Sociální demokraté vládu opět vyzvali k odložení penzijní reformy
Vratislav DostálSociální demokraté se obávají, že vládní důchodová reforma skončí podobnou blamáží a zmatkem, jako reforma úřadů práce. Vyzývají také finanční instituce, aby se nezapojovaly do plánovaného druhého pilíře důchodového systému.
Sociální demokraté vládu opět vyzvali k odložení důchodové reformy. Nejsilnější opoziční strana se totiž obává, že reforma může skončit podobnou blamáží a zmatkem, jaký potkal v letošním roce vládní reformu úřadů práce. Jen následky budou podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky mnohem horší, a to jak v ekonomické oblasti, tak pokud jde o důvěru občanů ve stát.
„Poslední publikovaný výzkum veřejného mínění ukazuje, že o účast ve druhém pilíři je jen minimální zájem ze strany veřejnosti. Většina občanů totiž pochopila, že tento nový finanční produkt z vládní dílny je riskantní a výhodný jen pro nejbohatší skupinu obyvatel,“ uvedl předseda ČSSD.
Připomněl také, že se objevují první odmítavé reakce ze strany penzijních fondů, které za stávající situace nebudou druhý pilíř zřizovat. Ve čtvrtek k nim přibyl podle informací serveru Aktuálně.cz významný ING Penzijní fond.
„Po důkladné analýze se ING Penzijní fond rozhodl, že se nezapojí do druhého pilíře reformovaného penzijního systému. Důvodem je to, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsensus, který je v případě reformy takového rozsahu nutností," uvedl pro internetový deník Jiří Rusnok, který stojí v čele ING a současně je šéfem Asociace penzijních fondů.
ČSSD pokládá podle Sobotky rozhodnutí penzijních fondů za zcela racionální. „Pro vládní důchodovou reformu se nepodařilo získat široký společenský a politický konsensus a ČSSD jasně deklarovala, že po volbách bude usilovat o zrušení druhého soukromého spořícího pilíře,“ připomněl Sobotka.
Sociální demokraté již také vyzvali ostatní finanční instituce, aby se do plánovaného druhého pilíře důchodového systému nezapojovaly, a to až do sněmovních voleb, které podle Sobotky rozhodnou, co si lidé přejí. Sociální demokraté totiž opakovaně uvedli, že v případě úspěchu ve volbách druhý pilíř zruší.
Podle opoziční ČSSD je reforma nepřipravená a bude mít velmi negativní dopady na státní rozpočet. Sociální demokraté proto opět žádají vládní strany o odklad zahájení reformy, a to až na rok 2015. Chtějí, aby její definitivní podobu mohla ovlivnit i vláda, která vzejde z příštích voleb.
„Pokud ODS a TOP 09 zahájení kontroverzní reformy nezabrání, ponesou veškerou politickou odpovědnost za problémy, které s ní budou v příštích měsících spojeny,“ uzavřel předseda sociálních demokratů.
Další informace:
Aktuálně.cz Z penzijní reformy couvá další fond, "Rusnokův" ING