Česká republika se obejde bez uhlí i jádra, tvrdí nová studie
Vratislav DostálExperti z Greenpeace ve středu představili studii Energetická [r]evoluce pro Českou republiku, podle které se můžeme zbavit závislosti na fosilních zdrojích i jádru a v horizontu nejbližších desetiletí přejít k udržitelné a efektivní energetice.
Nová studie nazvaná Energetická [r]evoluce pro Českou republiku, kterou ve středu představila mezinárodní ekologická organizace Greenpeace, podrobně dokládá, že se Česká republika může zbavit závislosti na fosilních zdrojích i jádru a v horizontu nejbližších desetiletí přejít k čisté, udržitelné a efektivní energetice založené na obnovitelných zdrojích energie. Znečištění atmosféry oxidem uhličitým by tak podle autorů dokumentu bylo možné snížit o více než 92 procent oproti současnému stavu.
„Energetická [r]evoluce jasně ukazuje, že i Česká republika se dokáže obejít bez uhlí a jádra, aniž by ohrozila svůj hospodářský rozvoj a kvalitu života svých obyvatel. Proto budeme po ministerstvu průmyslu požadovat, aby z ní vycházelo při přípravě Státní energetické koncepce,“ uvedla tisková mluvčí Greenpeace ČR Lucie Jakešová.
„Energetickou [r]evoluci jsme vytvořili již pro víc než čtyřicet zemí a výsledek je pokaždé stejný: obnovitelné zdroje energie v kombinaci s energetickou účinností je nejekonomičtějším a nejrychlejším způsobem, jak dlouhodobě zajistit energetickou bezpečnost státu,“ uvedl na středeční tiskové konferenci hlavní autor dokumentu Sven Teske.
Materiál podle něj vychází z oficiálních statistických dat a podkladů české vlády, analýzy energetického potenciálu jednotlivých zdrojů a matematického modelu německého výzkumného střediska DLR. Podle autorů studie vyvrací také dva základní mýty: že tato změna je technologicky nemožná a příliš drahá. Přechod k udržitelné moderní energetice je možný technologicky i ekonomicky.
Světový energetický trh to podle autorů dokumentu potvrzuje. „Sektor obnovitelných zdrojů je nejrychleji rostoucím trhem a tvoří zhruba polovinu celkových světových investic. Jaderná energetika má v tomto ohledu jen nevýznamnou roli. To, že na ní Česká republika tolik lpí, je z ekonomického pohledu i s ohledem na pracovní trh nepochopitelné,“ vysvětlil Teske.
Podle vedoucího energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jana Rovenského nevede cesta k vyšší energetické nezávislosti přes další uhelné doly, zbourané obce a předražené reaktory. „Stačí využít obrovský potenciál zvyšování energetické účinnosti české ekonomiky — která zůstává jedna z nejhorších v Evropě — a obnovitelných zdrojů, který před lety spočítala první vládní Pačesova komise,“ uvedl Rovenský .
V celkovém energetickém mixu (spotřeby tzv. primárních energetických zdrojů) pro rok 2050 počítá tzv. pokročilý scénář Energetické [r]evoluce pro ČR s 0 % jádra, 4 % uhlí, 12 % zemního plynu, 15 % ropy, 1 % vodní energie, 10 % solární energie, 5 % solární energie, 33 % biomasy a 20 % geotermální energie.
Podle Rovenského ale nemusí být člověk zvláštní pesimista, aby si vsadil na to, že ministerští úředníci budou jejich studii při přípravě Státní energetické koncepce důkladně ignorovat.
„Energetická [r]evoluce by mimo jiné vedla k výraznému osvobození domácností ze závislosti na velkých energetických a těžebních firmách. Chápeme, že pro jejich majitele a šéfy musí dnes prezentovaná koncepce energetiky představovat noční můru. Záleží jen na nás občanech, jestli je necháme, aby z ČR udělali uhelně-jaderný skanzen Evropy,“ uzavřel Rovenský.