Koaliční strany se přou o daňovou reformu
Vratislav DostálVe čtvrtek proběhla schůzka koaličních expertů ke sporným bodům daňové reformy, aniž by politici dospěli k dohodě. K největším třecím plochám patří zachování daňového zvýhodnění stravenek, které prosazuje nejmenší vládní strana Věci veřejné.
Koaliční debaty o daňové reformě čtvrtečním jednáním neskončily. Straničtí experti dle svých slov sice v mnoha bodech ke shodě dospěli, avšak v jiných podle předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty naopak otevřeli další těžká témata, o kterých je nutné ještě jednat.
„Situace, ve které se koalice v současné době nachází, naznačuje jednoznačně, že budeme ještě muset jednat. Tato komise v žádném případě dnes neuzavřela jednání. Naopak otevřela další těžké téma, kterým jsou stravenky," řekl po skončení schůzky komise předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta. Zruší se proto plánované páteční jednání rozpočtového výboru.
K největším třecím plochám daňové reformy patří právě daňové zvýhodnění stravenek. Věci veřejné je totiž chtějí zachránit i za cenu toho, že z reformy vypadne nový zaměstnanecký bonus ve výši 250 korun měsíčně.
Podle Věcí veřejných by totiž na zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých stravenek státní rozpočet doplatil půl až jednou miliardou korun ročně.
Podle předsedy sociálního výboru Martina Macka z VV je pak problém v tom, že původně navrhovaná daňová sleva, která měla zrušení stravenek lidem kompenzovat, by se netýkala přibližně třetiny občanů, kteří vydělají méně než přibližně 15 tisíc korun měsíčně, daň z příjmu neplatí a slevu na dani by tedy uplatnit nemohli.
„Varianta daňového bonusu, kterým VV chtěly daňovou slevu nahradit, je sice sociálnější, ale dopadla by na státní rozpočet minimálně částkou půl miliardy korun ročně, a to si v době napjatých veřejných rozpočtů nemůžeme dovolit. Zrušení stravenek by tak nízko příjmovým skupinám nebylo nijak nahrazeno,“ doplnil Vacek.
Daňová reforma také mění výpočet daní z příjmů - namísto dnešních 15 procent ze superhrubé mzdy nově 19 procent ze mzdy hrubé. I s tímto návrhem ale Věci veřejné nesouhlasí. Nejmenší koaliční strana chce zachovat princip superhrubé mzdy.
Podle místopředsedy hospodářského výboru Radima Vysloužila z VV by ale na zrušení superhrubé mzdy doplatily opět nízkopříjmové skupiny.
„Lidé se mzdou do 15 tisíc korun neocení navrhované snížení daně z příjmu, protože ji neplatí, zato by na ně dopadla povinnost platit si 2% na povinné pojištění,“ dodal Vysloužil.
Strana pak navrhuje zvýšení korporátní daně o jeden procentní bod ze současných 19 na 20% s tím, že by se tak zvýšily státní příjmy o zhruba 6-7 miliard korun a zaměstnavatelé by tento nárůst akceptovali. „Pokud má dojít ke zvyšování daní, je třeba, aby se týkalo všech, tedy i firem, nejen občanů,“ nepochybuje Babák.
Ostatní koaliční partneři na změny v daňové reformě výrazné požadavky nemají. TOP 09 pouze navrhuje, aby daňové odpočty na děti nebo na hypotéky nemohli uplatňovat podnikatelé, kteří už využívají daňové paušály. To nicméně odmítají občanští demokraté.
Koaliční debaty o podobě daňové reformy tak budou pokračovat. Podle informací ČT24 se komise stranických expertů bude scházet do další schůze výboru, která má být za 14 dní v úterý.
Sněmovnu pak čeká hlasování o daňové reformě na začátku listopadu.
Další informace:
Českénoviny.cz Koaliční schůzka k daňové reformě nepřinesla dohodu
ČT24 Koalice se znovu pře — tentokrát kvůli daňové reformě