Prosincové volby v Británii: jasné dilema a otevřený konec
Richard CorbettLídr skupiny britských labouristů v Evropském parlamentu vysvětluje, před jaké rozhodování staví blížící se volby britského voliče v otázce brexitu, a argumentuje, proč je navzdory průzkumům stále vše otevřené.
Nikdy to není tak, že by ve volbách šlo o jednu věc. Ani před letošními není nedostatek témat, o něž by se vedla v rámci kampaně pře — stavem veřejných služeb v Británii po letech škrtů počínaje a konče osobností premiéra, onoho mini-Trumpa, kterému není trapné lhát ráno, v poledne i večer.
Brexit však dominuje, a to s jasným dilematem: pokud získají konzervativci většinu křesel v Dolní sněmovně, nastane brexit příští rok. Pokud nezískají, bude se konat další referendum. Všechny opoziční strany v dosavadní sněmovně se k němu zavázaly — labouristé, liberální demokraté, zelení, skotští i waleští nacionalisté.
Průzkumy ukazují, že většina Britů by dnes v referendu hlasovala pro setrvání v EU. S volbami je tu však riziko, že tato většina nebude v nové sněmovně náležitě proporčně zastoupena. V britském většinovém systému volby z jednomandátových obvodů se stává v každém obvodě poslancem vždy ten, kdo získá nejvíce hlasů — i kdyby šlo třeba jen o třicet procent a zbytek se rozdělil mezi ostatní strany.