Švédští aktivisté pronikli do jaderných elektráren, někteří tam i přespali
Petr JedličkaŠvédským Greenpeace se podařilo proniknout do dvou ze tří jaderných elektráren v zemi. Policie zareagovala standardně, další den ji ale čekalo překvapení.
Téměř sedmdesáti aktivistům z ekologické organizace Greenpeace se podařilo vniknout do jaderných Forsmark a Ringhals ve Švédsku. Stalo se tak během úterního rána. Větší skupina u Forsmarku zdolala vnější oplocení s pomocí žebříků. Menší u Ringhalsu vystříhala v plotu díry a do areálu vjela na kolech.
Ochranka elektráren a policejní posily zareagovaly standardně: ve Forsmarku zadržely celkem 43 lidí, v Ringhalsu 16. Během středy se ovšem ukázalo, že další dva, resp. čtyři aktivisté se před přivolanými jednotkami schovali a v elektrárnách strávili celou noc.
Podle vyjádření ředitelky švédské odnože Greenpeace Anniky Jacobssonové akce dokazuje, jaké bezpečnostní riziko jaderné elektrárny představují.
„Tentokrát šlo o nenásilný, opatrně provedený stress test; je ale zřejmé, že kdyby někdo chtěl ohrozit bezpečnost Ringhalsu, snadno by pronikl do míst, z nichž by tak mohl učinit,“ řekla Jacobssonová agentuře TT.
Dva forsmarkské nocležníky zadržela policie ještě v elektrárně na základě zpráv, které umísťovali na sociální síť Twitter. Čtyři aktivisté z Ringhalsu opustili elektrárnu sami, nikým nedopadeni.
Reakce vlády
Švédská vláda reagovala ústy ministryně životního prostředí Leny Ekové. Ta se zpočátku vyjadřovala spíš jen formálně: „Podařilo se jim proniknout pouze do vnějšího ochranného pásma (...) Nicméně, beru celou věc vážně a budu s provozovateli (elektráren) jednat o nápravě,“ řekla například agentuře Reuters.
Ve středu ovšem Sveriges Radio odvysílalo rozhovor s jedním z aktivistů, který by v příslušném čase ještě v elektrárně, a situace se změnila. Ministryně hned svolala krizové zasedání všech odpovědných osob. Zúčastnili jak zástupci provozovatelů, tak čelní představitelé úřadu pro jadernou bezpečnost.
„Jak sami vidíte, jednání probíhalo skoro celý den,“ řekla novinářům po skončení schůze. „Dostala jsem odpověď na některé otázky. Řadu věcí je ale ještě potřeba dovysvětlit (...) Sejdeme se znovu za týden, po výsledcích vyšetřování,“ dodala na tiskové konferenci.
Švédská média mezitím zaplavila vyjádření dalších účastníků akce.
„Strávila jsem tam téměř 27 hodin (...) Spali jsme 75 metrů od Reaktoru 1. Nikdo nás nerušil,“ uvedla pro list Aftonbladet Isadora Wronská, která strávila noc v Ringhalsu.
„Je naprosto bizarní, že mohu já, obyčejný člověk bez jakýkoliv zvláštních znalostí, fyzické zdatnosti či speciálního vybavení, proniknout na tak důležité místo,“ řekl agentuře TT další aktivista, tentokrát z Forsmarku.
Společnost je rozdělená
Ve Švédsku dnes fungují tři nukleární elektrárny s deseti reaktory. Vedle Forsmarku na východním pobřeží a Ringhalsu na západním jde ještě o Oskarshamn na jihovýchodě země. Pozorovatelé se shodují, že provoz elektráren hájí dlouhodobě silná atomová lobby.
Samotní Švédové jsou v názoru na jadernou energii rozdělení. Těsná většina se v referendu v roce 1980 rozhodla, že země z jádra do třiceti let vystoupí; současná vláda Fredrika Reinfeldta však referendum v roce 2010 zneplatnila. Podle oficiálního odůvodnění tak učinila s argumentem, že země potřebuje jadernou energii ke splnění svých mezinárodních závazků v oblasti prevence klimatické změny.
Reinfeldtovi se i přes tento krok podařilo vyhrát další volby, což si premiér vyložil jako akt veřejného souhlasu s opatřením.
De jure zneplatnil referendum parlament, a to schválením výměny stávajících jaderných reaktorů poté, co skončí jejich oficiální životnost. Spolu s výměnou byl přitom schválen i soubor závazků, dle kterých nesmí počet reaktorů v zemi převýšit současný stav (tedy deset), vládě je zakázáno finančně podpořit stavbu jakéhokoliv dalšího jaderného zdroje a provozovatelé musejí odstraňovat veškeré závady, které při chodu elektráren vzniknou, na vlastní náklady.
Forsmark dnes provozuje švédská korporace Vattenfall, Ringhals společnost Ringhals AB a Oskarshamn korporace OKG, která je švédskou větví německého E.ONu.
Švédské jaderné reaktory kryjí v současnosti přibližně 50 procent národní spotřeby. Podle energetické koncepce Reinfeldtova kabinetu z předminulého roku má vláda nicméně rozvíjet především obnovitelné zdroje. Kabinet počítá, že země pokryje druhou polovinu spotřeby ze slunce, vody a větru již v roce 2020.
Další informace:
The Local — Sweden 'I have been here for 27 hours': anti-nuke activist
The Local — Sweden Activist break-in prompts ministry crisis meet
The Local — Sweden Activists break into Swedish nuclear plants
GreenPeace.org Shh! Swedish nuclear plant security missed Greenpeace activists for 28 hours
Reuters Greenpeace activists hide overnight at Swedish nuclear plants