Řada smluv Ředitelství vodních cest za služby by mohla být neplatná
Vratislav DostálPodle Dětí Země odmítá Ředitelství vodních cest ČR poskytovat smlouvy s advokátními kancelářemi či s odborníky za externí služby nebo se je snaží dlouhodobě tajit. Porušuje tak zákon o právu na informace, což vykazuje znaky trestné činnosti.
Podle zjištění Dětí Země odmítá Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR) poskytovat smlouvy s advokátními kancelářemi či s odborníky za externí služby nebo se je snaží dlouhodobě tajit. Porušuje tak zákon o právu na informace. Pokud by podle předsedy Dětí Země existoval zákon o povinném zveřejňování takových smluv, pak by za této situace mohly být několik měsíců až let do jejich zveřejnění neplatné. Zákon by také rychle a snáze odhalil, zda stát utrácí peníze za skutečně potřebné externí služby.
„Více než rok kontrolujeme výdaje ŘVC ČR za vybrané externí služby, přičemž se nám potvrzuje, že utajování smluv s najatými advokáty a odborníky a údajů o jejich nákladech za tyto služby musí mít opravdu vážný důvod. Šéf ŘVC ČR Jan Skalický totiž raději úmyslně porušuje zákon se znaky trestné činnosti, než aby odhalil, za co utrácí veřejné peníze,“ vysvětlil Patrik.
Děti Země například zjistily, že v letech 2005-11 ŘVC ČR zastupovala advokátní kancelář Stránský & partneři se sazbou asi 1300 Kč/h, která ročně utratila kolem 2,44 milionů korun. Přitom ŘVC ČR s veřejností prohrálo asi třináct soudních sporů o zákonnost plavebního kanálu u Přelouče z celkových asi šestnácti. ŘVC ČR smlouvu s touto kanceláří Dětem Země poskytlo až za dva měsíce a údaje o nákladech až za šest měsíců A to přesto, že lhůta je patnáct dní.
V roce 2012 zastupovala ŘVC ČR advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, s. r. o., přičemž Dětem Země poskytlo smlouvu až za devět měsíců, ale bez údajů, kolik si kancelář vydělala. Jelikož má sazbu 3200 Kč/h, tak by si mohla za kanál u Přelouče vydělat aspoň dva miliony korun. ŘVC ČR přitom prohrálo asi šest soudních sporů z celkových přibližně devíti. Navíc zapírá, že by za tuto kancelář bylo v několika sporech zastupováno Mgr. Vojáčkem.
„Třetí advokátní kanceláří, kterou si ŘVC ČR najalo, je VOBORNÍK NIGRINI KIPIEL, ale smlouvu s ní nám odmítá vydat už sedm měsíců, tak chystáme podat žalobu proti nečinnosti,“ vysvětluje další úmyslné porušování zákona Patrik, podle kterého od ledna 2012 muselo ŘVC ČR za obstrukční vyřizování více než dvaceti žádostí Dětí Země o informace utratit už několik desítek tisíc korun, které zaplatili občané.
ŘVC ČR tají i smlouvy s různými externími odborníky a náklady za jejich činnost, takže není zřejmé, proč a za kolik si je najímá, což se jeví podezřelým. Jde například o firmu WELL Consulting, s.r.o., u níž je smlouva tajena devět měsíců a ŘVC ČR tak čelí žalobě proti nečinnosti, nebo o firmu ERIBOS s. r. o., u níž se Děti Země domáhají získat smlouvu už šest měsíců, takže rovněž proti ŘVC ČR podaly žalobu proti nečinnosti.
„Zatím není jasné, zda tuto nezákonnou činnost ŘVC ČR ministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS toleruje či podporuje, neboť s takovým jednáním jsme se u jiných státních institucí dosud nesetkali,“ uzavřel Patrik.