Ropákem roku je Chalupa. Držitelem Zelené perly Jakl
Vratislav DostálO držitelích antiekologických cen rozhodlo šestadevadesát členů nezávislé komise. Chalupa si ocenění vysloužil za vypracování návrhu zákona o Národním parku Šumava či za podporu výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně a pátého bloku v Dukovanech.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se stal Ropákem roku. Autorem nejhoršího antiekologického výroku roku a držitelem Zelené perly je tajemník exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. O držitelích antiekologických cen rozhodlo šestadevadesát členů nezávislé komise.
V anketě Ropák roku se hlasuje o antiekologický čin (osoba, která se prosazováním nějaké stavby či záměru, vydáním rozhodnutí či budováním stavby nejvíce zasloužila o poškození životního prostředí). Zelená perla roku je pak anketou o antiekologický výrok. Členy komise jsou například sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák či teatrolog Vladimír Just.
Chalupa titul Ropák 2012 získal za vypracování návrhu zákona o Národním parku Šumava, který pro I. zónu předpokládá plochu o velikosti 35 % parku až v roce 2057, ačkoliv současný plán péče uvažuje o rozsahu I. zóny na ploše 50 % parku již v roce 2030, a za vytvoření I. zóny parku ihned po schválení jen o velikosti 22,1 % parku, přestože odborníci doporučují plochu nejméně 26,6 % území parku.
Anticenu si vysloužil také za to, že doposud vládě ke schválení nepředložil zahrnutí chybějících cenných území České republiky do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. A to včetně údolí Labe, kde se u Děčína plánuje výstavba jezu za pět miliard korun, či území Slavíkových ostrovů s uvažovaným pravobřežním plavebním kanálem u Přelouče za asi tři miliardy korun.
Chalupa si Ropáka podle Komise zaslouží také například za podporu výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně a pátého bloku v Dukovanech, ačkoliv pro životní prostředí, zejména pro stav ovzduší, je výhodnější podporovat energetické úspory a alternativní zdroje energie, čímž lze ušetřit až dvě třetiny celkové spotřeby energie v ČR i bez těchto staveb a levněji.
V neposlední řadě členové komise Chalupovi vyčítají, že odmítl schválit zákaz geologického průzkumu a následné těžby tzv. břidličných plynů metodou hydraulického štěpení hornin pro komerční účely na území České republiky, zejména na Berounsku, Trutnovsku, Náchodsku, Broumovsku a Valašsku, který prosazuje občanská Koalice STOP HF s podporou nejméně 50 dotčených obcí a desítek občanských sdružení.
Lasislav Jakl získal Zelenou perlu 2012 za myšlenku, kterou zveřejnil na svém blogu. Podle něj je nutné okamžitě zakázat cyklistiku: „A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat.“
V anketě Ropák 2012 se na dalších dvou místech umístili ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS (mimo jiné za předložení aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040 v jedné variantě, která obsahuje výstavbu dvou nových jaderných bloků v JE Temelín a pátého bloku v JE Dukovany a navíc navrhuje schválit mechanismus garantované ceny takto vyrobené elektřiny) a ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek z ODS.
V anketě Zelená perla 2012 jsou na dalších dvou místech tyto výroky Marka Bendy z ODS a Michala Haška z ČSSD: „Nedovolíme, aby se ekoteroristé zmocnili čísel z ČEZ.“ (poslanec ODS Marek Benda k návrhu zákona, dle kterého by Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat hospodaření i státních akciových společností)
„Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu tsunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost.“ (první místopředseda ČSSD Michal Hašek v odpovědi na otázku: Zakázal byste po neštěstí v japonské Fukušimě jaderné elektrárny?)
Ropák roku byl udělen po jednadvacáté, Zelená perla po osmnácté.