Petice uživatelů Ústavu sociální péče pro zrakově postižené v Brně — Chrlicích
Redakce DRRedakce DR publikuje petici proti transformaci Ústavu sociální péče pro zrakově postižené v Brně — Chrlicích. Dokument sepsali uživatelé ústavu. Transformaci - jejímž iniciátorem je miniterstvo práce a sociálních věcí - považují fakticky za krádež za bílého dne.
Petice proti zařazení uživatelů Ústavu sociální péče pro zrakově postižené v Brně — Chrlicích do transformačního procesu a transformace
Lid je zdrojem veškeré státní moci (Ústava ČR), proto my, níže podepsaní občané České republiky, zástupci právnických osob a jiné ze zákona oprávněné osoby podáváme Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky ve smyslu příslušných ustanovení zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, tuto petici:
1. Nesouhlasíme s tím, že Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo ve věci transformace našeho zařízení o nás a bez nás. Nesouhlasíme s transformací. My, uživatelé sociálních služeb v ÚSP, jsme svéprávní a plnoprávní občané této země. Do zařízení jsme přišli dobrovolně, na základě svého vlastního uvážlivého rozhodnutí, protože jsme z mnoha závažných důvodů a na základě svého zdravotního handicapu už nemohli žít ve svých rodinách, nebo samostatně. Mnozí z nás potřebují právě ze zdravotních důvodů celodenní zdravotní péči. Všichni jsme zde našli svůj nový plnohodnotný domov. Někteří z nás zde žijí několik desítek let, jiní přišli nedávno a přicházejí i v těchto dnech. Máme možnost se realizovat, pracujeme, vzděláváme se, sportujeme, bavíme se, navazujeme přátelské vztahy. Po sociální rehabilitaci je dokonce pro některé uživatele možný návrat do života mimo ústav. Přišli jsme ze všech koutů ČR, přijali jsme zde trvalý pobyt a jsme hrdi na to, že jsme občany naší městské části a Brna. Naši chrličtí spoluobčané jsou našimi přáteli, pořádáme společné akce a velmi dobře spolu vycházíme. Nechceme být vytrženi ze svého domova a z tohoto prostředí. Nesouhlasíme s porušováním demokracie, s porušováním základních lidských práv a s tím, že s námi zdraví lidé manipulují, když tvrdí, že v ústavech je nenormální prostředí, že se v zařízení nemůžeme realizovat, a že proto je třeba zrušit pobytové služby, což má být vyvrcholením transformačního procesu.
2. Nesouhlasíme s transformací také proto, že po zrušení pobytových služeb nesmí dle dotačního pravidla EU sloužit zařízení k sociálním službám. Náš ústav byl v posledních letech účelově rekonstruován v několika etapách za téměř dvě stě miliónů korun. Bydlíme většinou v jednolůžkových pokojích s předsíňkou a sociálním zařízením, máme své poštovní schránky, jídelny, nádhernou zahradu, nádvoří se cvičným povrchem pro prostorovou orientaci, tělocvičnu, kapli, společenský sál. Sál, zahradu, tělocvičnu i kapli využívá spolu s námi i chrlická veřejnost. Jsme otevřené zařízení. Ústav je vybudován jako bezbariérový. Nachází se na náměstí v Chrlicích v těsné blízkosti radnice a pošty. Naproti je řada obchodů a zastávka nízkopodlažního autobusu městské hromadné dopravy. Do dvaceti minut jsme v centru Brna. Letiště je od nás vzdáleno vzdušnou čarou 500 m a ve vzdálenosti 500 m máme dálnici i vlakové nádraží. Jsme přesvědčeni, že právě kvůli poloze v klidné okrajové části Brna, kvůli dopravní dostupnosti, lukrativním pozemkům a stavu budovy bylo naše zařízení vytipováno k transformaci. Tento záměr a důsledek transformace je neetický a nehospodárný. Považujeme je za krádež za bílého dne.
3. Za první republiky věnovala církev svůj arcibiskupský zámeček spolku slepců s podmínkou, že bude vždy sloužit jako slepecký ústav. Tuto podmínku dodržel i komunistický režim a zařízení sloužilo dál pro sociální účely. Nevidomým a zrakově postiženým i s kombinovanými postiženími slouží dodnes. Jak dlouho?
Petiční výbor:
Oldřich Ježek, ÚSP pro zrakově postižené v Brně — Chrlicích, Chrlické nám. 2, 643 00 Brno
Karel Klimosz, ÚSP pro zrakově postižené v Brně — Chrlicích, Chrlické nám. 2, 643 00 Brno
Josef Jeřábek, ÚSP pro zrakově postižené v Brně — Chrlicích, Chrlické nám. 2, 643 00 Brno