Začíná České sociální fórum, povede diskusi o jiném světě
Jan MájíčekProgram domácího sociálního fóra se koná zároveň se Světovým sociálním fórem v Porto Alegre a je rozdělen do dvou dnů mezi Prahu, Brno a Ústí nad Labem. Zahájen bude dnes odpoledne u metra Anděl podpisovou akcí.
Dnes a zítra se ve třech městech České republiky budou konat akce pod hlavičkou Českého sociálního fóra (ČSF). Sociální fórum slouží jako prostor pro svobodnou výměnu názorů a zkušeností a spojování lidí k efektivním akcím. Koná se zpravidla a i letos paralelně se Světovým ekonomickým fórem ve švýcarském Davosu (27. - 31. ledna 2010), na němž se scházejí neoliberální světové elity.
V Praze dnes bude ČSF zahájeno informační a petiční akcí na smíchovském Andělu, kde budou moci lidé podepsat základní prohlášení ČSF a získat informační letáky nejen o dalším průběhu fóra, ale také o organizacích a kampaních, které se k němu přihlásily. Odpoledne naváže debatní seminář pod heslem „jiný svět je možný", na kterém mimo jiné vystoupí Michaela Pixová z umělecké skupiny Guma Guar, Tomáš Tožička z Ekumenické akademie a Tereza Stöckelová ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Zítra akce v Praze pokračují dalším programem. Od pěti hodin je možné se v Galerii Lapidarium zúčastnit semináře k výročí zavraždění Rosy Luxemburgové či debaty „Proti rasismu a sociálnímu vyloučení", kterou v Horákově sále Lidového domu od čtyř organizují Studenti proti rasismu.
V Brně mohou lidé navštívit debatu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, kde od tří hodin vystoupí Jaroslav Šabata, Martin Škabraha a další.
V Ústí nad Labem se v rámci ČSF koná v Café Max panelová diskuse na téma „Kritika neoliberalismu a kritika stavu naší současné demokracie a společnosti".
V galerii Lapidarium (Rámová 6, Staré Město) se zítra koná spíše lyrická připomínka zavraždění Rosy Luxemburgové od ČTYŘ (16:00) hodin (Bořivoj Navrátil přečte text Egona Erwina Kische a následuje Šostakovičova 11. symfonie)
Zda pak spontánně vypukne něco jako zmíněný seminář, zatím nevíme.