Vojáky svržený prezident Aristide nabízí Haiti pomoc
Lenka PurtekováBývalý haitský prezident Jean-Bertrand Aristide se chce po pěti letech vrátit do vlasti. Ve svém pátečním prohlášení uvedl, že chce pomáhat s likvidací následků zemětřesení, které zničilo haitské hlavní město Port-au-Prince.
Aristide i jeho rodina jsou připraveni kdykoliv se vrátit do země postižené nedávnou katastrofou. Prezident to v pátek oznámil novinářům v Johannesburgu při jednom ze svých vzácných vystoupení na veřejnosti. „Jsme připraveni kdykoliv vyrazit a připojit se k haitským obyvatelům, podílet se na jejich utrpení a pomáhat s obnovou země,“ řekl Jean-Bertrand Aristide. Zástupce ministerstva zahraničních věcí JAR Saul Kgomotso Molobi však řekl, že o plánech Aristidova návratu na Haiti nic neví.
Již dříve Aristide naznačil svou touhu vrátit se zpátky s tím, že by chtěl být učitelem. Jeho popularita a schopnost povzbudit národ by ho ale pravděpodobně postrkovala zpátky do politiky. „Cítím, že bychom tam měli být s nimi a dělat vše, co je v našich silách, abychom zabránili dalšímu umírání,“ řekl novinářům bývalý prezident.
Jean-Bertrand Aristide byl prezidentem zvolen v roce 1990. Rok nato byl však při vojenském převratu svržen. V roce 1994 mu zpět k moci pomohli američtí vojáci poslaní na Haiti tehdejším prezidentem Spojených států Billem Clintonem. Znovuzvolen byl Aristide v roce 2000. O čtyři roky později musel kvůli krvavému povstání odejít do jihoafrického exilu.
Bývalý kazatel a prezident byl na Haiti velice oblíbený. Ve druhém funkčním období byl ale obviněn z přehlížení drogové korupce a porušování slibů pomoci chudým. Opozice začala sílit. V roce 2008 při hladových bouřích přesto místní volali po Aristidově návratu, což dokazuje jeho stále velkou oblíbenost.
V současné době žije Aristide v jihoafrickém hlavním městě Pretoria, kde se věnuje akademickému životu. Piše lingvistické studie o haitském jazyce a zulu.
Další informace:
Huffington Post Jean-Bertrand Aristide: Exiled President Wants To Return To Haiti After Earthquake
Le Monde Diplomatique Haiti: Titide’s downfall