Sobotka: Vláda chce kraje dostat krácením dotací před volbami na kolena
Vratislav DostálVládou navrhované škrty v rozpočtu jsou podle sociálních demokratů důsledkem chybné daňové politiky a ministr financí tuto situaci řeší mimo jiné na úkor krajů. Ty tak dostávají například ve srovnání s rokem 2008 o třináct miliard korun méně.
Podle nejsilnější opoziční strany jsou škrty, které navrhují ekonomičtí ministři Nečasovy vlády, důsledkem špatné daňové politiky. Tu chce přitom podle opozice ministr financí Miroslav Kalousek řešit na úkor někoho jiného, mimo jiné krajů. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ale navrhované škrty pouze podvážou poptávku, zbrzdí ekonomiku a povedou k poklesu výběru daní.
Podle prvního místopředsedy ČSSD a hejtmana Jihomoravského kraje jsou příjmy krajů naplňovány z 35 procent daňovými výnosy a z 65 procent transfery ze státního rozpočtu. „Pravicové vládě to dává velké možnosti k nepřátelskému chování k regionům,“ uvedl na úterní tiskové konferenci Hašek s tím, že to považuje za hloupou pomstu vlády lidem za levostředové krajské reprezentace.
Například ve srovnání s rokem 2008 tak kraje podle Haška dostávají o třináct miliard korun méně. Podle něj kraje přesto zachovaly kvalitu a rozsah klíčových služeb, zabránily privatizaci nemocnic, privatizaci sociálních služeb, brání veřejnou dopravu a dostupné veřejné střední školství. Přitom z výnosu zvýšené DPH kraje podle prvního místopředsedy ČSSD nedostávají ani korunu, a to navzdory tomu, že je postihuje.
Vláda chce kraje také podle Haška potrestat za to, že jsou nejúspěšnější při čerpání peněz z evropských fondů. „Místo aby jim přesunula peníze z centra, kde se nečerpají a budou se zřejmě vracet, chce naopak regionální operační programy zrušit,“ doplnil.
Podle hejtmana Pardubického kraje Radka Martínka mají města a obce připraven nadbytek projektů, které se nerealizovaly, protože už na ně nebyly peníze. V nich vidí řešení problému s čerpáním evropských peněz v centru.