Stát chce šteřit i na politických stranách, na menších zejména
Vratislav DostálResort vnitra chystá návrh, dle kterého by politickým stranám měly klesnout pravidelné příjmy od státu. Jeho přijetí by ale více postihlo malé partaje. Podle jejich předsedů je návrh diskriminační, populistický a stojí za ním strach z konkurence.
Ministerstvo vnitra se chystá šetřit i na politických stranách. Podle návrhu, který resort připravuje, by ale v případě jeho přijetí postihl především malé strany.
Podle nové úpravy zákona o kontrole politických stran a hnutí by se měl totiž snížit základ ročního příspěvku těm partajím, které obdržely ve volbách do Poslanecké sněmovny více než 3 procenta voličských hlasů a také roční příspěvek za mandáty poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.
Příspěvek za volby do Poslanecké sněmovny by podle internetového deníku měl klesnout z nynějších 6 milionů na 4 miliony a 800 tisíc ročně.
„Je to jako se snižováním platů úředníků a politiků - vypadá to na první pohled dobře, ale v praxi to může vést ke shánění černých peněz ve větším rozsahu. Osobně bych byl ne pro snižování státního příspěvku, ale pro větší transparentnost a veřejnou kontrolu," uvedl k záměru pro server politolog Tomáš Lebeda.
Částka 6 milionů - a v budoucnu případně 4,8 milionu - navíc není částkou konečnou. Za každou další jednu desetinu procenta mezi oněmi 3 a 5 procenty získaných voličských hlasů dostává politická strana dalších 200 tisíc korun. A tato částka by se přitom neměnila.
Fakticky by to znamenalo, že snížení v případě přijetí návrhu mnohem výrazněji postihne ty subjekty, které nepřekročí pětiprocentní kvórum nutné pro vstup do Sněmovny a současně obdrží více než tři procenta hlasů: sněmovní strany by tratily pouhou devítinu svých nynějších příjmů, ty malé pak i víc než sedminu.
Například lidovci by tak namísto 8,6 milionu dostali ročně o 1 milion a 200 tisíc korun méně, Suverenita Jany Bobošíkové pak o 2 miliony a 200 tisíc. „V podstatě by to byl návrat před rozhodnutí Ústavní soudu, který prohlásil, že financování malých stran nemá být diskriminační," uvedl pro server Aktuálně.cz Tomáš Lebeda.
Liška, Bělobrádek a Bobošíková: jde o diskriminaci
S politologem Tomášem Lebedou souhlasí i předsedové zelených, lidovců i Suverenity. Jana Bobošíkové pro Deník Referendum uvedla, že příprava novely jednoznačně prokazuje, že se stávající parlamentní strany obávají konkurence. „Za návrhem vidím strach zavedených politických stran z konkurence,“ nepochybuje Jana Bobošíková.
Suverenita se ale podle slov své předsedkyně nakonec navzdory případnému snížení státního přípsěvku do Sněmovny prosadí.
„Podle mne je to především o politické práci mezi lidmi a tak, jako jsme se bez státního příspěvku dostali nad tříprocentní podporu, dostaneme si i přes pětiprocentní kvórum nutné pro vstup do Sněmovny. Tvrdou prací je i tento diskrimanční návrh překlenutelný,“ uvedla Bobošíková v rozhovoru pro Deník Referendum.
Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky ale návrh ministerstva vnitra hraje do not především velkým vládnoucím stranám, kterým podle jeho slov nikdy nečinilo problém obstarat si prostředky z neprůhledných kapes, včetně polostátních firem.
„Je samozřejmě další krok k likvidaci malých stran a tím i již omezené plurality českého politického systému. Vedle diskriminačního volebního zákona, který systémově znevýhodňuje voliče ,menších´ stran je to pokus o omezení vlivu těchto stran, hnutí a iniciativ na českou politiku,“ uvedl předseda zelených pro Deník Referendum.
Liška je pak přesvědčen, že namísto snižování příspěvků na politickou činnost by se měla radikálně zpřísnit kontrola stranických financí a otevřít financování politických stran veřejnosti.
„Strana zelených již na jaře představila svůj komplexní návrh zákona o financování politických stran, který přináší osmnáct principů, které zásadně zprůhledňují financování české politiky. Zelení většinu těchto principů již sami a dobrovolně dodržují,“ dodal předseda zelených v rozhovoru pro Deník Referendum.
Taktéž předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nepochybuje o tom, že je návrh ministerstva vnitra diskriminační a populistický. Podle něj by jeho přijetí navíc ještě více propojilo politiku s byznysem.
„V době, kdy se vládní politické strany dokážou finančně obohacovat prostřednictvím ČEZu, Lesů ČR a dalších státních či polostátních firem, a to aniž by to bylo možné prokázat — viz kauza Drobil či ekozakázka — a kdy státní zakázky dostávají firmy bez jasné vlastnické struktury či kdy jsou deklarované náklady předvolebních kampaní řádově jinde, než je realita, to povede k ještě větší závislosti stran na sponzorech,“ uvedl předseda lidovců pro Deník Referendum.
Podle něj by to fakticky znamenalo právě větší propojení byznysu a politiky. „Tomu, kdo pak bude u moci, bude finančně řádově ve větší výhodě než ti, kteří budou v opozici nebo dokonce mimo Poslaneckou sněmovnu. Je toc populismus, který jde proti Ústavě i demokratickým principům,“ uzavřel Bělobrádek.
Další informace:
Aktuálně.cz Stranické kasy mají zeštíhlet, víc to odnesou ty malé