Turečtí protestující zveřejnili požadavky, nepokoje neustávají
Redakce DRPřestože se situace do jisté míry uklidnila, protesty neztrácejí na síle — turecké hnutí má první požadavky, nové spojence z řad odborářů, ale i první potvrzené mrtvé.
Nedávná omluva tureckého vicepremiéra, který prohlásil že policejní zásah proti demonstrantům byl „vadný a nespravedlivý“ přišla zřejmě příliš pozdě. Protestujícími byla oslyšena a demonstrace volající po reformách ve středu pokračovaly. „To oni udělali z nenásilné demonstrace násilnou. Policii se nikdy nevzdáme. Chceme, aby vláda odstoupila.“ sdělil EuroNews jeden z protestujících v Istanbulu. „Nemají slitování. Policisté na nás útočí, jako by nás chtěli zabít. Policii nevěříme. Věříme jen sami sobě.“ říká jiný ze zastánců nového tureckého sociálního hnutí.
Po tom, jaké scény přinesla sbírka videí z posledního týdne protestů, je možné, že potrvá dlouho, než začnou protestující brát omluvy vládnoucí elity vážně. Politické sebevědomí, vyplývající z masové podpory, kterou si hnutí dokázalo rychle získat se také projevilo v středečním seznamu požadavků. Krom jiného chtějí záruky, že park Gezi zůstane parkem a na jeho území nebude povolena žádná výstavba. Zároveň požadují, aby Atatürkovo kulturní centrum nebylo zbouráno.
Požadují také vyšetření policejního násilí a rezignaci odpovědných činitelů, zákaz užívání slzného plynu, bezpodmínečné propuštění všech pozatýkaných protestujících a v neposlední řadě požadují zrušení všech opatření k omezení svobody slova.
Přestože se situace v Istabulu v posledních dnech relativně uklidnila, v Ankaře a dalších městech probíhaly násilné zásahy. A to především v noci. Desítky mladých aktivistů byly podle státní tiskové agentury Anadolu zatčeny za sdílení informací na sociálních sítích a obviněni z „šíření lživých informací“. Aktivity demonstrantů na Twitteru přesto neutuchá.
Nové průzkumy veřejného mínění také osvětlují příčiny protestů. Informuje o tom deník Hürriyet Daily New. Většina protestujících požaduje respektování občanských svobod a konec násilí ze strany policie.
Vojenský puč proti vládě ale odmítá. Konec násilí ze strany policie požaduje podle průzkumu 96,7 procent, kdežto 96,1 procenta požaduje bezodkladné respektování občanských svobod. Pouze 37 procent respondentů šetření se pak domnívá, že je třeba založit novou politickou stranu. 79 procent tázaných potom uvádí, že si nepřejí vojenský puč proti vládě. Puč požaduje jen 6,6 procent. Z celkem 3000 respondentů jich 75, 8 procent uvedlo, že se do protestů v ulicích v posledních dnech zapojilo.
Protesty, které začaly na istanbulském náměstí Taksim jako pokus zachránit park před výstavbou nákupního centra, také mnoho lidí podporuje z balkonů tlučením do hrnců a pánví, nebo po večerech opakovaným vypínáním a zapínáním světel.
Nálada na náměsti Taksim, kde protesty začaly, je mezitím podle Hürriyet Daily News bodrá i když obezřetná. Hnutí, které si začalo říkat Occupy Gezi se začíná lépe organizovat a oslavuje, že se protesty vyplácejí. Okupace parku Gezi pokračuje ve slavnostním duchu, jako by se brutální policejní útoky z minulého týdne ani neodehrály.
Protestující, kterým se park podařilo znovu získat 1. června, jsou lépe zorganizovaní. Byly ustaveny týmy právní a lékařské pomoci. Za mladými aktivisty do parku přicházejí rodiče, dokonce i prarodiče. V parku také v noci z úterý na středu koncertovala turecká rocková hvězda Şebnem Ferah.
V jiných částech země nicméně střety pokračovaly. V Istanbulu došlo k několika šarvátkám s policií cestou na náměstí Taksim ze čtvrti Beşiktaş, kde o víkendu také docházelo k násilí. Po horkém víkendu se situace poněkud uklidnila také v Ankaře, kde policie dostala rozkaz nepoužívat slzný plyn, pokud nebude napadena. V noci přesto dál docházelo k potyčkám.
Smutné jsou pro protestující zprávy o již třech potvrzených obětech násilí. Počet zraněných potom dosáhl více než 4000 lidí, z nichž někteří jsou ve vážném stavu.
Protestní hnutí také získalo další spojence — některé z nejmocnějších odborů v zemi vyhlásili dvoudenní stávku, která se dotkne zejména veřejného sektoru a ve středu demonstrovali v centru Ankary na znamení solidarity s demonstranty z Gezi a protivládními aktivisty. Odboráři podle EuroNews obvinili vládu z podvracení demokracie a státního teroru na demonstrantech.
Další informace:
Common Dreams Issuing Set of Demands, Turkish Uprising Shows No Let Up
Washington Post Turkey protests unite disparate groups chafing at prime minister’s policies
Euronews Turkey: “We want the government to resign!” say Taksim Gezi protesters
Euronews Relative calm in Turkey as union stages strike to back protesters