V Hondurasu vyrostou městské státy pro podnikatele
Petr JedličkaVláda prezidenta Loba schválila výstavbu autonomních podnikatelských zón, jež budou vlastnit soukromí investoři. Má jít celkově o tři úplně nová města s vlastními zákony, daněmi, policií i správou, kterou si dosadí sami vlastníci.
Celkem tři podnikatelské enklávy s charakterem městských států by měly v nejbližších letech vzniknout ve středoamerickém Hondurasu. Rozhodla o tom vláda pravicového prezidenta Porfiria Loba v minulých měsících. Správa měst bude oprávněna vybírat vlastní daně, schvalovat zákony i zřizovat soudy. Města mají mít vlastní policii nebo i vlastní přistěhovaleckou politiku. Lobo chce tímto způsobem přilákat investory, pro něž je jinak středoamerické prostředí příliš nestabilní a zkorumpované.
„Jde o nejdůležitější projekt v Hondurasu v této polovině století (...) Má potenciál přinést nesmírné bohatství,“ citují americká média Carlose Pinedu, předsedu honduraské státní komise, jež hledá pro záměr investory.
„Jde o rozvojový počin (...) o snahu vytvořit něco podobného, jako je Hongkong v Číně,“ uvádí server CommonDreams.org
Podobně jako Hongkong mají mít honduraská města vlastní obchodní politiku, a to včetně pravomocí podepisovat mezinárodní smlouvy. Na rozdíl od Hongkongu však půjde o města soukromá. Podle agentury AP zde nebudou platit žádné honduraské ani jiné vnější zákony s výjimkou mezinárodních dohod o lidských právech a obecných principech jednání. Investoři si zvolí vlastní guvernéry, na něž pak bude jen obecně dohlížet devítičlenné těleso „respektovaných osobností“ jmenovaných honduraským prezidentem.
První investor
První z investorů, jež se do projektu zapojí, bude jihoafrická MKG Group. Podle vyjádření předsedy honduraského Kongresu Juana Hernándeze pro tisk již podepsali zástupci společnosti a vlády memorandum o budoucí spolupráci.
„Věříme, že půjde o jednu z nejdůležitějších proměn v současném světě, s jejíž pomocí se země zbaví chudoby a získá tisíce pracovních míst,“ vybírá AP z komentáře Michaela Stronga, výkonného ředitele MKG.
MGK Group má konkrétně dodat 15 milionů dolarů na přípravu výstavby prvního města, jež by se mělo rozkládat u přístavu Puerto Castilla na karibském pobřeží. Výstavba samotná by měla začít v příštích šesti měsících. Podílet se na ni má nejdříve pět tisíc a poté až 200 tisíc lidí.
Druhé město má podle Hernándeze vyrůst v Sula Valley na severu země, třetí pak v dosud neupřesněné poloze v jižním Hondurasu.
Argumenty kritiků
Další podrobnosti o výstavbě či fungování měst nejsou doposud známy, projekt ale již stihl vyvolat četnou kritiku. Největší odsudky vzbuzuje fakt, že vláda de facto prodá kus státu zahraničním firmám.
„Jde o pošlapání práv každého občana. Města se stanou státy ve státě, a to ovládanými cizí bohatou elitou,“ uvádí Revista Envio názor Sandry Sánchezové, jedné z aktivistek, která proti výstavbě měst protestuje.
Zejména levicový publicisté a sociální vědci záměru dále vyčítají, že opět prohloubí sociální rozdíly v honduraské společnosti, které už nyní patří k největším na světě. Jonathan Watts z Guardianu připomíná, že města nebudou muset dodržovat ekologické standardy a normy pracovního práva, k nimž se zavázal Honduras za levicových vlád.
Třetí skupina kritiků si potom všímá skutečnosti, že města vyrostou na půdě původních indiánských kmenů, jež dosud nebyla řádně vykoupena.
„Ta země patří národu Garífuna (potomkům Arawaků či Karibů a někdejších černých otroků). Není možné ji prostě převést na zahraniční kapitál,“ cituje AP Miriam Mirandovou z organizace, která bojuje za práva původních obyvatel.
„Zase se vracíme do časů kolonialismu; do doby, kdy byl Honduras banánovou republikou,“ dodává Mirandová pro americkou agenturu.
Další informace:
CommonDreams.org 'Catastrophe': Critics Slam Neoliberal Plan for Privatized Cities in Honduras
Costa Rica Star Honduras set to build 3 new independent cities in bold experiment
AP Honduras Sets Stage for 3 Privately Run Cities
CBS News Honduras signs deal with investors to create 3 private, independent cities in bold experiment
The Guardian Honduras to build new city with its own laws and tax system to attract investors
Revista Envio A Model City for a Society in Tatters