V České republice je první Fairtradová fakulta
Vratislav DostálEkonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích splnila požadavky mezinárodní kampaně a obdržela titul Fairtradová fakulta. Je tak první fakultou, která titul v České republice získala.
Pedagogové a studenti Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v pondělí převzali certifikát, který v České republice uděluje platforma Fairtrade Česká republika. Stali se tak první Fairtradovou fakultou v zemi.
Přidali se tak ke stovkám základních, středních a vysokých škol po celém světě, které pomáhají prosazovat odpovědné nakupování produktů, při jejichž výrobě dostávají pěstitelé spravedlivě zaplaceno, děti mohou chodit do školy a při produkci nedochází k nevratnému poškozování životního prostředí.
„O titul Fairtradová fakulta jsme usilovali ze dvou důvodů. Tím prvním byl zájem o takovou výchovu studentů, která je na výši nejen odborně z pohledu ekonomických disciplín, ale i z hlediska předání základních morálních hodnot — především odpovědnosti nejen za sebe, ale i za svět kolem nás,“ uvedl proděkan pro zahraniční vztahy Ekonomické fakulty Viktor Vojtko.
Připomněl, že žijeme v globalizovaném světě, kde všechno souvisí se vším. „Věříme tedy, že nelze zavírat oči před problémy, které existují v jiných, méně šťastných částech světa. A druhým důvodem byla prestiž, kterou tento titul sebou nese. I díky němu se tak stáváme důvěryhodným partnerem pro univerzity především v anglosaských zemích,“ dodal Vojtko.
„Školy či fakulty mohou titul získat při splnění pěti kritérií. Patří mezi ně třeba zařazení globálních rozvojových témat do výuky, oficiální podpora fair trade, spotřeba fairtradových produktů či pořádání osvětových akcí,“ vysvětlila ředitelka sekretariátu Fairtrade Česká republika Hana Chorváthová.
Fairtradové výrobky lze na Jihočeské univerzitě zakoupit v bufetu Akademické knihovny nebo v některých nápojových automatech. Na fakultě probíhá výuka příbuzných témat v rámci předmětů Základy jakosti, Zbožíznalství a Mezinárodní marketing. Každoročně učitelé vypisují témata kvalifikačních prací zaměřená na fair trade, studenti se tématu často věnují v rámci svých bakalářských a diplomových prací.
Univerzita rovněž hostila dvě výstavy nevládní organizace NaZemi — Pod slupkou tma a Díky fair trade. Přednášel zde zástupce fairtradového družstva El Ceibo Francisco Reynaga z Bolívie, který byl hostem organizace Fairtrade Česká republika. Letos poprvé se také fakulta zapojí do happeningu Férová snídaně ve vašem městě, který se koná ve stovkách míst po celém světě 11. května. Fakulta plánuje rozšíření aktivit tak, aby časem získala titul celá univerzita.
V České republice jsou zatím čtyři Fairtradové školy — a to dvě základní a dvě střední školy. Jde o Masarykovu základní školu v Litoměřicích, Základní školu Vsetín — Rokytnice, a dále Střední školu a jazykovou školu Volyně a Hotelovou školu Třebíč. Hlavními koordinátory kampaně Fairtradové školy jsou nevládní organizace NaZemi a Ekumenická Akademie Praha.
V České republice mohou obdobný titul získat také církevní subjekty a města — nyní je u nás šest Fairtradových sborů/zařízení a čtyři Fairtradová města (Vsetín, Litoměřice, Volyně, Český Krumlov).