Bod zlomu

Pavel Šaradín

Mohlo by se zdát, že jsme, co se týká korupce, v bodu zlomu. Sliby politických elit však patrně stačit nebudou. Nutná je razantnější podpora zdola.

Místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí Karolína Peake má hrůzu z Andreje Babiše v politice. Nu dobrá, ale proč se neobává také Víta Bárty? Stěžuje si na to, že A. Babiš využívá mezery na politickém trhu. Stejným způsobem se chovaly Věci veřejné. Mirek Topolánek před přednáškou o korupci, již pořádal Občanský institut, vykazuje z místnosti novináře. Na adresu publicisty z Lidových novin utrousí „ty vole Kaiser“. Přednáška je podle něj pro normální lidi, nikoliv pro novináře. Nabízí se srovnání s jiným předsedou vlády, Vladimírem Špidlou. Cítíte ten rozdíl? Pan Topolánek zúčastněním slibuje, že bude mluvit obecně o korupci, jinak prý to ani neumí. Jeho stranický nástupce ve Strakově akademii kritiky vládních protikorupčních snah považuje za zbytečné. Současný koaliční kabinet proti korupci bojuje razantně a premiér ostatní považuje za lidi, kteří se k partyzánům přidávají těsně před koncem druhé světové války. Takže nikoliv jednotlivé boje, ale už celou válku máme vyhranou?

Organizace Transparency International zveřejnila každoroční index vnímání korupce. Česká republika si opět pohoršila. I když vláda, jak deklaruje její premiér, většinu protikorupčních mechanismů již nastavila, ještě se ovšem nemohly projevit. To může sloužit na jeho omluvu. Dejme tomu. Žádné zázraky nejspíš nemůžeme čekat ani příští rok. Otázka je tu však ještě jedna, a to zásadní. Může být skutečně premiér Nečas zárukou protikorupčního boje, když v podstatě již dvě desetiletí bez slova kritiky pozoroval největší skandály ODS? Občané si to dobře pamatují, proto se nesmí divit, že mu v tomto směru nedůvěřují.

×
Diskuse
December 2, 2011 v 16.09
Ta apatie lidí, vzhledem k jejich iritaci na současný systém je velmi vzláštní. Jsou neobyčejně nakrknutí na současný stav věcí, ještě nikdy jsem je neslyšel na systém více nadávat, ale místo aby si ten vztek ventilovali nějakým skutkem občanského vzdoru /demonstrace atd./, tak sice každý vítají, ale žádného se neúčastní. Můj známý tvrdí, že se podařilo rozbít pocit sounáležitosti, každý se bere jen sám za sebe, tak jak to kdysi poznal v USA. Ať prý zapomenu na to, že by se dnes lidi zůčastňovali nějakých akcí typu Akce Z, a v politice že je to stejné. Jo, když by změnu někdo za ně odstávkoval, nebo oddemonstroval, to by se šiklo, ale aby tam šli oni sami, tak ani náhodou. Taky by je mohl vidět někdo od nich z práce a jejich šéf by je mohl za to kopnout do třaslavic. Takže jen pokud by to neskýtalo žádnou námahu a žádné riziko. Být nositelem levicových názorů sice už není tak rizikové, jak to bylo ještě nedávno, kdy agresivita pravičáků, vzhledem k jejich představě početní převahy a silnýni parťáky ze zámoří v zádech, kulminovala, ale když výjdete z ulity DR do jiných diskusí, setkáte při obhajobě levicových názorů s s dost nevybíravými osobními ataky. Takže podpora zdola určitě, ale jak ji získat? Ještě si neodpustím komentář k včerejší reportáží o stávce pilotů ČSA na ČT24. Mladý Železný už zdatně konkuruje svému otci. Sice, aby se neřeklo, prohodil něco o tvrzení pilotů o tunelování ČSA, ale do "diskuse" nikoho z jejich strany nepozval, naopak tam pozval nějakého "analytika" myslím společnosti Cyrrus, která jako obchodník s cenými papíry je zřejmě pro redaktory ČT arbitrem v takovýchto sporech! Tohle je moc, tohle nazvat nezávislým novinařenim za naše peníze, už je vrchol drzosti! Já nevím, jestli mají piloti pravdu, nebo ne, to v tomhle případě není podstatné, podstatné je, jak nám ČT předvádí výrobu protiobčanské politiky za naše peníze!
December 2, 2011 v 17.04
"Plodem příliš velké svobody je otroctví."
Marcus Tullius Cicero