Za efektivitu v kultuře
Adam VotrubaVládní angažmá odcházejícího ministra kultury nakonec asi nejtrefněji charakterizuje jeho vlastní výrok, že není vyslancem kultury ve vládě, ale vyslancem vlády v kultuře.
„Je třeba zamezit plýtvání.“ O této větě snad nikdo nemůže pochybovat. Je také všeobecně známá věc, že člověk snáze utrácí peníze z cizí kapsy než z vlastní. Proto je potřeba všechny občany, kteří mohou utrácet státní peníze, pořádně hlídat.
Takovou filosofii si vzal do vínku i dosavadní ministr kultury a po celou dobu svého působení na ministerstvu se ji snažil naplňovat. Proto se v květnu 2011 rozhodl, že si posvítí nejen na všechny nákupy na svém ministerstvu, ale i ve všech organizacích, které ministerstvo zřizuje. Ministerstvo mělo vědět absolutně o všem — od stavebních prací, přes nákupy počítačů až po tužky. Zastaralá praxe tzv. drobného vydání, kdy jednotlivé organizace či oddělení dostaly na rok určité množství peněz, z něhož si mohly koupit tužky, papíry, kalkulačku, špendlíky apod., se zřejmě ukázala jako neefektivní. Nově to fungovalo tak, že chtěl-li si někdo např. v galerii koupit tužku, musel vyplnit formulář, předat ho nadřízeným, kteří ho poslali na ministerstvo, a teprve poté, co ho ministerstvo schválilo, bylo možné nákup uskutečnit.