Jakl, Exner, Okamura

Pavel Šaradín

Potřeba Petra Hájka a Ladislava Jakla vyjadřovat se k nepřebernému množství událostí stále fascinuje. Naposledy jsme se dověděli, že mediální skotačení kolem dalajlámy je kýčem století. Co si ale oba pánové myslí například o přímé volbě prezidenta?

Přiznám se, že má imaginace v žádném případě nestačí na různé typy prohlášení a stanovisek, které zaznívají z Pražského hradu. Často mne zkrátka překvapí nejen pan prezident, který je pravděpodobně posledním polyhistorem naší doby, i když jsem byl vždy přesvědčen, že to byl Leibniz. Překvapují mne i jiní, ponejvíce Ladislav Jakl a Petr Hájek. Úředníci státu vystupující a komentující všemožné události a jevy tohoto světa, ačkoliv by jejich náplň práce měla být úplně jiná. Derou se před kamery jako nikým nevolené elity, jak by nejspíš řekl pan prezident.

Ladislav Jakl naposledy komentoval nedávnou návštěvu dalajlámy v Praze. Média citovala dva jeho výroky: „Mediální skotačení kolem dalajlámy je kýčem století.“ Takový názor musí skutečně zaujmout. „Fascinuje naše média otevřený marxismus, představa státu jako jednoho velkého kláštera nebo pouťový byznys s rádobyduchovními frázemi, jaké umí každá kartářka?", zněl druhý výrok. Doposud jsem si myslel, že ti, kdo sice duchovní spříznění s dalajlámou necítí, chápou jej alespoň jako symbol Tibetu, který si podmanila Čína. Ale jak jsem uvedl výše, má imaginace je v tomto směru velmi malá.

×
Diskuse
SH
December 18, 2011 v 19.25
Tibet.
Každý, kdo srdnatě bojuje proti ČLR a za svobodu Tibetu a se stejnou vervou nebojuje proti Evropě a USA, za svobodu Indiánů (oboje je už fakticky pasé), by si to měl se svým svědomím nějak dát do pořádku.
Patřím k těm, kdo se alespoň trochu seznámil s lámaismem a tvrdím odpovědně, že současný dalajláma není pravým, protože se tak nechová. Ti, kteří ho coby dítě vybírali, se tentokrát zmýlili.