Vondra opustí příští týden Nečasovu vládu

Vratislav Dostál

Ministr obrany Alexandr Vondra ve středu oznámil rezignaci. Ve vládě skončí 7. prosince. Důvody jeho odchodu jsou politické. Zejména je to nedostatek důvěry voličů, který se projevil v nedávných senátních volbách.

Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS ve středu oznámil rezignaci. Prý kvůli nedůvěře voličů. „Ministr kromě důvěry premiéra potřebuje ke své práci především dvě věci. Jednak kompetenci, jednak důvěru voličů. Senátní volby letos na podzim ukázaly, že dostatečnou důvěru voličů nemám,“ uvedl Vondra důvody své rezignace.

Dle svých slov se tak rozhodl k tomuto rozhodnutí dospěl již po volbách. „Dohodli jsme se s panem ministerským předsedou, že to oznámíme později. Zejména z těch důvodů, že bylo nutno dotáhnout státní rozpočet i rozpočet ministerstva,“ doplnil Vondra

„Budu ještě předkládat koncepci aktivních záloh a mobilizace jako jedno z klíčových reformních opatření vyplývající z Bílé knihy a informovat o stavu jednání se Švédskem o prodloužení pronájmu stíhacího letectva,“ uvedl Vondra.

Nečas odstupupujícího ministra ocenil. „Děkuji Alexandru Vondrovi za dva a půl roku práce ministra obrany, ale také člena vlády. Patřil mezi členy vlády, kteří nebyli jen úzce resortně zaměření,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas.

„Chci říci, že jeho odchod z resortu obrany, který je dán politickými důvody, je pro tento resort ztrátou. Jako člověk, který se zabýval problematikou obrany a armády od počátku 90.let chci říci, že Alexandr Vondra je naprosto jednoznačně nejkompetentnější ministr obrany  poslední dvaceti let,“ dodal předseda vlády.

Naopak podle opozice měl Vondra rezignovat už dávno. Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky bylo totiž Vondrovo působení v resortu obrany zatíženo kauzou Promopro, tedy předražené zakázky z doby českého předsednictví EU. „Byl od samého počátku nevěrohodný, jeho pozice, autorita byla zdestruována," uvedl Sobotka pro ČTK.

Vondra na tiskové konferenci zdůraznil, že když před dvěma a půl roky funkci ministra přebíral, tak věděl, že to nebude procházka růžovým sadem. „Dělat změny věc ve zbrojařském sektoru je extrémně obtížné. Myslím si, že dva a půl roku práce na ministerstvu obrany je něco, za co se v žádném případě nemusím stydět,“ uvedl Vondra.

Nyní podle něj přichází čas, aby své místo uvolnil někomu, kdo bude s novou energií a se stejnou vůlí pokračovat v nastoupených změnách. „Já té osobě budu přát všechno nejlepší, jsem schopen poskytnout jakoukoliv cennou radu, protože jsem přesvědčen o tom, že je nutné v těch nastoupených změnách dál pokračovat,“ vysvětlil Alexandr Vondra. 

„Považuji za velký úspěch, že po třech letech konstantního snižování rozpočet na příští rok je ve stejné výši, jako byly prostředky na ten rok letošní. Rozpočtový výhled garantuje, že další snižování se již nebude konat,“ dodal Alexandr Vondra.

Před svou rezignací koncem příštího týdne ještě ministr předloží Bezpečnostní radě státu dlouhodobě připravovanou koncepci aktivních záloh a mobilizace, jedno z klíčových reformních opatření vyplívajících z Bílé knihy. Dále bude informovat o tom, v jakém stavu jsou jednání se Švédskem o prodloužení leasingu stíhacího letectva.

„Chci proto odmítnout, že by se za mého působení se nepodařilo vyřešit otázku stíhacího letectva, protože vláda na můj návrh schválila koncepci, že tuto schopnost si nadále udržíme. Prodloužení vyjednávání bylo velmi dobré rozhodnutí, protože poslední švédská nabídka, se kterou seznámím Bezpečnostní radu státu v pondělí příští týden, je podstatně finančně výhodnější než stav letos v létě,“ upozornil Vondra. 

Na závěr poděkoval odstupující ministr svému týmu na resortu obrany, vládním kolegům i vojákům. „Chci ocenit, že ti kluci i děvčata v uniformách plnili úkoly často v těžkých podmínkách jako třeba v Afghánistánu, ale i tady doma na jedničku. Byla to pro mě velká radost s nimi spolupracovat a nikdy na to nezapomenu,“ uzavřel Alexandr Vondra.

Vondrova pozice ve vládě byla dlouhodobě nestabilní. Poprvé dal premiérovi svou funkci k dispozici již v dubnu loňského roku. Tehdy to zdůvodňoval tím, že nechce bránit změnám ve vládě a současně chce umožnit další fungování koaličního kabinetu Petra Nečase.

„Dnes jsem se rozhodl nabídnout svou funkci plně k dispozici předsedovi vlády, abych nebránil změnám ve vládě a umožnil fungování trojkoaličního kabinetu," uvedl Vondra 11. dubna 2011. Dodal, že svůj osobní politický přístup nezakládá na lpění na pozicích, ale chápe ho jako službu veřejnosti, a ne jako touhu být ministrem za každou cenu.

  Diskuse
  November 28, 2012 v 19.48
  Vondra do Moskvy?
  Alexandr Vondra, snad jediný legitimní nebiologický potomek Václava Havla, se loučil. Novináře v závěru tiskové konference vybídl, aby se vůbec nebáli a klidně si od Petra Macha vzali brožurku, v níž jsou vylíčeny jeho úspěchy při „budování a obraně vlasti“. A pak dodal: „Tak ještě jednou: Nashledanou, spánembohem…“

  Pemiér Nečas tak mohl elegantně a bez skřípění zubů uzavřít další fázi svého reformního úsilí. Může se teď v klidu zabývat drobnými nedodělky vládního programu.

  Rozšafný Kalousek, jehož výklad už nepřerušuje David Rath, oznamuje radostně vzrušeným poslancům, že náš rozpočet bude vycházet z „nové makroekonomické predikce“. Vyhlídky na to, že „trhy nám i nadále budou důvěřovat“ se zvyšují.

  Neulevilo se jen vládě, ale očividně i odcházejícímu ministrovi: říkal, že až dnes přijde domů, překvapí svou rodinu pozdravem „Tak jak se tu pořád máte, Vondrovi?“

  Václav Klaus je plně vytížen starostmi o osud Evropské unie, takže mluvčí Hradu vydal jen lakonické sdělení: „President o tomto kroku předem informován nebyl.“

  Jindřich Šídlo si povšiml toho, 1) že po Sašově odchodu zůstal z „disentu“ už jen Pavel Rychetský, 2) že už Vondra nemá imunitu, a 3) že „těch lukrativních ambasád není moc volných…“
  November 28, 2012 v 21.29
  Lidská stránka Karla Schwarzenberka
  "...považuji to za velkou ztrátu pro českou zemi, že odchází z politiky, neboť ... jsem kmotr jeho syna, rozumíte. ... Ale koho si ODS vymění, do toho premiérovi nebudu kecat."