Klaus vetoval energetické štítky budov, ohrozily by prý svobodu
Jan MiesslerEkologové, projektanti a developeři Klausovo veto kritizují, uplatňováním moderních energetických standardů by podle nich ČR i rodiny ušetřily za tepelnou energii desítky procent svých současných výdajů.
Povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně jako u elektrospotřebičů podle prezidenta Václava Klause ohrožuje svobodu, zvyšuje cenu bydlení a zatěžuje veřejné i rodinné rozpočty. Jeho čtvrteční veto novele zákona, která má evropskou směrnici zavést do českého právního systému, ale vedle ekologů kritizují někteří projektanti, developeři a realitní makléři.
„Svým pojetím a účelem se zákon řadí vůbec k těm nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis jsem byl jako prezident republiky kdy požádán. Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda. Jsem přesvědčen, že důvody, které mě vedou k vrácení zákona, jsou dostatečně pádné k tomu, aby se Sněmovna nad ním ještě jednou zodpovědně zamyslela,“ zdůvodnil Klaus své veto. Podle Klause totiž nutí zákon soukromníky zateplovat, „jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděli, co je pro ně dobré.“
Energetické štítky by podle zákona zajišťovali stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách nebo při jejich přestavbách a také při prodeji jednotlivých bytů. Takzvané průkazy energetické náročnosti by měly sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří by podle nich mohli snadno zjistit provozní náklady na energie. Cílem zákona bylo snížit spotřebu energie a tím i snížit výdaje. Zákon však ve sněmovně vzbudil kontroverzi a senátem prošel nejnižším možným potřebným počtem hlasů.
„Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona,“ komentoval Klausovo veto Miroslav Pech z Hnutí Duha s tím, že pro domácnosti by jeho přijetí znamenalo snížení výdajů za teplo o desítky procent. „Zateplováním domů a důsledným uplatňováním moderních energetických standardů pro nové budovy by Česká republika ušetřila skoro dvakrát více energie, než kolik by získala, pokud by politici souhlasili s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku,“ uvedl dále Pech.
„Trend stavět energeticky úsporně je logickou reakcí na neustále rostoucí ceny energie,“ citovala ČTK koordinátora iniciativy Šance pro budovy Petra Holuba. Iniciativa sdružuje kolem 180 firem, od projektantů přes stavební a developerský byznys až po dodavatele úsporných technologií.
Podle Klausova mluvčího prezidenta k vetu energetických štítků vyzvaly senátorské kluby ČSSD, ODS a KDU-ČSL a také jednotlivci a jejich sdružení.