Odbory voličům: Nehlasujte ve volbách pro strany vládní koalice
Vratislav DostálObdoráři ve středu vyzvali voliče, aby v blížících se krajských a senátních volbách nehlasovali pro kandidáty vládních stran. Koaliční vláda Petra Nečase je podle nich prokazatelně nejhorší za poslední desetiletí.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve středu vyzvala voliče, aby v nadcházejících volbách do Senátu a krajských zastupitelstev nehlasovali pro kandidáty vládních stran. Přestože má každý kraj či region svá specifika, pro všechny je podle odborů společný drtivý dopad rozhodování centrální středopravé vlády premiéra Petra Nečase.
„Doporučujeme občanům, nikoliv už jenom našim členům, aby k volbám šli a aby to těmto politickým stranám spočítali, aby jim tu důvěru nedali, protože si ji prostě nezaslouží. Poslední skandály nás v tom jenom utvrzují. Dala by se použít slova klasika: Paní Müllerová, zavřeli nám prvního náměstka,“ uvedl na tiskové konferenci předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.
Odboráři ve výzvě uvedli několik důvodů, jimiž svůj apel na voliče obhajují. Především dle jejich názoru vládne Nečasův kabinet agresivně, bez dialogu s veřejností. „Stále častěji se uchyluje k mocenskému rozhodování a neskrývanému diktátu, které do demokratické společnosti, založené na hledání společně přijatelných rozhodnutí, naprosto nepatří,“ uvedly odbory.
Na většinu návrhů sociálních partnerů podle nich Nečasova vláda odpovídá, že pro ně není politická vůle a ignoruje tak snahu odborů a zaměstnavatelů zapojit se do hledání východisek z krize. „Už i její patron — pan prezident — své veto k posledním zákonům odůvodnil právě neschopností vlády hledat společná řešení. Není divu, že Nečasova koaliční vláda tu nyní zůstala jako pověstný ,kůl v plotě',“ vysvětlili odboráři.
Současně pravicovou koaliční vládu považují za vládu dluhu. „Za roky 2010 a 2011 zvýšila český státní dluh o rekordních 320 miliard korun, tj. více než o pětinu, a letos k němu přidá dalších 130 miliard korun,“ píše se ve výzvě ČMKOS s tím, že současná vládá je vládou ekonomické stagnace a poklesu reálných mezd. Odboráři v této souvislosti připomněli, že česká ekonomika ani v roce 2012 nedosáhne úrovně, na níž byla již v roce 2008.
„Už se Evropě nepřibližujeme, ale od její vyspělé části se zase vzdalujeme. Nezvyšují se reálné mzdy a platy většině lidí, propast mezi chudými a bohatými opět narůstá. Pokud nerostou peněžní příjmy většiny domácností a navíc klesají sociální dávky, tak nemůže růst ani jejich spotřeba,“ doplnili odboráři s tím, že při současném růstu cen — zejména regulovaného nájemného a energií — kupní síla rodin klesá.
Podle odborářů vláda navíc nečinně přihlíží ožebračovaní občanů. Připomněli, že za poslední dva roky bylo nařízeno již půldruhého milionu exekucí na majetek domácností lidí zejména s podprůměrnými příjmy. „Ti už nejsou schopni platit ne půjčky, ale mnohdy ani lichvářské úroky, neboť se do dostali do spárů nelítostné dluhové mafie," tvrdí ČMKOS ve výzvě voličům.
V závěru odboráři zdůraznili, že vláda nepříznivě ovlivňuje i budoucnost krajů. Podle Zavadila se to bezprostředně dotýká například zvyšování DPH. „Projeví se to ve školství, ve zdravotnictví, samozřejmě na dopravě a v dalších věcech. Je nám trochu divné, že kraje v této fázi nekřičí a nejsou proti těmto opatřením daleko více slyšet," vysvětlil předseda ČMKOS.
Volby do krajských zastupitelstev se uskuteční 12. a 13. října. Většině předvolebních průzkumů týkajících se krajských voleb přitom dominuje levice. Ve stejném termínu jako volby do krajů se uskuteční také první kolo voleb do třetiny Senátu.