Ministr Drábek bez udání důvodu odvolal ředitelku chrlického ústavu

Vratislav Dostál

Ministrovi vadil odpor ředitelky k transformaci ústavu pro zrakově postižené, která podle ní jen maskuje záměr zařízení likvidovat. Za odvolanou ředitelkou stojí klienti, jejichž naděje se nyní upírají k iniciativě hejtmana Haška.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 odvolal ředitelku Ústavu sociální péče pro zrakově postižené v Brně—Chrlicích Danuši Křivákovou. Důvod odvolání jí nesdělil. Podle všeho ale ministerstvu vadil její odpor proti transformaci ústavu.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Deklarovanou ambicí transformačního procesu je maximální možné začlenění postižených do života ve společnosti. Podle Křivákové jde ale o nerealizovatelný plán, neboť mnozí klienti ústavu trpí kombinovaným postižením a bez péče se neobejdou.

„Ministr má právo odvolat ředitelku bez udání důvodu. Každopádně jsme o rušení ústavu nikdy neuvažovali. Zbytečně se tak nyní mezi lidmi šíří panika," uvedla pak pro Brněnský deník k odvolání ředitelky ústavu v Brně-Chrlicích mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Postižení z ústavu ale souhlasí s ředitelkou. Většina z nich se navíc v případě zrušení ústavu nemá kam vrátit, mnozí o to přesouvat se někam jinam především nestojí. Zařízení považují za svůj domov.

„Matka — alkoholička — mne sexuálně zneužívala. Pokud ministerstvo práce a sociálních věcí ústav skutečně zruší, skočím z mostu. Tady mám konečně domov a jinde nechci žít,“ uvedl pro Deník Referendum šestadvacetiletý nevidomý klient s tím, že nechápe, jak mohou úředníci zrušit ústav prakticky od stolu, aniž by se zajímali o osudy jeho klientů na místě.

„30. prosince 2011 pak do zařízení přijel náměstek ministra Drábka David Kafka. Setkal se pouze s tříčlenným petičním výborem, s ostatními klienty se nechtěl setkat, nechtěl si prohlédnout zařízení, které navštívil poprvé. Zařízení mu připadalo zbytečně velké, přitom jsme nejmenší zařízení ze všech ústavů, které ministerstvo zřizuje,“ poukázala v rozhovoru pro DR na nepromyšlenost kroků ministerstva odvolaná ředitelka Danuše Křiváková.

Danuše Křiváková v rozhovoru pro Deník Referendum označila přístup Drábkova Národního centra podpory transformace sociálních služeb za demagogii a fašistickou propagandu, jeho návrhy za neracionální, prosazované bez diskuse a bez přihlédnutí k potřebám i přáním těch, kterých se jejich rozhodování týká.

Do kauzy se vložil jihomoravský hejtman Michal Hašek, který ústav navštívil minulý týden ve středu. „Chrlický ústav jsem navštívil minulou středu a zajímal jsem se o aktuální situaci  a samozřejmě hlavně o budoucnost zařízení, které funguje desítky let a před současným ministrem práce a sociálních věcí přežilo i nacistický a komunistický režim," uvedl Hašek v rozhovoru pro Deník Referendum.

První místopředseda ČSSD dle svých slov diskutoval taktéž s klienty ústavu.

„Závěry návštěvy jsou následující: hned tento týden budu interpelovat ministra Drábka jednak k budoucnosti ústavu a jeho klientů a jednak k odvolání paní ředitelky Křivákové z funkce. Současně začnu s resortem práce a sociálních věcí jednat o možnosti předání zřizovatelské funkce chrlického ústavu z ministerstva práce a sociálních věcí na Jihomoravský kraj. Samozřejmě po projednaní tohoto záměru příslušnými krajskými orgány," doplnil Hašek.

V iniciativě jihomoravského hejtmana a prvního místopředsedy ČSSD tak v současnosti spočívá největší naděje pro klienty ústavu. To v rozhovoru pro Deník Referendum potvrdila i exředitelka ústavu Danuše Křiváková: „Hašek přislíbil, že kromě interpelace na ministra Drábka bude usilovat o převzetí zřizovatelské funkce, což by znamenalo záchranu zařízení,“ uvedla.

  Diskuse
  AJ
  January 24, 2012 v 9.36
  Drábek by měl omažitě rezignovat
  Totálně se mu podařilo zbořit to, co tady 20 let fungovalo a pracně se budovalo:
  http://blisty.cz/art/62016.html

  V debatě na Radiožurnálu, která před chvíli skončila, mě Drábek hned na začátku dojal tím, jak zdůrazňoval, že cílem projektu je, abychom ty klienty přestali vnímat jako nějaké položky na seznamu a začali v nich vidět lidské bytosti. Kdybych nevěděl, že je to on, myslel bych si, že mluví nějaký Pravdoláskař :-)

  Prohlásil, že rušení ústavů se nechystá a nechystalo. Když se ho Veselovský zeptat na tu ředitelku, proč byla odvolána, tak to nechtěl říct, prý to nikdy neříká a je to jeho právo, kohokoliv odvolat, aniž by musel udávat důvody; až nakonec z něj vylezlo, že to bylo zásadní "manažerské pochybení" - jedna z nejpříznačnějších floskulí této doby...
  AJ
  January 24, 2012 v 18.45
  Jojo, to se dalo čekat
  Drábek prostě přišel do rádia dělat agitku a přebarvit černou na bílou.

  Děje se samozřejmě opak toho, co říká. UP se centralizovaly, mizí individuální přístup ke klientům, vše se děje šablonovitě a skrze tabulky na úrovni superúřadu a zredukovaných kontaktních míst.

  January 24, 2012 v 23.37
  Přístup Michala Haška
  Potěšil mě přístup Michala Haška. Doufám, že bude ve své aktivitě pokračovat. U nás mají šanci uspět jen ti, kdo se nevzdají po prvním neúspěchu, ale jdou za věcí systematicky a dlouhodobě.