Koncept místního referenda v Plzni nereflektoval všechny souvislosti
Martin ZrzaveckýPředseda sociálnědemokratického klubu plzeňských zastupitelů vysvětluje jejich převážně negativní stanovisko k vypsání referenda o výstavbě obchodního centra. Současně navrhuje diskusi všech zúčastněných stran, která by vyústila v kompromis.
Sociální demokraté samozřejmě nezměnili postoj k uplatňování přímé demokracie a nadále podporují princip místního referenda. V případě konkrétního hlasovaní však zastupitelé ČSSD zaujali převážně negativní stanovisko, a to hlavně z důvodu, že koncept místního referenda v záležitosti výstavby obchodního centra Corso nebyl připraven tak, aby reflektoval všechny souvislosti, a také všechny důsledky - zejména ty, které se týkají ekonomických dopadů na hospodaření města Plzeň.
Je důležité zdůraznit, že se nejednalo o stanovisko zastupitelského klubu ČSSD jako celku, které by pro jeho členy bylo závazné. Bylo na každém jednotlivém zastupiteli, jak se pod tíhou relevantních argumentů rozhodne.
Argumenty primátora Baxy přitom nepřesvědčily nikoho ze sociálně demokratických zastupitelů. Ti se shodli, že se jedná o polovičaté řešení, protože referendum by se v pojetí primátora vztahovalo pouze ke konkrétní stavbě, a nikoliv využití celé lokality po případné změně územního plánu. Takové referendum by samozřejmě nemělo smysl a nastolilo by více otázek, než je tomu dosud.
Zastupitelé ČSSD nemohou ignorovat postoje bezmála dvaceti tisíc občanů, kteří podpisové archy, podporující referendum, podepsali. Zároveň ovšem nemohou ignorovat ani fakt, že pozemky, které by měly případnou změnou územního plánu změnit svůj statut, jsou ve vlastnictví soukromých majitelů, a ti si je zakoupili za
tržní ceny.
Případná změna územního plánu by pak logicky vyvolala řadu žalob a ve finále by měla zásadní dopady na městské finance v řádu stovek milionů korun - to potvrzují i právní rozbory, které si město nechalo udělat v renomované advokátní kanceláři.
To je také důvod, proč klub zastupitelů nezaujal jednotné stanovisko a někteří jeho členové hlasovali pro návrh občanských iniciativ, jiní proti němu. Shoda byla - jak už je výše uvedeno — pouze v tom, že nikdo nepodpořil návrh primátora.
Občanští aktivisté se chtějí obrátit na soud. To je samozřejmě jejich právo. ČSSD však navrhuje jiné řešení situace — veřejnou diskusi všech zúčastněných stran, která by vyústila v nějaký přijatelný kompromis. V kompromis, na kterém by netratil ani génius loci Plzně, ani investor, ani městská pokladna. Ukažme, že se dokážeme dohodnout.