozeného politického kyvadla na to ve veřejném mínění doplácíte. Tak to bývá, vzpomeňte si na ČSSD v roce 2005, to je hodně podobný příběh. A zadruhé jsme se museli vypořádat s řadou fenoménů, které jsme si za sebou vlekli,“ uvedl na konci minulého týdne Martin Kuba v rozhovoru pro Mf Dnes.
Zdůraznil přitom, že subjekt, který disponuje politickou mocí, čelí tlaku rozličných lobbistů, kteří jej dle jeho slov pouze využívají ke svým zájmům. „Se svým obrazem se budeme ještě chvíli prát, je třeba ho opravit. Pro zlepšení jsme už hodně udělali. Neříkal bych, že ODS je naprosto nedůvěryhodná,“ myslí si první místopředseda ODS.
Podle Kuby bude v kampani ODS sledovat dvě linie. „První je zachování stability na pravici, aby tady nevládli ČSSD, komunisté a prezident. Chceme oslovit lidi, kteří nechtějí, aby jim do života mluvili a zasahovali svými sociálněinženýrskými nápady pánové Sobotka, Filip a Miloš Zeman,“ zdůraznil Kuba.
„A druhá linka je, že nabídneme konkrétní věci. Dobře fungující stát, který člověka neotravuje, zajistí mu dobré vzdělání pro jeho děti. Stát, který vás v případě ztráty zaměstnání zachytí v sociální síti, aniž byste tam museli koukat na některé lidi, kteří se tam povalují, protože nechtějí pracovat,“ dodal Kuba.
Důvěryhodnost mají straně ve volbách navrátit především komunální politici. V mnoha obvodech si ODS sice za lídry kandidátek zvolila politiky dlouhodobě působící ve vrcholné politice, v mnoha dalších nicméně zvolila opačný postup. Například v Olomouci je prvních šest míst kandidátky ODS obsazeno výhradně komunálními politiky.
Celkově za ODS kandiduje celkem 437 politiků, z toho 100 žen (23 %) a 337 mužů (77 %). Ze čtrnácti krajských lídrů kandidátek ODS jsou tři ženy (21 %). Pro srovnání: TOP 09 či ČSSD mají pouze jednu. Na kandidátce ODS je celkem sedmasedmdesát starostů a dvaatřicet místostarostů. ODS má tedy na svých kandidátkách celkem 109 vrcholných komunálních politiků.
Věřím ale, že jim pár "progresivních" mladých a podobně omezených "podnikatelů" hlas dá.