Člověk si připadá jako v kapitalismu
Patrik EichlerBěhem podzimu promítal Polský institut v Praze několik filmů coby připomínku násilného potlačení odborové Solidarity v prosinci 1981. Minulý týden scénář k jednomu takovému filmu vznikal ani ne sto kilometrů severně od Ostravy.
Chodívám vcelku pravidelně do Polského institutu v Praze. Během podzimu tam promítali filmy věnované vyhlášení výjimečného stavu a násilnému potlačení odborové Solidarity v prosinci 1981. Zřejmě poslední film z této řady se jmenoval Smrt jako krajíc chleba (režie Kazimerz Kutz, 1994, 116 min.). Vyprávěl příběh černouhelného dolu Wujek v jihopolských Katovicích, ani ne sto kilometrů na sever od Ostravy.
Horníci důl okupovali v polovině prosince 1981, aby podpořili svůj požadavek propustit jednoho ze zatčených předáků místní Solidarity. Čtyři dny pak odolávali výzvám, aby důl opustili, i násilným akcím policie, která se je snažila vytlačit. Před polednem 16. prosince podlehli útoku speciálních jednotek, který podpořilo i několik tanků a helikoptér.
Z toho filmu si tedy pamatuji, že okupovaný důl udržíte čtyři dny, tedy než se státní bezpečností složky dostatečně zmobilizují. Že horník s železnou tyčí policistu s obuškem a štítem v bitce snadno porazí. Že tank sice projede zdí, ale na improvizované barikádě z železných profilů se může zaseknout. Že na zahazování granátů se slzným plynem potřebujete rukavice. Anebo že když obrněnému transportéru zastříkáte práškovým hasicím přístrojem všechny průzory, zastaví.
Mně se na tom boji Solidarity proti komunismu (komunistům?) něco nezdálo, prostě mi to nehrálo. A už záhy po převratu měly být slavné loděnice v Gdaňsku zavřeny, tenkrát to zachránila nějaká dotace, což byla spíše politická záležitost. A kde je Solidarita dnes?
A Gdaňské loděnice (http://www.gdanskshipyard.pl) se všemi problémy také pořád existují. Jejich problémy jsou asi podobné jako loděnic třeba chorvatských. (A nakonec i těch nesrovantelně menších českých.)