V prvním čtvrtletí klesl HDP meziročně o více než dvě procenta
Vratislav DostálPokles hrubého domácího produktu v 1. čtvrtletí byl podle zpřesněného odhadu o 0,3 procentního bodu větší, než signalizoval předběžný odhad. HDP se snížil meziročně o 2,2 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,1 %.
Pokles hrubého domácího produktu v 1. čtvrtletí byl podle zpřesněného odhadu o 0,3 procentního bodu větší, než signalizoval předběžný odhad. HDP se snížil meziročně o 2,2 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,1 %. V úterý to uvedl Český statistický úřad.
Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila jsou upřesněné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku dalším dokladem mizérie a naprosté bezradnosti hospodářské politiky současné vlády.
„I když nás její představitelé denně ujišťují o její úspěšnosti. Politika tupých rozpočtových škrtů prosazená touto vládou se odrazila v hluboké krizi české ekonomiky. Nejhorší mezi našimi sousedy a jedna z nejhlubších v EU,“ uvedl Zavadil v reakci na zveřejněná čísla.
„Pokles české ekonomiky je skutečně mimořádný,“ dodal Zavadil s tím, že za zvláště závažný ČMKOS považuje především pokles investic, který nasvědčuje tomu, že investoři ztrácejí důvěru v další pozitivní vývoj ekonomiky. Varující je podle předsedy ČMKOS i pokles českého exportu.
„Je signálem toho, že napojení české ekonomiky na německou přestává fungovat a je nutno intenzívně hledat nové trhy,“ uvedl Zavadil a dodal, že příčiny hlubokého poklesu české ekonomiky jsou již delší dobu známy.
„Na mnohé z nich upozorňují také analýzy, které ČMKOS nejednou vládě předložila. Stejně tak o nich hovoří i představitelé podnikové sféry. Vláda až dosud takové názory ignorovala. Obáváme se proto, že pokles české ekonomiky bude i nadále pokračovat,“ uzavřel Zavadil.
Podle odborů ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek celou hospodářskou a finanční politiku zredukoval na jediný cíl: „zhruba ,jen' stomiliardový schodek státního rozpočtu, a tomu obětoval naprosto všechno: ekonomický výkon, nezvládnutý růst nezaměstnanosti a drastické škrty veřejných výdajů.“
Odboráři v této souvislosti už před časem připomněli, že na vládní politiku nejvíce doplácejí domácnosti, zvláště ty s nižšími a středními příjmy, kterým se jejich reálná kupní síla snižuje, zatímco dluhy a dluhová služba včetně počtu exekucí a osobních bankrotů rostou.
Zdevastovaný je i celý sektor stavebnictví a investiční výstavby vůbec, který se co do objemu výkonů vrací na začátek minulého desetiletí. V neposlední řadě podle odborů přestala fungovat i poslední záchranná brzda — zahraniční obchod, který až dosud tlumil hluboký pokles domácí poptávky.
ČMKOS přitom po celý minulý i letošní rok na tripartitě varovala vládu před návratem dalšího kola krize. Vyzývala ji k přijetí okamžitých prorůstových opatření a v několika krocích předložila i své analýzy, prognózy a doporučení. „Všechno úsilí bylo však marné,“ píše se v tři týdny starém prohlášení ČMKOS s tím, že varovné signály hovořící o dalším poklesu české ekonomiky v roce 2013 byly patrny již na podzim minulého roku.
„Tehdy ČMKOS odhadla pokles ekonomiky pro rok 2013 v rozsahu 1,5 % a byla za to málem odsouzena za šíření poplašné zprávy. Jak ale ukazují současná data, nemusí na tomto svém odhadu (na rozdíl od jiných institucí) nic měnit,“ zdůraznili odboráři.
Podle analytiků makroekonomického týmu ČMKOS se tak opět jako při krizi v roce 2008—2009 promarnilo a promarňuje to nejcennější — čas pro přijetí smysluplných protikrizových opatření. Údaje za první čtvrtletí 2013 totiž podle nich jasně signalizují, že se krize prvotně způsobená přehnanou restrikcí vlády vlivem vnějších faktorů dále prohlubuje a že jsme fakticky teprve na jejím začátku.