Bátora rezignoval na úřednickou funkci, chce do politiky
Vratislav DostálLadislav Bátora rezignoval na svou funkci na ministerstvu školství. Oznámil to v pátek na tiskové konferenci. Bátora ve svém dlouhém rezignačním projevu uvedl, že nechce nadále hazardovat s latentní či již manifestovanou přízní budoucích voličů.
Ladislav Bátora se vzdal úřednické pozice na ministerstvu školství. Své rozhodnutí sdělil novinářům a veřejnosti v pátek na tiskové konferenci s tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu uložil ministr Josef Dobeš.
„Součástí dohod vedoucích k zažehnání vládní krize bylo mé absolutní mlčení... A tak jsem přes dva měsíce mlčel a mlčel a mlčel," dodal Bátora na adresu nátlaku koaličních politiků.
V prohlášení předseda ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T. pak logicky poděkoval za podporu prezidentu Klausovi, prý se mu cítí zavázán. Totéž podle jeho slov platí pro Dobeše. Současně ve svém na úředníka nebývale dlouhém rezignačním prohlášení ostře napadl své protivníky a ohradil se proti nařčením z fašismu a neonacismu. Své odpůrce pak označil za eurofederalisty.
Bátora také uvedl, že nařčení z extremismu, rasismu a antisemitismu směřovala k tomu, aby ho poškodila, a byla nepravdivá. Současně naznačil, že se hodlá v některých z příštích voleb ucházet o hlasy voličů.
„Bylo by to navíc sebevražedné hazardování s latentní či již manifestovanou přízní případných budoucích voličů. Voličů, kteří, kdyby se likvidační záměr našich protivníků zdařil, by pak v pravý čas možná marně hledali relevantní politickou sílu, jež bude nefalšovaně konzervativní a bude mimo jiné opravdu bránit den za dnem ubývající občanskou svobodu a státní suverenitu," uvedl.
Způsobem rezignace Bátora zneužil úřednickou funkci pro politické aktivity, miní jeho kritici
„Už jen to, že subalterní úředník uspořádá tiskovou konferenci, že odchází z ministerstva, je absurdní," komentoval Bátorův odchod ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj totiž Bátora vystupoval ryze politicky a pozice subalterního úředníka byla jen „maskováním".
Podle opozičních sociálních demokratů mělo k odchodu Bátory z resortu školství dojít už dávno.
„V minulosti jsme opakovaně kritizovali fakt, že ministr Dobeš angažoval na ministerstvu školství člověka s úzkými a veřejně známými vazbami na radikálně pravicové a antisemitské prostředí. Opakovaně jsme jak po premiérovi Nečasovi, tak po ministru Dobešovi požadovali okamžitý odchod pana Bátory ze služeb ministerstva,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka .
Stínový ministr školství sociálních demokratů Marcel Chládek se pak pozastavil nad informací, že se Bátora hodlá podle svých slov naplno věnovat politice. „Celá věc ve mně budí dojem, jakoby ministr Josef Dobeš zaměstnáním Ladislava Bátory na svém úřadě umožnil tomuto hnutí dostat se do médií a propagovat své kontroverzní názory,“ dodal Chládek.
Podle něj by měl ministr školství proto jasně vysvětlit, zda to byla jeho iniciativa či iniciativa prezidenta Václava Klause, který veřejně vystupoval jako Bátorův ombudsman. „Pokud by se totiž hlava státu angažovala v jakékoliv propagaci kontroverzních názorů Ladislava Bátory vůči určitým skupinám obyvatelstva, považoval bych to za zcela nepřijatelné,“ vysvětlil Chládek.
S Chládkem souhlasí i předseda zelených Ondřej Liška, podle kterého byl způsob, jakým Bátora rezignoval, vrcholem zneužití úřednické funkce pro politické aktivity. „Jako úředník měl rezignaci oznámit holou větou,“ nepochybuje Liška.
Podle Lišky pak Bátorova politická omáčka proslovená v prostorách ministerstva školství byla neetickým porušením neutrality státní správy a pokračováním aktivit, za něž byl Bátora podle předsedy zelených po celou dobu právem kritizován.
„Odchod Bátory kalí fakt, že odešel ne proto, že byl jako úředník s antisemitskými názory nepřijatelný, nýbrž proto, aby ve svých odpudivých aktivitách mohl lépe pokračovat. Ministr Dobeš a prezident Klaus tak zůstanou zapsáni jako ochránci antisemitů a umetači cesty fašistům do nejvyšších pater české politiky,“ dodal Liška pro Deník Referendum.
Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky tak Bátora sice svou rezignací vytrhl ministru školství Dobešovi trn z paty, reputaci mu ale podle něj už nezachrání. „Ministr Dobeš, ale i premiér Nečas v této kauze, kde měli jednat principiálně a bez zaváhání, zcela personálně selhali,“ doplnil Sobotka.
Na ministerstvu Bátora působil od letošního února. Proti působení Bátory v resortu školství se kvůli jeho názorům vyslovil například Český helsinský výbor, zástupci organizace Amnesty International, Člověk v tísni, Liga lidských práv a další. Kritizovali je i mnozí politici.
Snad jediný, kdo se naopak Bátory zastal, byl prezident Václav Klaus, který označil kauzu zaměstnání Bátory na ministerstvu školství za diktaturu politické korektnosti.
Iniciativa D.O.S.T., které je Bátora předsedou, působí pod hesly svoboda, tradice, normalita. „Není to jednoduše jednobarevné uskupení. Pohybují se v rámci ní lidé od poslanců přes nejrůznější ultrakonzervativce katolického typu až po pravicové extremisty,“ popsal už dříve Kostlán pro Deník Referendum složení iniciativy, kterou podepsalo přes šest set lidí.
Další informace:
Českénoviny.cz Bátora skončil na ministerstvu, nechce už mlčet