Protesty v Egyptě propukly s novou intenzitou, armáda dala ultimatum
Petr JedličkaNa první výročí nástupu prezidenta Mursího do funkce vyšlo do ulic až 17 milionů lidí. Zdá se, že nyní převažují odpůrci režimu. Armáda vyzvala všechny strany, aby nalezly východisko do 48 hodin. Jinak prý představí vlastní.
Jistě největší od takzvaného arabského jara, možná i největší v celé své historii. Takové protesty zažívá nyní postmubarakovský Egypt. Zatímco v pátek a o víkendu plnili ulice srovnatelně jak zastánci, tak odpůrci stávajícího prezidenta Muhammada Mursího a vlády Muslimského bratrstva, z části v neděli a rozhodně v pondělí odpůrci převládli. Podle vyjádření ministra informací se posledních protestů zúčastnilo 14 až 17 milionů lidí. Velení armády dalo v pondělí večer „všem stranám“ ultimatum, aby nalezly do dvou dnů východisko ze stávající situace; jinak prý „představí“ vlastní „itinerář k usmíření“.
„Ozbrojené síly opět vyzývají ke splnění požadavků lidu a dávají každému (z odpovědných aktérů) lhůtu 48 hodin. Jde o poslední šanci k převzetí tíhy odpovědnosti historické chvíle, jíž právě národ zažívá a v níž nepromine žádné ze stran případnou laxnost,“ stojí doslova v prohlášení, které zaštítil vrchní egyptský velitel generál Abdul Fatah Chálil al-Sísí.
Armáda v posledních hodinách odmítá soustavnou kritiku, že chce po uplynutí lhůty provést puč — nestaví se prý na žádnou stranu a jedná jen v zájmu zachování bezpečnosti. Právě apel na „splnění požadavků lidu“ je ale komentátory vnímán jako přiklonění se ke kritikům režimu. Převažující tábor demonstrantů totiž požaduje především Mursího odstoupení a nové volby.
Příčina a výhled
Současnou vlnu protestů podnítila široká protirežimní koalice Tamarud, která sestává z politických stran, občanských hnutí i různých protestních iniciativ. Koalice vznikla v dubnu tohoto roku a ihned začala sbírat podpisy pod petici za Mursího odstoupení. Do 30. června 2013 — dne, kdy uplynul přesně rok od Mursího nástupu do funkce — jich chtěla nasbírat 15 milionů. Příslušný apel nakonec podepsalo ještě o sedm milionů Egypťanů více.
Z posledního vývoje se zdá, že má protirežimní tábor jednoznačně navrch — lidé jsou roztrpčeni nelepšící se sociální situací, země doposud nenašla politickou stabilitu a Mursí projevuje četné autoritářské sklony. Pozici Tamarudu posílil také doposud nevyjasněný počet ministrů, který nabídl svoji rezignaci.
Pozorovatelé ovšem varují: Mursího Muslimské bratrstvo a jeho Strana svobody a spravedlnosti mají stále podporu milionů. Navíc zůlstávají nejkonsolidovanější politickou silou ve státě. Zastánci prezidenta svolali na úterý opět protidemonstrace. O dalším vývoji přitom napoví jak jejich síla, tak i výbušnost.
Při střetech soupenců obou táborů zemřelo jenom za posledních několik dní 16 lidí. Stovky dalších byly zraněny.
Další informace:
Al-Džazíra Egypt — LIVE
Reuters Egypt's military chief gives Morsi 48 hours to answer people's demands
Al-Džazíra Army delivers ultimatum to end Egypt crisis
Al-Džazíra What next for Egypt?
BBC News Egypt's army gives parties 48 hours to resolve crisis
Al-Džazíra Morsi supporters call out 'thugs'
Al-Džazíra Egypt army statement in full